Astes avati Ants Tederi mälestuspink

Astes avati Ants Tederi mälestuspink

RÕÕMUHETK: Ants Tederi vastavatud tammisel mälestuspingil võtsid esimestena istet Valve Teder (vasakul) ja koolijuht Ulvi Valge. Foto: Tõnu Veldre

Eile pärastlõunal avati Astes kauaaegse koolidirektori Ants Tederi mälestuspink.

Üle kolmekümne aasta Aste põhikooli juhtinud Ants Teder lahkus taevastele radadele kaks aastat tagasi. Populaarse koolipapa pingiidee pakkus välja Silvi Lempu.

“Näete, need ilusad kivid koolimaja ees on Antsu initsiatiivil siia toodud ja ilusasti paika laotud. Koolimaja ette rajas ta pargi. Oi kui palju puid ja põõsaid siia istutati! Nüüdsest jääb ka see ilus tammepuust pink Aste suurmeest meenutama,” rõõmustas paarkümmend minutit enne avamist kohale jõudnud Silvi Lempu.

Eile möödus Ants Tederi sünnist 83 aastat. Kunagise koolijuhi sünniaastapäeval tähistatakse ka Aste kooli sünnipäeva. Põhikooli direktor Ulvi Valge, Ants Tederi kunagine õpilane, lausus sünnipäevaaktust avades, et Ants Tederi saavutuste üle tunneb uhkust kogu koolipere.

Aste kool avati 1961. aastal. Varem Võhma kooli juhtinud Ants Teder asus Aste kooli etteotsa 1962. aastal.

Pidulikku sündmust ilmestasid kooli hümni ettekandmine, kodutütarde rühma uute liikmete vastuvõtmine ja teadusteatri esinemine.

Trükilõhnalist raamatut “Pildikesi Kaarma kihelkonnast” tutvustas trükise koostaja Anne Trei. Pikemalt rääkis ta seekord just Kaarma hariduselu kajastamisest.

Oma kunagist kolleegi Ants Tederit, kes oli ka peene huumoriga ja võimekas matemaatikaõpetaja, meenutasid Maria Peep, Erika Trei, Anni Trave, Juta Nurmetalu ja Peeter Ramst. Ants Tederi kunagine õpilane Mati Vaikmaa tuletas aga meelde, kuidas Ants Teder vene kroonust Võhma kooli direktoriks tuli.

Õpilaskoori laulu saatel lõikas pingi avamise märgiks kuldse lindi läbi Ants Tederi lesk, samas koolis õpetajaametit pidanud Valve Teder.

Ettevõtmist toetas annetustega 48 kooli vilistlast. Tammeplangust pingi tegid valmis OÜ Sharlog meistrimehed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 569 korda, sh täna 1)