Aste kooliaasta algas reipalt (1)

Aste kooliaasta algas reipaltSamal päeval, 13. septembril, kui toimus üle-eestiline aktsioon “Reipalt koolipinki!”, suundusid Aste põhikooli õpilased koos õpetajatega Mändjala metsa ja mere äärde, et pidada seal üks suur ühine orienteerumisvõistlus.

Hoolimata sellest, et ajaline mõõduvõtt polnud ürituse juures esmatähtis, osalejate motiveerimiseks stopperid siiski käivitati. Kas läbida rada joostes või rahulikus tempos matkates, valisid kõik võistkonnad ise. Olulisem oli siiski kõik kontrollpunktid õiges järjekorras üles leida ja läbida. Kes soovis, sai hiljem ise oma tulemust teistega võrrelda.

5. klassi õpilane Arnold Vapper, kes moodustas võistkonna koos kahe klassivennaga, ütles, et oli muidu täitsa kena võistlus, aga natuke keeruline ka. “Viimast punkti me ei leidnud kuidagi. Lõpuks ikka leidsime, see oli ühe augu sees!”

Lilian Kaasik 9. klassist hindas sportliku ettevõtmise väga põnevaks. Varem ta orienteerumises osalenud pole ja esimene kogemus osutus toredaks. “Pidime metsas palju jooksma, otsima kontrollpunkte ja aega võeti ka,” kirjeldas ta võistlust. Selles, kas üritus teda ka reipamaks muutis, ta väga kindel polnud. “Oleks järgmine päev kool olnud, siis ehk oleks reipam tunne olnud,” sõnas Lilian.

Tulemusi hinnati kolmes vanuserühmas: 1.–4. klass, 5.–7. klass ja 8.–9. klass. Iga vanuserühm sai erineva raskusastmega kaardi, nooremad kergema, vanemad keerulisema. Seda, kuidas kaarti lugeda, tingmärkidest aru saada ja õigel rajal püsida, õpetas lastele Aste põhikooli hoolekogu esimees, suurte kogemustega orienteeruja Andres Ramst. Tema valmistas ette ka rajad ja kaardid ning viis koos abilisega sisuliselt läbi kogu ürituse. Aste koolipere poolt talle selle eest suur tänu!

Direktor Ulvi Valge sõnul on sügisene orienteerumispäev Aste kooli iga-aastane traditsioon. “Oleme tervist arendav kool ja sügisene ilus ilm on justkui loodud õues liikumiseks, miks siis mitte seda ära kasutada. Kuna terve kool selles ettevõtmises osaleb, loob see ühtsustunde ja koostegemisrõõmu,” rääkis Valge ja kinnitas samas, et rahule jäid nii õpilased kui ka õpetajad, kes olid väljas abistava jõuna. Nooremate klasside klassijuhatajad käisid koos lastega raja läbi, osa õpetajatest oli rajakohtunike rollis. Mõned õpetajad leidsid aga rakendust toidutoimkonnas, et jagada väsinud, aga rahulolevatele võistlejatele maitsvat suppi, millest potti suurt midagi alles ei jäänud.

Kehalise kasvatuse õpetaja Kai Vahteri sõnul aitas päeva õnnestumisele palju kaasa see, et puudus tavapärane võistluspinge, see lõi laheda ja sõbraliku õhkkonna. Kõik, kes kaasa tegid, tegid seda iseenda, mitte võidusoovi pärast. Päikseline ilm pani päevale nagu i-täpi peale ja loodetavasti aitas kaasa, et kooliperel jaguks reipust kogu eesolevaks õppeaastaks.

Ilme Õunapuu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 290 korda, sh täna 1)