Lugeja küsib (1)

Kust saaks lugeda materjale või saada koolitust selle kohta, kuidas tulekahju puhkemisel käituda? 
Enamasti räägitakse ainult suitsuanduritest, kuid mida saaks inimene ise oma kodus ohutuse tagamiseks rohkem ära teha?

Evelin Trink, Lääne päästekeskuse pressiesindaja:

Tulekahju korral on kõige olulisem selle varane avastamine. Põlengust tuleb esimesel võimalusel teatada häirekeskuse numbril 112. Seejärel tuleb vastavalt olukorrale mõelda, mida saab oma elu ohtu panemata ise enne päästjate saabumist teha.

Kes lugeda soovib, siis päästeameti kodulehel www.rescue.ee on esilehel vasakpoolses menüüs link “Tuleohutusalased nõuanded”. Sealt leiab käitumisjuhiseid mitmesuguste õnnetuste korral kuni selleni välja, mida teha autopõlengu või gaasilekke korral.

Peamine sai juba öeldud: esmalt teavitamine, siis tegutsemine, sest teavitamata jätmise korral võib tulekahju paisuda väga suureks ning päästjate kohalesaabumine võtab alati oma aja.

Tulekahjud ei teki niisama, tavaliselt on ikkagi tegemist hooletusest või lohakusest tulenevate põhjustega. Mis seisukorras on kodus elektrisüsteem, kas korstnad on puhtad ja ahjud-pliidid terved? Kui teete suitsu, siis ärge tehke seda toas, veel vähem diivanil pikutades. Nimetatud kohtadest saavad kõige tõenäolisemalt põlengud alguse. Seega, kui kodus asjad korras, pole muretsemiseks ka põhjust.

Lisaks mõelge, kas kodus on suitsuanduril patareid vahetatud ning andurit vahepeal puhastatud ja testitud – mis teid muidu öösel, kui magate, tulekahju korral äratab?

Koju soovitame osta kuuekilose tulekustuti ja tulekustutusvaiba ning nende kasutamise endale selgeks teha. Õnnetuse korral satub inimene sageli paanikasse – siis on hilja kasutusjuhendeid lugema hakata. Oma järeltulijatele näidake samuti, kuidas peab kustutusvahendeid kasutama – lapsed on kiired õppima.

Tean, et kustuti ja tulekustutusvaip pole odavad asjad. Kuid kas teie lähedase elul või armsaks saanud kodul on hind, mida saaks rahasse ümber arvestada? Usun, et vastust pole vaja siia kirja panna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 230 korda, sh täna 1)