Karujärvest toodi välja kaheksa lennukipommi

Päästeameti demineerimiskeskuse pommigrupid tõid nelja päevaga Karujärvest välja kaheksa lennukipommi, kolm neist 50- ja viis 100-kilosed.

“See on väga hea saavutus, kuna lõhkekehade avastamine, transportimine ja kahjutuks tegemine on üsna ajamahukas töö,” ütles laagri ülem, Põhja-Eesti pommigrupi juht Raido Taalmann Kadi raadio uudistele.

Ta lisas, et ühe lennukipommi tõttu läheb seekordne laager ka ajalukku. Nimelt avastasid demineerijad järve põhjas lõhkekeha, mida ei kannatanud liigutada ehk selle liigutamine oli ohtlik ka demineerijatele.

“See lõhkekeha tuli kahjutuks teha vee all,” selgitas Taalmann, kiites seejuures pommigrupi tööd, sest vastupidiselt kardetule lennukipomm vees ei plahvatanud. Nii jäi ka keskkonnale kahju tekitamata.

Nelja aasta jooksul on pommigrupid Karujärvest välja toonud 41 lõhkekeha, palju neid seal veel on, Taalmann öelda ei osanud. Küll lubas ta, et järgmiste aastate laagrite käigus otsingud jätkuvad.

Eelmisel nädalal toimunud sukeldumislaagris tegid väljaõppepraktikat ka Rootsi tsiviilhädaolukordade agentuuri demineerijad, kelle jaoks osutus Taalmanni sõnul põnevaimaks sõjaaegsete lõhkekehade tuvastamine. “Kuna sõjaaegsed, lisaks veel vees seisnud lõhkekehad erinevad oluliselt tehasest tulnutest, on nende tuvastamine rootslastele raske, samas kindlasti ka huvitav,” märkis ta.

Sukeldumislaagris osalenud pommigruppide demineerijad käisid koos Rootsi demineerijatega ka Saaremaalt tulnud väljakutsetel. “Sõrve poolsaarelt leiti sütikuta Vene käsigranaat RG-42, Lindmetsa küla metsast leiti neliteist 130-millimeetrist mürsku ja üks 100-millimeetrine mürsk ning Kaimri küla metsast 75-millimeetrine mürsk ja üks poolik mürsk,” loendas päästeameti pressiesindaja Evelin Trink laagriliste pommisaaki. Kõik leiud hävitati.

Lisaks käis neljapäeval Saaremaal ka Lääne-Eesti pommigrupi valvemeeskond. Kaarma vallast Aste külast oli leitud Vene 45-millimeetrine sütikuga kildmürsk. Ka see lõhekeha hävitati.

Janne Nurmik, Tõnu Veldre

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 333 korda, sh täna 1)