UUS! Kaido Kirst võttis suvirapsiga kolmanda võidu

Kaido Kirst

Sel aastal suvirapsi arvestuses viljelusvõistlusel parima saagi saanud Valjala valla Nuudi talu peremees Kaido Kirst on viljelusvõistluse ajaloos kõige edukamaks suvirapsikasvataja.

“Kuule jah, midagi sellist on juhtunud,” kommenteeris Kaido Kirst eile traktorikabiinist oma tänavust võitu suvirapsi saagikuse arvestuses. Saagiks saadud 3,6 t/ha (sort Larissa) jääb napilt alla tema enda nimel olevale viljelusvõistluse rekordtulemusele 3,7 t/ha, mis pärineb aastast 2009. Suvirapsi kategoorias saavutas teise koha Kalle Kits Valgamaalt saagiga 2,9 t/ha, kolmas oli Tartumaa talupidaja Rein Jurs − 2,6 t/ha.

Kaido Kirstu sõnul ta sel aastal võidutulemust väga ei lootnud. “Mandril tundusid rapsipõllud väga head olevat ja mul kapsakoi kevadel üsna magusatsi kahjustas seda taime,” selgitas Kirst. “Kartsin, et põld ei taastugi ja midagi head ei tule, aga õnneks võib täitsa rahul olla,” möönis ta. Sel aastal oli Kirst võistlustules 6,5 ha suuruse Nurme külas asuva põlluga, kus varem pole kunagi rapsi kasvatatud.

Tänavu oli Nuudi talus suvirapsi maas 37 ha, tavaliselt kasvabki talus seda kultuuri kuni 50 ha. Mõnel aastal on talus suvirapsi keskmine saagikus olnud 2,7 t/ha. Seal aastal tuli ühe 15 ha suuruse põllu saagikuseks isegi üle kolme tonni aga samas jäi 22 ha suurusel põllul jäi saak kehvapoolseks. “Ma ei saanud seda sügisel küntud nagu ma tahtsin, harimisvõtted jäid puudulikuks,” selgitas põllumees.

Kuigi tänavu kevadel andis Kaido Kirst võistluskultuuridena üles ka talinisu ‘Olvin’, tõmbas ta selle siis hiljem põua tõttu nimekirjast maha. Saak 6,5 t/ha polnud iseenesest paha, kuid päris etteotsa sellega võistlusel poleks pääsenud.

Valjala valla Nuudi talu peremees Kaido Kirst osales viljelusvõistlusel esimest korda 2008. aastal ja sai juba aasta hiljem võistluse parima suvirapsisaagi (3,7 t/ha). 2010 sai Kirst saagikuse arvestuses esikoha nii oma suvirapsi (3,2 t/ha) kui ka talinisu saagiga (6,8 t/ha). 2011 aastal jätsid mandrimehed visa saarlase suvirapsiga kolmandaks (2,8 tonni), sama juhtus möödunud aastal kui kolmanda koha tagas 2,4 tonni hektari kohta.

Kõljala ühistu sai rukkiga teise koha

Tänavuste viljelusvõistluste tegi rukki saagikuse arvestuses hea esituse Kõljala POÜ juht Tõnus Post, kes sai tulemusega 5,4 t/ha Tartumaa ettevõtte Setra Mõis (6 t/ha) järel teise koha. Eelkõige loomakasvatajana tuntud Tõnu Post võttis esimest korda võistlustest osa 2011. aastal ning tuli siis talirapsipõllu saagikuselt kolmandaks.

2012. aastal osales viljelusvõistlustel ka Valjala valla Mäe talu peremees Toomas Tänav, kes küll auhinnalisele kohale ei jõudnud, kuid sai talinisu saagikuse arvestuses (Olivin) saagiks 7,2 t/ha, mis on Saaremaa kohta ekstraklassi tulemuse. Tõsi, 2012. aastat peetakse Eesti viljakasvatuses saagikuselt erakordseks. Sellegipoolest on tõsiasi, et Toomas Tänav mullune saaginumber on parem Kaido Kirstu 2010. aasta esikohasaagist (6,8 t/ha).

Milles on Kaido Kirstu edu saladus?

Põllumajandusteadlane Peeter Viil:

Olen alati rõhutanud, et Kaido pole ettevalmistuselt põllumees. Tema on teise elukutse pealt tulnud ja teda ei kammitse mingid varasemad teadmised põllumajandusest. Tema juhindub nendest uutest teadmisest, mida tasa ja targu järjest juurde tuleb. Kui oma mõistusest tundub puudu jäävat, siis küsib ta mujalt. Ei ole vaja oma teadmistesse kapselduda, õige mees ikka õpib teiste vigadest ka.

Oluline on see, et Kaido Kirst kasutab ka sigalast toodud musta vett, on paindlik maaharimisviiside suhtes ja teeb vajalikud tööd suvel õigeaegselt. Ka ei väeta Kaido põldu rapsiseemnega, vaid paneb seemneid kasvama just nii palju kui konkreetsele mullale on sobilik. Muidu arvatakse, et mida rohkem, seda uhkem, aga igal taimel on oma kasvuruumi vaja. Liiga palju taimi üksteise kõrval jätab nad äbaraks. Selles see kunst ongi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 428 korda, sh täna 1)