Riigi ringirahast olnuks abi paljudele peredele (4)

Kuigi IRL ja Reformierakond lubasid oma koalitsioonilepingus kehtestada tulevast aastast huviringiraha iga lapse kohta 130 eurot aastas, siis riigieelarvest selle jaoks raha ei leita. 

Saaremaa lasterikaste perede ühenduse juhatuse liige Margus Vaabel leiab, et huvihariduse edendamiseks ja riskikäitumise vähendamiseks mõeldud ringirahast olnuks abi paljudele peredele.

Vaabeli enda kolmest lapsest käib huvialaringides kaks. “Kui mõlemad vanemad käivad tööl, jõuab huviringide eest maksta,” lausus Margus Vaabel. “Teine asi on üksikvanemate ja nende perede lastel, kes elavad keskustest kaugel asuvates külades. Arvata on, et sel juhul tuleb rõhku panna nendele huviringidele, mis on kooli juures organiseeritud, aga kui laps tahab linnas mingi tõsisema asjaga tegeleda, läheb asi hapuks.”

Kuressaare abilinnapea Tiina Talvi sõnul oli huvihariduse riiklikust rahastamisest juttu juba siis, kui haridusminister oli Mailis Reps. “Seni on kõik huviharidusega seotud kulud olnud kohaliku omavalitsuse kanda,” tõdes Talvi.

Tema hinnangul on Kuressaare linnas väga mitmekesine ja palju võimalusi pakkuv huviharidussüsteem. “Töötavad muusika-, kunsti- ja spordikool, noorte huvikeskus, lisaks rahastame kooliringe ning toetame huvikooli Inspira, keskkonnaharidusekeskuse ja erahuvikoolide tegevust,” loetles Talvi. “Oleme seni hästi hakkama saanud ja pole riikliku toetusega arvestanudki.”

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul oli tegemist äärmiselt kalli lubadusega, millele ei jätkunud katet, kirjutas teisipäevane Eesti Päevaleht. “See oleks maksnud pöörase summa – ligikaudu 25 miljonit eurot,” märkis rahandusminister.

MTÜ Lastekaitse Liit leiab aga, et lapsed ei saa olla Eesti jaoks liiga kallid: “Planeeritud riigipoolne ringiraha oleks pidanud tagama parema ligipääsu huviharidusele nimelt vähemkindlustatud perede lastele, et suurendada nende arenguvõimalusi.”

“Lubadused koalitsioonilepingus ei saa jääda ainult paberile. Olukorras, kus võrreldes 2000. aasta loendusega on alla 18-aastaste laste arv kogurahvastikus kahanenud 74 000 võrra, ligi viiendik lastest elab Eestis vaesuses ning vähem kui pooled kooliealistest lastest tegelevad huviharidusega, ei ole aktsepteeritav laste huvide tahaplaanile jätmine riigi eelarves,” rõhutas MTÜ Lastekaitse Liit juhataja Alar Tamm. “Igal lapsel on õigus mitmekülgsele arengule, olenemata sellest, millises piirkonnas ta Eestis elab või milline on temaw pere majanduslik olukord.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 387 korda, sh täna 1)