Terve suvejagu väga head teatrit (FOTOD) (1)

Terve suvejagu väga head teatrit

KAUGELT TULNUTEGA: Žüriisse kuulunud Nijole Kärner (vasakul) ning festivali eestvedaja Juri Zabellevitš (paremalt teine) leidsid ühiseid vestlusteemasid Odessast Kuressaarde tulnud grupi liikmete Olga Saltõkova, Oleg Ševtšuki ja Pavel Savinoviga. Foto: Irina Mägi

Kui täpne olla siis terve vananaistesuve jagu oli seda küll. 6.–7. septembril võõrustas Kuressaare linnateater Eesti vähemusrahvuste harrastusteatrite festivali “Vananaiste suvi 2013”, mida juba kaheksandat korda korraldas Saare vene selts.

Oma tervituses märkis linnapea Mati Mäetalu, et festivalile sõitnud teatritegijaid ei saagi enam nimetada külalisteks, pigem sõpradeks, kes saabuvad meie juba sügiseselt vaiksesse linna igal festivaliaastal.

Tänavu kujunes kohtumine lausa rahvusvaheliseks – programmi avas Teatr na Tšainoi Odessast William Gibsoni tuntud näidendiga “Kahekesi kiigel”. Kauged külalised jõudsid Saaremaale tänu Meelis Kubitsa abile ja initsiatiivile.

Festivali kava oli kirev ja esitused taas heal tasemel. Mind isiklikult rõõmustas Vene noorsooteatri “Kõik hiired armastavad juustu”. Gyula Urbani (tema on kirjutanud ka “Sinise kutsika”) loo oli hoogsalt ja leidlikult lavale seadnud Alla Milovidova. Igati õpetlik lugu, mida võiks kasutada näitliku õppematerjalina nii ajaloo- kui ka perekonnaõpetuse, poliitika- või eetikatundides. Laste tähelepanu köitmiseks ei pea alati mingit interaktiivset arvutimängu lavale tooma. Sellist iba on niigi kõik kohad täis.

Tänavuse festivali grand prix’ viis koju festivali uustulnuk Ranna-Viru rahvateater Kundast lavastuse “Pantelei Karmanovi sententsid” eest. Lavastaja Tiit Alte oli leidnud väga huvitava materjali, selle lavastuslikult hästi “läbi komponeerinud”, kui kasutada žürii esimehe Kalju Komissarovi väljendit; lisaks tugevad näitlejad. Lavastuses osalenud Kaido Veski tunnistati parimaks meesnäitlejaks.

Parim naisnäitleja oli teater Jabloko lavastuses “Sohilapsed” imelise siiruse ja veenvusega üllatanud Katja Mašina. Lavastaja Olga Žulai töö tunnistati ka festivali parimaks lavastajatööks. Valusalt elulise materjali nii noorte näitlejatega lavakõlbulikuks tegemine on kahtlemata eriline oskus.

Žürii eripreemiatega märgiti ära Dmitri Sobolevski osatäitmine lavastuses “Kõik hiired armastavad juustu”, teatri Junost (Aleksandr Volodin “Kallimast ei lahkuta”, lavastaja Nina Popova) ansamblimäng ja trupi Vejer i Špaga (Viktor Korkia “Minotauruse õde”, lavastaja Jessenia Antropova) loomingulised otsingud.

Žüriisse kuulusid veel Nijole Kärner, Piret Rauk, Lea Kuldsepp, Indrek Saar ja Tõnis Kipper. Jäämeootama Vananaistesuve üheksandat tulemist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 488 korda, sh täna 1)