Sikassaares avati uus moodne alajaam (3)

Sikassaares avati uus moodne alajaam

ELEKTER LÄHEB LAIALI: Uue alajaamahoone keldris olevaid kaableid imetlevad Kuressaare aselinnapea Kalle Koov ja linnapea Mati Mäetalu, kellele jagab selgitusi Elektrilevi juhatuse liige Jaanus Tiisvend. Ajaloolist hetke jäädvustab Ene Schultz Saarefotost. Foto: Sander Ilvest

Eile hommikul andis ehitaja Elektrilevi OÜ esindajatele üle Sikassaare täielikult uuendatud piirkonna alajaama, mille tööst sõltub 11 800 Saaremaa majapidamise elektriga varustamine.

Kuressaare linna servas Voolu tänav 8 asuva alajaama ehitamine läks maksma 1,9 miljonit eurot. Vana, 1970. aastate keskel valminud hoone asemele ehitati uus, uuendati 35- ja 10-kilovoldised jaotusseadmed ning paigaldati elektrivõrgu juhtimist lihtsustavad seadmed.

Piirkonna alajaama läbib aastas 121 gigavatt-tundi energiat ning see varustab omakorda elektriga 495 väiksemat alajaama. Alajaama ehitas ABB AS, kuid enamiku ehitus- ja projekteerimistöid tegid Saaremaa firmad.

Avamisel ütles Elektrilevi juhatuse liige Jaanus Tiisvend, et Sikassaare alajaam on üks suuremaid sellel aastal nende poolt võrgu töökindluse parandamiseks tehtud investeeringuid. Kokku investeeris Elektrilevi sel aastal Saaremaa elektrivõrgu töökindluse parandamisse 2,9 miljonit eurot.

Üle Eesti asendatakse iga päev kaks alajaama ja vähemalt viis kilomeetrit liine. Kuid arvestades üldsummaga – 22 000 alajaama ja üle 60 000 kilomeetri liine – jätkub neil tööd veel pikaks ajaks. Umbes 20% Eesti elektrisüsteemist on lootusetult aegunud, kuid tihtipeale piisab töökindluse parandamiseks vaid nõukogudeaegsete tüüpvigadega lülitite asendamisest.

Järgmisel aastal on Elektrilevi 180 000 euroga partneriks Kuressaare linnale, et uuendada tänavavalgustus. Suuremad tööd on plaanis ka Orissaare alevikus.

Kuigi ka eile varahommikul juhtus rike, mis viis voolu Kuressaarest, Astest ja Salmelt, märkis Tiisvend, et katkestuse keskmine pikkus on vähenenud vaid 41 minutini.

Ringkäigul alajaamas demonstreeriti kohalolnutele, kuidas Tallinna juhtimiskeskusest reservtoitekilp tööle lülitatakse.

Ringkäiku juhtinud projektijuht Vitali Bogomolov tõi uue alajaama eelisena näite, et selles võib pilti teha. Nimelt olid vanas alajaamas tulekahju puhuks optilised katkestid, mis reageerisid ka fotoaparaadi välgusähvatusele. Uued katkestid reageerivad aga põlemisel tekkivale gaasile.

Alajaama keldrist väljuvate kaablite isolatsioon on aga materjalist, mis närilistele ei maitse. Kuigi kaablid on puutekindlad, leidub alajaama hoones siiski piirkondi, millel punane lint ümber.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 523 korda, sh täna 1)