Austerlanna koostab Saaremaa loodusest näitust (1)

Austerlanna koostab Saaremaa loodusest näitust

TOOB SAARELE NÄITUSE SAAREMAAST: Näituse jaoks piisavalt materjali kogunud Melanie Pilat võib tuleval nädalal südamerahuga Austriasse tagasi pöörduda. Foto: Sander Ilvest

Kevade ja suve Saaremaal veetnud ning siin usinalt materjali kogunud zooloog Melanie Pilat Viinis asuvast Austria loodusajaloomuuseumist tahab siin avastatust näituse kokku seada järgmiseks suveks.

Melanie Pilat on ka varem mõnel korral Eestis, sh Saaremaal käinud, seega tahtis ta tänavu tulla just siia, et seekord kauemaks jääda. Üks asi viis teiseni ja tänu tekkinud kontaktidele sai ta praktikumiks võimaluse Saaremaa muuseumis. Aprilli keskpaigas saabuski ta saarele ja asus tööle.

Ainuke omamoodi “probleem” oli see, et Melanie on zooloog. Saaremaa muuseum on aga siiski ajaloole keskendunud. “Esialgu keegi ei teadnudki, mida ma siin tegema hakkan,” naeris ta. Siis aga soovitas hea sõber talle, et keskendugu mõne näituse koostamisele. Mõeldud, tehtud. “Valisin teema, mis oleks saare jaoks sobiv, ning see on Saaremaa ökoloogia,” märkis ta.

Seejuures otsis Pilat Saaremaad avastades vastuseid küsimustele, kuidas saared üleüldse tekivad, millised võimalused on loomadel ja lindudel eluks saartel, kui nad saartele satuvad, ning kuidas nad saavad saartel edasi areneda. Teatud liike on ta uurinud ka lähemalt ning näitusel kavatsebki ta kõike seda lähemalt kirjeldada. Melanie Pilat ise on Saaremaa loodusest vaimustuses. Suvel külastasid teda siin ka mitmed sõbrad ning nendega koos sai samuti saart ja selle loodust avastatud.

Pilatil kujunesid ka head suhted keskkonnaametiga. Ameti töötajatega on ta kaasas käinud mitmel ekskursioonil ning nad on teda palju aidanud. Abi on muidugi olnud ka tema oma kunagistest ülikooliõpingutest. Oktoobri algul Austriasse naastes otsib ta sealgi endale abilisi, kes saaksid teda näituse osas aidata.

“Praegu on näitus n-ö poolvalmis,” tõdes austerlanna, kelle sõnutsi tuleb materjal korralikult läbi töötada. Näitusevalmis peaks kõik olema järgmise aasta suve alguseks. Pilati plaan näeb ette avada näitus Saaremaa ökoloogiast Saaremaa muuseumis järgmise aasta juunis ja huvilised saavad sellega tutvuda terve suve. Sealt edasi pole plaanid päris paigas, kuid ilmselt rändab näitus siis veidi ringi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 389 korda, sh täna 1)