Saaremaa ehitusplatsidelt avastati mitu tõsist rikkumist (4)

Saaremaa ehitusplatsidelt avastati mitu tõsist rikkumist

MÜÜRITÖÖ: Saaremaal avastati üks rikkumine ka müüritööl. Kas see juhtus Kuressaare lossivallide ehitusel, tööinspektsioon ei täpsusta. Foto: Sander Ilvest

Sel teisipäeval üle Eesti ehitusplatse kontrollinud tööinspektsioon avastas rikkumisi ka Saare maakonna ehitustandritel. Seejuures oli ka tõsiseid rikkumisi.

Kohapealne tööinspektor Rein Nelis ütles, et Saare maakonnas kontrollis tema ühtekokku viit ehitusplatsi ja tõsisemaid rikkumisi oli samuti viis. Kaks rikkumist oli katusetööl, kus ei kasutatud turvarakmeid koos ankurdatud ohutusköitega, kahel juhul puudusid tellingutel vahepiirded ning üks rikkumine avastati müüritööl, kus üle kahe meetri kõrgel töökohal ei olnud kukkumisoht tõkestatud.

Tööinspektori sõnul on puuduste kõrvaldamiseks tehtud ettekirjutused ja inspektsioon algatas ka kaks väärteomenetlust kõige raskemate rikkumiste kohta.

“Need olid katusetööd, kus ei kasutatud kukkumisohu vältimiseks turvarakmeid ega ankurdatud ohutusköisi,” täpsustas Rein Nelis.

Töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumise eest võib füüsilist isikut karistada kuni 1200 euro suuruse rahatrahviga ja juriidilist isikut kuni 2600-eurose rahatrahviga.

Rohkem kui kahemeetrise kukkumiskõrguse korral peab ohutuse tagamiseks kasutama kaitsepiirdeid.

“Kui töö laadi tõttu on nende kasutamine võimatu, tuleb töötajatele ohutuse tagamiseks anda turvarakmed koos ohutusköitega,” rõhutas Nelis.

Tööandjal on inspektori kinnitusel kohustus korraldada isikukaitsevahendite väljaandmisel töötajatele nende kasutamise väljaõpe ja kontrollida kasutamist. Rikkumiste esinemisel on tööandjatel järelikult täitmata jäänud just need kaks viimast kohustust.

Ettekirjutusi tegi Rein Nelis kolm. Tema hinnangul on tööandjad inspektorite soovituste ja nõuannete suhtes koostööaltid. “Üldiselt tööandjad täidavad meie ettekirjutusi ja püüavad ise teha kõik, et katusetööd oleksid ohutud. Siit aga palve töötajatele: kui tööandja objektilt lahkub ja teie üle ei valva, tuleb turvaköied ja -rakmed ikkagi kinnitatult hoida.”

Tööinspektsiooni peadirektori ülesannetes oleva Rein Reisbergi sõnul esineb ohutusnõuete rikkumisi kõrgustes töötamisel (katusetööd, töö tellingutel vmt) lubamatult tihti.

“Just tellingutelt kukkumise tõttu juhtus eelmisel aastal üks surmaga lõppenud tööõnnetus,” märkis Reisberg. Statistikaameti andmetel juhtub Eestis ehitusvaldkonnas viis korda rohkem tööõnnetusi, kui neid tegelikult registreeritakse.

Tegemist oli järjekorras neljanda ehitusplatside kontrolliga. Eelmine kontrollreid toimus kevadel, siis tuvastati ühe päeva jooksul üle Eesti 196 rikkumist, millest 37 olid nii ohtlikud, et töö tuli peatada või töövahendi kasutamine keelustada. Sel korral tuvastati üle Eesti esialgsetel andmetel kokku 181 õigusaktide rikkumist, millest 47 olid nii ohtlikud, et töö tuli peatada või töövahendi kasutamine keelustada.

Kertu Kalmus, Janne Nurmik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 692 korda, sh täna 1)