Valimisliidud pakuvad üllatusi ja pinget (27)

Valimisliidud pakuvad üllatusi ja pinget

VALI MIND: Valimiskampaania tänavapildis hakkas pihta sel nädalal, kui Kuressaares riputati üles keskerakondlaste, reformierakondlaste ja IRL-i plakatid. Sotsid on tänavakampaaniast loobunud. Foto: Sander Ilvest

Üleeilseks registreeritud valimisliitude juhtisikute ja lisandunud info põhjal on mitmes Saaremaa paigas oodata tulist valimislahingut.

Pooleteise kuu pärast toimuvate kohalike omavalitsuste valimiste ajakava järgi kukkus üleeile valimisliitude registreerimise tähtaeg. Erakondadel on aega veel teisipäevani, seega ei ole alljärgnevad kooslused lõplikud.

Alustades Sõrve säärelt, on Torgu vallas esile kerkinud uued jõud. Mihkel Undresti juhitava valimisliidu Sõrulased ja Kaupo Vipi eestvedamisel moodustatud valimisliidu Taga-Sõrve Kodanik kõrval on avalduse teinud ka sotsid, kelle nimekirja kuuluvad Jüri Mitt ja Tõnu Veldre.

Elupõline rivaalitsemine jätkub ka Ruhnus, kus Kaarel Lauk veab valimisnimekirja Ruhnu ja Vello Kümmel valimisnimekirja Ruhnu 17, kuhu kuulub ka vallavanem Aare Sünter.

Lümanda läheb valimistele vastu suisa nelja valimisliiduga. Valimisliidu Eesti Inimese Poolt eesotsas on Olev Ait. Praegust vallavõimu esindab valimisliit Elujõuline Koduvald, mille eesotsas Jaanika Tiitson ja kust võib arvatavasti leida ka volikogu esimehe Mart Maastiku.

Praegused opositsionäärid on kirjas valimisliidus Kena Kodu, mida veab Tarmo Pikner. Neljandana on registreeritud valimisliit Lühis, mille kõneisikud Kaja Sakala ja Katrin Trumann.

Lümandast on lahkunud üks häältemagnet, Tiina Talvi, kes kandideerib nüüd Kuressaares Reformierakonna nimekirjas.

Mustjalas panevad rinnad kokku Kalle Kolteri juhitav Koduvald Mustjala ja Aare Alliku Mustjala Külad. Kunagine Mustjala vallavanem Allik eelmiste valimiste aegu ei kandideerinud.

Uusi nimesid on ka Kihelkonnal. Eelmised valimised võimsalt võitnud valimisliidu Koduvald nimekirjas on seekord kandideerimas ka Raimu Aardam. Uue tulijana on registreeritud valimisliit Mereäärne Rahvas, mille eesotsas on ettevõtja ja muusikuna tuntud Meelis Laido.

Võrreldes nelja aasta taguste nimekirjade ja praeguste volikogudega on toimunud paar pereheitmist ning nii mõneski omavalitsuses on võimuvahetus üsna tõenäoline.

Arvatavasti kujuneb maakonna kõige intrigeerivam valimisvõitlus välja Orissaares. Valimistele tulevad oma nimekirjaga nii IRL kui ka Reformierakond. Valimisliitudest on registreeritud valimisliit Sinuga Koos, mille kontaktisik on Marili Alas ja mis Saarte Hääle andmeil koondab praegusi volikogu opositsionääre.

Orissaares on ka üks täiesti uus valimisvõitlusse astuja – valimisliit Meie Orissaare, mille eestvedajad on Elo Lember ja Tiit Uspenski. Varem Aarne Põlluäärt toetanud orissaarlased on viimastel aegadel avalikult oma pettumust välja näidanud.

Liikumisi on olnud ka Valjalas. Maavanemaks läinud Kaido Kaasiku asemel vallavanemaks saanud Aare Martinson on koos volikogu esimehe Liilia Eensaarega valimisliidus Maaelu Toetajad. Kaasik kandideerib seekord Kuressaares. Valjalas on end registreerinud ka Reformierakond.

Kõige ettearvatavam võib valimistulemus olla tõenäoliselt Salmel, kus on registreeritud praegu volikogus kõik kohad hõivanud valimisliit Koostöö eesotsas Kalmer Poopuuga. Laimjalas on seegi kord end registreerinud valimisliit Laimjala, mille eesotsas vallavanem Vilmar Rei ja volikogu esimees Aarne Lember.

Ühtegi valimisliitu pole seekord registreeritud Kärlal. Eelmistel valimistel võidutsenud valimisliidu Kärla Suund põhitegijad on läinud Reformierakonna nimekirja. Nende ainsaks vastaseks saab arvatavasti Keskerakond, kuid nende senine häältemagnet Meelis Sepp ei näita volikogus osalemise vastu huvi üles ja on ennast lubanud Kuressaare linnapea kandidaadiks.

Leisis on registreeritud valimisliit Koduvald Leisi, eelmiste valimiste aegse Reformierakonna nimekirja järeltulija. Sinna kuuluvad nii volikogu esimees Andrus Kandima kui ka vallavanem Ludvik Mõtlep. Ainsa vastasena võib näha ehk Keskerakonna nimekirja, kuid nende esinumber Mart Mäeker on teatanud kandideerimisest Kuressaares.

Pöidel on registreeritud valimisliit Oma Vald, mille eesotsas on praegune vallavanem Jüri Linde. Suure tõenäosusega tuleb Pöidel oma nimekirjaga välja ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Vaid erakonnad lähevad valimisvõitlusse lisaks eelnimetatud Kärlale ka Kuressaares, Muhus ja Pihtlas. Kuressaares on juba teada, et omavahel hakkavad kohti jagama Reformierakond, sotsiaaldemokraadid, IRL ja Keskerakond. Muhus on seni registreeritud Keskerakonna nimekiri, kuid seal on alati olnud väga tugev toetus IRL-ile ning usutavasti tuleb oma nimekirjaga välja ka eelmised valimised võitnud, kuid kohe tugevalt kõrvetada saanud ja võimult eemaldatud Reformierakond.

Üllatuslikult ei registreeritud seekord valimisliitu Pihtlas, kus eelmistel valimistel said kaksikvõidu just liidud. Pihtlas on kindlasti oodata sotsiaaldemokraatide ja reformierakondlaste nimekirja.

Omamoodi seis on Kaarmal, kus üks valimisliit astub mitme erakonna nimekirja vastu. Valimisliit Kaarma On Ühtne on vastaseks saanud juba sotsiaaldemokraatide nimekirja ja kindlasti tuleb oma nimekirjaga välja ka Reformierakond, kelle käes on praegu vallavanema koht. Kui eelmistel valimistel tõi oravapartei nimekirjale veerandi häältest nüüdseks meie seast lahkunud Margus Mägi, siis nüüd on Reformierakonnal kindlasti tublisti raskem valimisliidu vastu saada, kuna kindlaid häältemagneteid neil pigem ei ole.

Täpsemad nimekirjad selguvad septembri keskpaigaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 998 korda, sh täna 1)