
ÜLISUURED: Eelmisel nädalal laaditi laevalt maha püstitatava tuulegeneraatori osi. Foto: Hindrik Kilter
Baltic Workboats ootab kraanat, et alustada oma territooriumil teise tuugeni kokkupanekut ja püstitamist. Tuulikudetailid on juba Nasvale jõudnud.
Esimese tuulegeneraatori püstitas Baltic Workboats oma territooriumil veidi rohkem kui kaks aastat tagasi. “Me jätkame alternatiivsete taastuvenergialiikide kasutamist, muutes oma tootmise efektiivsemaks ja energiasäästlikumaks ning säästes seeläbi ka meid kõiki ümbritsevat keskkonda,” ütles Saarte Häälele ettevõtte juhatuse liige Nalmond Meri.
Kui esimene tuulik oli 2,3 MW võimsusega, siis nüüdse võimsus on 3,6 MW. Aukartustäratavad on ka tuuliku parameetrid: torni kõrgus maapinnast on 90 m, rootori läbimõõt 107 m, kõikide detailide kaal kokku 516 tonni.
Tuulikudetailid saabusid Nasvale eelmisel nädalal meritsi, lõplikku tugevust on saavutamas 22-meetrise diameetriga, vaiadel paiknev alusvundament, mille valmistamiseks kulus 800 kuupmeetrit betooni ja 120 tonni armatuure.
Nüüd oodatakse Kesk-Euroopast 600-tonnise tõstevõimega kraanat, mille taolist Baltimaades ja lähemates Skandinaaviamaades ei leidu.
Meri sõnul tuuakse kraana kohale 30 veokiga ja monteeritakse kohapeal 3–4 päevaga kokku. Tuuliku enda kokkupanemist loodab Meri novembri algul. Aega peaks selleks kuluma ligi kaks nädalat, kuid eelkõige sõltub see ilmast. Keerukamad ja vastutusrikkamad tõsted seisavad ees siis, kui asutakse monteerima 142-tonnist generaatorit ja tuulikutiibu.
Võttes aluseks teistesse tuuleparkidesse tehtud rahapaigutusi jääb Nasvale püstitatava 3,6 MW Siemensi tuuliku maksumus suurusjärku 4–5 miljonit eurot, mida kinnitas ka Nalmond Meri.
Püstitatavast tuulikust saab kasu ka Nasva kogukond, kuna firma toetab juba alanud rahvamaja ehitust 240 000 euroga.
Väikesed tuulikud töötavad veel
Endise Nasva jahtklubi hotelli, mis nüüd kuulub Baltic Workboatsile, territooriumil töötab ka kaks 10 ja 20 W võimsusega tuugenit. Need ei ole ettevõtte omad ja võetakse tulevikus maha.
Nalmond Meri sõnul ei olnud need tuulikud hotelli ostuhinna sees ning firma ei pidanud mõistlikuks neid pigem kodutarbijale mõeldud voolutootjaid ära osta. Tegemist on Konesko toodetud katsetuulikutega, mis ettevõttel on tulevikus plaanis demonteerida.
“Nasva jahtklubi täielikul renoveerimisel ja olemasoleva administratiivhoonega liitmisel on projektlahenduses ette nähtud päikesepaneelide paigaldamine hoone katusele,” märkis Meri, et rohelist energiat kasutatakse ka edaspidi.
nice
jama.
eks te nasvakad ise tea
mida tahate. Arvan, et hiljem küll kahetsete oma rumalust. Oleks tulnud kõigepealt anda malakat nendele sõnajalgadele ja see pull lõpetada, aga …
Mitte malakat, vaid viina on neile vaja anda.
mis need sõnajalad siia puutuvad?
Tea mis ilmakuulus meresõitja, tunnustatud kalur ning rahvapoolt palavalt armastatud arvamusliider Hipu Lillar ka sellise suure tuugeni püstitamisest arvab?
Arvan mis arvan, aga sulle Jannkke tahaksin molli sõita ja mitte vähe.
On saabunud aeg klubihoone eest lõivu maksta!!!
Milline silmailu, milline silmavirvendus ja puudu pole ka häälekast tumedast suminast, hea on nasval elada!
tundub et meri kuulub baltic workboatsile ;)
Insenertehniliselt väga vinge
….kui Salme poolt oled siis kella ju saite .Pole paha!
“Uhke”Nasva üle- see vallavalitsus küll elanikega ei arvesta :(
Natsa nalja ka:
“…Endise Nasva jahtklubi hotelli, mis nüüd kuulub Baltic Workboatsile, territooriumil töötab ka kaks 10 ja 20 W võimsusega tuugenit.
…”
Kokku siis 30W – hea tuulega saab pardlile hääled sisse ja lõua siledaks ajada. :)