Linnapeakandidaadid andsid noortele aru (32)

Linnapeakandidaadid andsid noortele aru

ARUANNE NOORTELE: Raekojas vastasid noorte küsimustele (vasakult) Mati Mäetalu, Toomas Takkis, Mart Mäeker ja Madis Kallas. Foto: Irina Mägi

Kuressaare linna noortekogu korraldatud linnapeakandidaatide debatile jõudis kohale kaks linnapeakandidaati, teised kaks saatsid oma asemikud.

Mati Mäetalu Reformierakonnast ja Toomas Takkis IRL-ist tulid ise kohale. Keskerakonda esindas Meelis Sepa asemel erakonna Kuressaare esinumber Mart Mäeker ja sotsiaaldemokraate Madis Kallas, linnapeakandidaat Hannes Hanso viibib tööreisil Iraanis.

Ühtne Saaremaa?

Noortekogu korraldatud näitlik kodanikuõpetuse tund ehk pressikonverents, kus küsimusi esitasid noored, võttis raskelt vedu. Julgemaks muutunud noored said vastuseid neid huvitavatele küsimustele ja panid kandidaadid üksteisele kohati ka vastanduma.

Esimesed suured eriarvamused ilmnesid Suur-Saaremaa ja Saaremaa omavalitsuste liidu teema osas. Teadupoolest astus Kuressaare SOL-ist välja ning linn on olnud ka väga skeptiline Saaremaa omavalitsuste ühinemise suhtes.

Mart Mäeker, kes on olnud ka SOL-i esimees, ütles esimesena otse välja, et SOL-ist lahkumine oli viga ning valus on vaadata, kuidas Saaremaa omavalitsused ei suuda erakondade tasandil koostööd teha. “Saaremaa omavalitsuste liit peab olema Saaremaa küsimuste eestvedaja,” oli ta kindel, et just koostöö on Saaremaal see, mis arengus edasi aitab.

Mati Mäetalu torkas vastu, et erakondade vastuolud on ülevõimendatud. “Ei tehtud seal tööd ega tehta tänaseni. Millal me viimati lehest lugesime, et SOL oleks millegi kohta arvamust avaldanud?” tõi Mäetalu näite.

Madis Kallase sõnul vajaks Saaremaa hädasti ühtset tugevat jõudu, mis tekib ainult koostööd tehes. “Praegu on vallad omavahel konkurendid, mida nad ei tohiks olla,” märkis ta. Sama meelt oli ka Toomas Takkis, kelle sõnul oleks ühtne Saaremaa omavalitsus vahend riigi survestamiseks ja oma soovide läbisurumiseks. Takkis ütles, et tema sõprusringkonnas on ühtse omavalitsuse vajadus juba nii iseenesest mõistetav, et sellest isegi ei räägita enam.

Mäetalu lõpetas teema tõdemusega, et eks nende valimiste tulemusena saadaksegi teada, mis tulevikus saab.

Linnavõim on ülepolitiseeritud

Küsimusele, miks Urve Tiidus kandideerib volikogusse, kui ta sinna tulla ei kavatse, järgnes arutelu linnavõimu politiseerituse üle. Mati Mäetalu ütles, et nii Tiiduse kui ka Jaanus Tamkivi kandideerimine on seotud sellega, et kui nad 2015. aastal riigikogusse ei kandideeri või sinna valituks ei osutu, saavad nad jätkata tööd Kuressaare volikogus.

“Nad on ju ikkagi kuressaarlased, kes käivad Tallinnas tööl,” toonitas Mäetalu. Mäekeri sõnul on Kuressaare linnavõim ülepolitiseeritud ning linn vajaks rohkem lihtsalt juhti kui poliitikut. Toomas Takkis märkis samuti, et tema näeks linnapeana konkursi korras valitavat inimest, kes oleks organisatsiooni juht.

Noored said ka vastuseid küsimustele noorte tuleviku kohta linnas, keskväljaku arendamise, ettevõtluse hoogustamise kohta ning kommentaare tõdemusele, et rohkem tuleks küsida inimeste arvamust ja seda isegi siis, kui nad ei ole kohe aktiivsed seda avaldama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 462 korda, sh täna 1)