Patriarh Bartolomeos tänas Saaremaad sooja vastuvõtu eest (1)

Patriarh Bartolomeos tänas Saaremaad sooja vastuvõtu eest

PÜHA PUUDUTUS: Kümnete saarlaste hulgas, kes patriarh Bartolomeosega kohtumas käisid, oli ka eakas kuressaarlanna Erna Rand. Foto: Sander Ilvest

Oma Eesti visiidi raames vähem kui ööpäeva Saaremaal viibinud Tema Pühadus Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartolomeos pidas saarel kaks teenistust, einestas koos maavanemaga ja külastas olulisemaid vaatamisväärsusi.

Esmaspäeva õhtul Kuressaarde jõudnud Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartolomeos osales esmalt õhtuteenistusel Püha Nikolai kirikus ja seejärel Saare maavanema korraldatud õhtusöögil. Patriarh saabus Saaremaale suure kaaskonnaga, kuhu teiste hulgas kuulusid Eesti apostlik-õigeusu kiriku metropoliit Stefanus ja piiskopid, Karjala ja kogu Soome peapiiskop Leo, Helsingi metropoliit Ambrosius ning kaks metropoliiti Kreekast. Lisaks mitmeid kirikutegelasi.

Kella 18 paiku Kuressaarde jõudnud patriarh majutati Arensburgi hotelli ning seejärel suundus ta Püha Nikolai kirikusse jumalateenistusele. Patriarhi külaskäik oli kiriku rahvast täis toonud, teiste seas osales jumalateenistusel ka president Arnold Rüütel.

Üle tunni kestnud teenistusel pidas patriarh ka kõne, kus ütles, et Eesti visiit on jätnud talle kustumatu mulje. “Tänan südamest selle sooja vastuvõtu eest siin Püha Nikolai kirikus,” sõnas patriarh Bartolomeos.

Teenistuse lõppedes andis patriarh isa Andreasele ja Püha Nikolai kogudusele koosteenimise eest tänutäheks üle kadiila (suitsuti ehk viiruki suitsetamiseks kasutatav ese kirikus – toim). Teenistuse lõpus jagas patriarh kokkutulnutele õnnistatud leiba ja tehti ühispilt.

Teenistus ja kohtumine venisid veidi ning nii said patriarhiga kuursaali kohtuma tulnud oodata pea tunnikese.

Õhtusöögi käigus vahetas patriarh Bartolomeos maavanem Kaido Kaasikuga ka vastastikku kingitusi. Saaremaalt lahkus patriarh maavanema kingitud lambavillase rahvusmustrilise vestiga, mille autor on Piret Kuhi. Saadud kingitust näitas patriarh ka kohe õhtusöögil osalenud külalistele. Maavanem sai patriarhilt kaelaskantava auristi, mida patriarh annab just ilmalikele isikutele eriliste teenete eest.

Teisipäeva hommikut alustas patriarh koos kaaskonnaga Kuressaare linnuses, kus talle tutvustati nii keldrikorrust kui ka peakorrust. Külastati kapiitlisaali, piiskopi eluruume ja vastavalt patriarhi erisoovile ka lähiajaloo ekspositsiooni nelja saali. Patriarhile Kuressaare linnust tutvustanud Raul Salumäe sõnul tundis patriarh erilist huvi okupatsiooniaegsete inimkaotuste vastu. Patriarh oli samuti küsinud, kas siinsetest nõukogudeaegsetest juhtidest on keegi veel elus ja milline on üldine suhtumine nõukogude minevikku.

Linnusest sõitis patriarh Reomäele, kus pidas sealses abikloostris tänupalve ja tutvus nunnade elu-oluga. Viimase paigana Saaremaal külastas patriarh Bartolomeos Kaali kraatrit, mille tekkest andis talle lühiülevaate akadeemik Anto Raukas. Kaalis tegi patriarh maavanem Kaido Kaasiku palvel ka sissekande Saare maavalitsuse külalisraamatusse.

Patriarh külastas Eestit seoses Eesti apostlik-õigeusu kiriku asutamise 90. aastapäevaga. Saaremaalt suundus patriarh Haapsalusse ja seejärel juba edasi Soome, kus samuti tähistatakse kiriku juubelit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 749 korda, sh täna 1)