Lugeja kiri: Von Nolckeni töö on meelespidamist väärt

Von Nolckeni töö on meelespidamist väärtTutvustan ja annetan kultuurihuvilistele raamatukest “Pöide õpetaja Carl Nikolai von Nolckeni elust ja tööst”.

Soovitan seda raamatut Saaremaa kiriku- ja kooliõpetajatele, raamatukogude kaudu kõigile huvilistele. Soovi korral võib pöörduda otse minu poole.

Raamat von Nolckenist, kelle surmast möödus tänavu 100 aastat, valmis tänavu, tegelikult on see Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilase Kadri Reinumägi 2002. aastal tehtud uurimistöö. Olin selle uurimistöö juhendaja. Ka andsin uurimuse Reinumägi nõusolekul Eesti Kultuurkapitali toel raamatukesena välja. Raamatut toimetas Grethe Rõõm.

Väljaande eesmärk on aidata kaasa sellele, et ei unustataks Saaremaa üht olulist kultuuritegelast, nagu see on juhtunud paljude meelespidamist väärt inimestega.

Nolckenil on suuri teeneid eesti kultuuriloos. Tema käsikirjaline materjal vajab veel uurimist. Ta oli veendunud eesti keele rikkuses, lükates ümber tollal baltisakslaste hulgas levinud väite eesti keele vaesusest, mis tulenes nende vähesest eesti keele tundmisest.

Nolckeni keeleuuendus oli suhteliselt sage i-mitmuse tarvitamine tema kooliraamatutes ja kirjutistes: neil keelil.

Samuti on aegumatu väärtusega Nolckeni uurimus, eesti rahvaluule analüüs, mida kasutavad tänapäeva uurijadki.

Urve Kirss

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 201 korda, sh täna 1)