Mahepõllumajandus saab uue arengukava (3)

Põllumajandusministeerium hakkab koostama mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014–2020, mis keskendub mahetootmise konkurentsivõime ja kohaliku mahetoodangu tarbimise suurendamisele.

“Arengukavas tuleb kaardistada mahepõllumajanduse kitsaskohad ja riskid ning leida lahendused,” ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. “Mahepõllumajandus peab saama majanduslikult tõhusaks. Meie suur mahemaa osakaal peab andma toodangut, mis ka mahedana tarbijani jõuab,” märkis ta.

Uue arengukava koostamisel osaleva MTÜ Saare Mahe juhatuse liikme Jaan Kiideri sõnul on eesmärgiks tuua rohkem toodangut turule mahedana, kasutades selleks rohkem tootjate koostööd.

Eraldi mahepiimameiereid Saaremaale siiski vaevalt rajatakse, sest siinsed mahepiimatootjad asuvad üpriski hajali ning piima kokkukogumine on väga kulukas, sõnas Kiider. Küll aga võib mõni väiksem mahetootja ise oma piima töötlema hakata. “Ega tootjatele ei saa töötlemist peale suruda, hea, kui nad suudavad toota, aga töötlejad peaksid rohkem selle peale mõtlema, et saaks mahetoodangu kokku korjata ja ühiselt ära töödelda,” rääkis Saare Mahe juhatuse liige. Ideaalis võiks tema sõnul uue arengukava lõppedes seitsme aasta pärast olla kõigis kauplustes eraldi maheletid ja mahetoodangu sortiment võiks olla hulga laiem, kui see praegu on.

Jaan Kiideri sõnul võivad mahetootjate read lähiajal hoopiski hõrenema hakata. Kui järgmisel aastal jõustub pikalt edasilükatud nõue, mis keelab enam kui 20-pealistes karjades lõaspidamise, võib mahelehmade arv Eestis väheneda 40 protsendi võrra. Mõistagi puudutab see ka Saaremaad. Kuna järgmisel eelarveperioodil mahetoetus kokkuvõttes väheneb, siis võib hulk tootjaid lähemas tulevikus mahetootmisest üldse loobuda.

Positiivseks saab pidada aga seda, et PRIA ja põllumajandusamet plaanivad IT-süsteemide koostööd. “Tulevikus on lootust, et kui täidad e-PRIA-s oma paberid ära, on ühtlasi ka põllumajandusametile paberid tehtud, ja see vähendaks mahetootjate vaeva paberimajanduse osas,” märkis Kiider.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 178 korda, sh täna 1)