Maria Mägi ja Indrek Rohtmetsa kodu Kakumäe kaskede all

Maria Mägi ja Indrek Rohtmetsa kodu Kakumäe kaskede allOma Kodu sügisnumbri kaaneloo peategelased – tunnustatud advokaat Maria Mägi-Rohtmets ning bioloog ja teadusajakirjanik, loodusepildistaja, tõlkija ja kauaaegne Horisondi peatoimetaja ja loodusajakirjade väljaandja Indrek Rohtmets – seadsid mind keerulise küsimuse ette. Kuidas kirjutada üks aus kodulugu, kui inimesed tunnevad end koduselt või vähemasti hästi nii pealinna külje all Kakumäe tipparhitektuurilises eramus, Vilsandi renoveeritud paadikuuris kui ka kusagil Aafrika avarustes autokatuselt elevante pildistades? Ja kindlasti on neid kohti veelgi. Aga piirdume siis seekord vaid kolmnurgaga, mille tippudeks võiksid olla Kakumäe, Vilsandi ja… Muu Maailm.

Arhitektuur parimas mõttes

Maria ja Indreku kodu leidsin kõigepealt Mart Kalmu koostatud raamatu “Eesti 20. sajandi arhitektuur” kaanelt. Kakumäele jõudes saan täiesti aru, miks selle maja pilt seal kaanel seisab. “See oli üks esimesi neofunktsionalistlikus stiilis maju, mis siia Kakumäele ehitati,” meenutab Indrek. “Nüüd on neid siin juba rohkem.”

Maria MägiArhitekt Emil Urbel  on ligemale 200-ruutmeetrise eramu ja poolesaja ruuduse saunamaja väga oskuslikult krundil kasvavate kaskede vahele paigutanud. “Me ei ole siit ühtegi siin suureks puuks kasvanud kaske maha võtnud,” on Maria uhke.

Majal on nüüdseks vanust neliteist aastat. Mine võta kinni, kas juba? või kõigest? Ümberehitusi pole siin tehtud. “See kompleks on teosena valmis, ta on kunstiline tervik, samas ei saa ükski kodu kunagi lõplikult valmis. Advokaadina tuleb mul üsna palju tegeleda intellektuaalse omandi küsimustega ja tean, et iga ehitis kuulub hoonena omanikule, teosena aga arhitektile. Ja kui ka omanik tahaks midagi muuta või täiendada, siis tuleb tal arvestada, et tegemist on teosega, mis on valmis.”

Maja ehitas saarlaste firma OÜ Siim Ehitus. “Me olemegi kasutanud ainult Saaremaa ehitajaid,” täpsustab perenaine uhkusenoodiga hääles ja lisab, et on väga rahule jäänud ka EBC Ehituse meeste tööga, kes erakordse asjatundlikkusega panid püsti Vilsandi paadikuuri ja ema maja Pähklas. See on olnud Maria põhimõtteline valik – kui vähegi võimalik, kasuta Saaremaa firmade teenuseid. “Minu meelest peavad saarlased kokku hoidma. Ajalugu näitab, et edukad on kokkuhoidvad kogukonnad,” ütleb Maria ja lisab muiates: “Siinkohal jätan ma nimetamata konkreetsed rahvad!”

Loe edasi Oma Kodu sügisnumbrist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 615 korda, sh täna 1)