Lemmikloomade turvakodu loeb tibusid

 kassidSaaremaa lemmikloomade turvakodu on taas aktiivselt tegutsenud alates käesoleva aasta algusest. Palju toimekaid inimesi on oma südameasjaks võtnud kodutute, eksinud, hüljatud  loomade olukorra Saaremaal, panustanad oma energiat, vaba aega ja kaotanud südame. Seda kõike vabatahtlikult. Kuna tibusid loetakse sügisel, siis on paras aeg teha väike ülevaade tehtust ja hetkeolukorrast.

Tehtud on palju. Turvakodu on reageerinud kõigile teadaannetele ja püüdnud leida lahendusi. Peamisteks hädasolijateks kujunesid kodutute kasside suuremad või väiksemad kogukonnad, kaotatud ja leitud kassid, hulkuvad armuvalus koerad. Kassikolooniad on Saaremaal suur probleem ja olles tahtnud aidata igaüht neist, tuleb nüüdseks  tunnistada, et kahjuks kõigine me ei suuda abikätt ulatada.Oleme andnud lubadusi,  kuid ootejärjekorrad on pikaks veninud.  Ilmselgelt ühe aastaga ei suuda ära teha pikki aastaid tegemata tööd, kuid olgu teada, et esimese võimaluse korral aitame.

Palju keerulisem lugu on kahjuks koertega – nemad on kassidega võrreldes pisut vaeslapse ossa sattunud, kuna võimalused kutsade hoidmiseks on jäänud  tagasihoidlikeks. Vaatamata hoogsale teavitustööle lasevad paljud hoolimatud koeraomanikud ikka veel oma koerad pikkadeks päevadeks omaette uitama.Kui looma õhtukski tagasi ei tule, ei nähta probleemi. Probleem tekib aga neil, kelle maja juurde selline loom päevadeks, nädalateks tiksuma jääb nt. oma „väljavalitut“ ootama.. Nii kutsumegi üles inimesi hukka mõistma sellist käitumist, märkama naabreid, kel see kombeks ja teatama. Turvakodul on väga piiratud võimalused, kohti, kuhu  koer ajutiselt paigutada

Kasse on aga kokku aidatud juba 143. Uue või vana kodu tagasi on saanud 80 kassi ja koduootel on 57 kassi. Viimastest moodustab väga suur osa kassipojad, kellede hooaeg hakkab selleks aastaks peagi ühele poole saama. Neid on tõesti suur valik- alates punastest ja kirjudest nelja-viiekuuvanustest kuni päris pisikeste mustade nöpsudeni välja. Loodame väga, et mitte kõigil neil ei ole määratud kassikodus suureks kasvamist vaid nad leiavad omale uued ja head omanikud. Täiskasvanud kassid oleksid uue lemmikuna aga kindel valik- turvakodu on tundma õppinud nende iseloome, oskame soovitada just inimese vajadusele vastavat kassi.

Seni aga, kuni me neid häid uusi omanikke ootame, kannab nende eest hoolt turvakodu vastavalt võimalustele. Loomakliinik opereerib, vaktsineerib, kiibib, vajadusel ravib. Vabatahtlike abiga toimub igapäevane graafikujärgne koristamine ja söötmine, graafikuvabalt paitamine ja silitamine. Oleme leidnud häid partnereid toidupakkujate seas (Husse, Josera) ning täiesti asendamatu on koostöö loomakliiniku sõbraliku perega.  Praegune hulk kasse on turvakodu piir, et jõud peale hakkaks. Hetkel me rohkem kasse juurde võtta ei saa.

Omavalitsuste tugi, paljude inimeste annetused ja toetused asjade ja raha näol aitab seda kõike võimaldada. Loomade ülevalpidamine maksab ja haigekassat neil pole. Turvakodu püüab ka ise leida võimalusi vahendite suurendamiseks ja nii võtame taas osa laadast, mis toimub SaaremaaPäevade  raames 13. ja 14 septembril. Eelkõige soovime tutvustada koduootavaid loomi, kuid toimub ka juba traditsiooniks saanud õnneloos ning käsitöömüük. Ootame kõiki kohapeale uudistama.

On selgeks saanud, et Turvakodu on meie kõigi ühine mure ja tegemine. Kui on märkajaid, hoolijaid, tegutsejaid ja toetajaid – saab hakkama. Muretsemine toob sageli tasuks rõõmu ja nii ei lõpe ka jaks. Sest pikk tee on veel minna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 239 korda, sh täna 1)