Ehitajate ja külaelanike vaheline koostöö viis sihile (12)

Ehitajate ja külaelanike vaheline koostöö viis sihile

KOOSTÖÖS PEITUB JÕUD: Tegevkalur Tarmo Korv (vasakul), OÜ Monoliit projektijuht Jaak Reinmets ja sadama rekonstrueerimise projektijuht Mihkel Jürisson saavad rõõmustada koostöö üle, mille tulemus on kõigile Kallaste rannas näha. Foto: Irina Mägi

“Nii head koostööd kui Muhus Kallastel tasub kõigile eeskujuks seada,” tõdes neljapäeva õhtul Kallaste paadisadama esimese osa pidulikul avamisel ehitusfirma OÜ Monoliit projektijuht Jaak Reinmets.

Sadama esimese etapi rekonstrueerimise lõpetamisele vanasse võrgukuuri tõid külamehed kuldkollaseid suitsuahvenaid ja ehtsat Muhu kesvamärjukest. Vallavanem Raido Liitmäe kinkis ehitajale muhumustrilise salli. Objektil järelevalvet teinud Toomas Rihvk Ösel Consulting OÜ-st andis Jaak Reinmetsale ja vallavanem Raido Liitmäele üle värvitrükis fotoalbumi ehitamist kajastavate piltidega.

Sadama rekonstrueerimise projektijuhi, MTÜ Kallaste Rand juhatuse liikme Mihkel Jürissoni sõnul võtsid kõik osapooled sadama rajamist tõsiselt. “Jaak Reinmets oli siin ise pidevalt kohal ja pani ehitustöödel käed külge. Kõik sujus ja tulemus on nüüd meie kõigi silme ees,” rõõmustas Jürisson.

Pidulikul sündmusel osalenud külamehed ei olnud kitsid tunnustust avaldama nii sadama rekonstrueerimise tellijale Muhu vallavalitsusele kui ka ehitajale. Sadamast paarisaja meetri kaugusel elav Karlo Paat meenutas aastakümnetagust kalarikast aega, tollaseid kalureid, võrgukuuri ehitamist ja külainimeste töid-tegemisi, mis kalapüügi ja sadamas toimetamisega seotud. Ennast ürgmuhulaseks nimetav Paat on veendunud, et sadama rekonstrueerimine toob külla uue hingamise.

Kohalike kalurite au tegevkalamehena üleval hoidev Tarmo Korv ütles, et nüüdisaegne sadam annab võimaluse ka noorematel meestel kalapüügil kätt proovida. Tarmo Korv ise ei kavatse kaluriametit niipea jätta. Staažika kalamehe hinnangul meres kala on, ole vaid mees ja püüa.

Mihkel Jürisson märkis, et MTÜ Kallaste Rand saigi selleks loodud, et ühingu kaudu kalastus- ja harrastustegevust hoogustada. Tulevikus on Kallaste Rannal plaanis sadama lähedale külakeskus rajada, aidata kaasa ettevõtluse arendamisele ja edendada koostööd erinevate huvigruppidega.

Monoliit alustas Kallaste sadama projekteerimist kaks aastat tagasi. Ehitustööd läksid lahti tänavu kevadel. “Meie pakkumine oli teiste omast koguni 2–3 korda odavam. PRIA kahtles meie pakkunise õigsuses. Rahastati alles eelmisel sügisel. Ehitamiseks kulus keskelt läbi kaks kuud,” andis Jaak Reinmets lühiülevaate.

Nüüdsest on raudbetoonist kaide pikkuseks 90 meetrit. Rekonstrueerimisel rakendas Monoliit oma firmas väljatöötatud tehnoloogiat. Sadamas saavad randuda kuni 1,5-meetrise süvisega alused. Ehitise maksumuseks (ilma käibemaksuta) kujunes koos projekteerimisega 156 800 eurot.

Sadama kordategemist toetas Euroopa Kalandusfond meetmest “Jätkusuutliku kalanduse heaks”.

Sadama rekonstrueerimise järgmine etapp näeb ette lainemurdjate rajamise ja faarvaatri süvendamise. Samuti uuendatakse taristut aluste teenindamiseks. Sadam võimaldab vastu võtta ka külalisjahte ja -kaatreid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 554 korda, sh täna 1)