Kui mitmes sügis… tulvil kaunist käsitööd

Kui mitmes sügis ulvil kaunist käsitööd

KAKS MEISTRIT: Hinnatud käsitöömeistrid ja õpetajad Kaie Kesküla ja Anne Kolk oma tekkide taustal. Foto: Sander Ilvest

3. oktoobrini saab Kuressaare ametikooli Disainimajakas kaeda kahe hinnatud käsitöömeistri, õpetajate Anne Kolga ja Kaie Kesküla käsitööd.

30. tööjuubeli puhul üles seatud näitusel “Kui mitmes sügis…” näeb nii kootud katteid, õmblustöid, heegeldusi, tikitud esemeid kui ka rahvariidenäiteid ja lapitöid. Kummaltki õpetajalt on näitusel paarkümmend tööd.

Nii näiteks on Kaie Keskülalt, kes on tuntud kui käsitööühenduse Lapimoorid eestvedaja, näitusel väljas 1995. aastal kootud rannakivi-mustriline tekk. “See on tehtud jupikaupa, iga väike motiiv on kootud kahe vardaga,” selgitas Kaie Kesküla, lisades, et see oli tal aasta jagu kestnud projekt ning iga päev kudus ta veerand tunniga kaks lapikest.

Igas taskus peotäis villa

Kesküla teki kõrval on vabariiklikul konkursil “Eesti maavillane” esikoha saanud Anne Kolga päris hiljuti tehtud 270 taskuga vaiptekk, kus igas taskus on peotäis villa. Samuti on näitusel Anne Kolga tehtud rahvariiete näidised.
“Oli aeg, kus õpilased tegid lõputöödeks rahvariideid, ning me arvame, et Saaremaa kodudes on üle saja rahvariidekomplekti, mida õpilased meie juhendamisel lõputööks teinud on,” rääkisid õpetajad.

Tänapäeval ei ole õpetajad lõputööde teemade osas piiranguid seadnud. Õpilaste valikul võetakse ette suuremahulisi töid, mis näitavad, mida nad kolme aasta jooksul õppinud on. Ka praegu teeb mõni õpilane vahel rahvariideid, sest neis on koos kõik põhilised käsitöötehnikad. On kangakudumist, tikkimist, varraskudumist, heegeldamist, kokkuõmblemist jpm.

Küsimusele, kuidas on käsitöö aastate jooksul muutunud, vastasid õpetajad Kesküla ja Kolk, et materjali valik on palju suurem. Samuti on lisandunud ajakirju, kust näiteks hobikäsitöötegija saab palju tööjuhendeid. Ka internet pakub palju uusi võimalusi õppimiseks.

Näitusel võib näha ka mõlema õpetaja kauneid heegeldatud rätikuid. Kuna Kaie Kesküla õpetab ka sellist ainet nagu muistne käsitöö, siis on uudistamiseks väljas ka põnevad punutud pajukorvid ning traadist küünlajalg, mis oli paar aastat tagasi mardilaadal väga minev kaup.

Elumale filosoofilisel lapitekil

Masinkudumisest on suurepärane näide Anne Kolga tehtud pitsiline kostüüm. Vahvad on taaskasutus-ehted, kus nööbid on kaetud näiteks meeste lipsumaterjaliga.

Lapifänn Kaie Kesküla töödest on näitusele jõudnud ka filosoofiline lapitekk, mis kannab nime “Elumale”. Samuti annavad Kaie tööd aimu tema juurtest, nimelt on näitusel mitmed Muhu tikandi näited.

Paar aastat tagasi õpetas Anne Kolk ametikoolis ka mööblirestaureerimist, seetõttu on väljapaneku hulgas ka mõned kuldkollase materjaliga kaetud toolid.

Kaie Kesküla, kes annab sel aastal tunde põhikooliõpilastele, rõhutas, et kui õpilased õigel ajal käsitööpisiku saavad, siis ega sellest enam lahti saa. Anne Kolk kinnitas aga, et käsitöö on see, mis on ja jääb.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 526 korda, sh täna 1)