Sauvere lambafarmi ümbrus kaetakse tänavakividega (11)

Sauvere lambafarmi ümbrus kaetakse tänavakividega

EI PEA ENAM SOPAS TALLAMA: Roosi talu eestvedajad Kaljo Rand ja Annika Väli näitavad farmi ümbrust, kuhu läheb maha kokku hektarijagu tänavakive. Foto: Sander Ilvest

Sauveres asuva Roosi talu lambafarmi ümber pannakse 10 000 m2 Kartano tänavakive, milliseid pole vähemalt Saaremaal seni ühegi loomakasvatushoone heakorraelemendina kasutatud.

“Kui linnainimesel on selline arusaam, et las see maamees kõndigu sita sees, siis meie otsustasime, et teeme oma ettevõtte ümbruse korda,” ütles Roosi talu peremees Kaljo Rand. “Kus on kirjas, et linnas peab olema korras ja puhas ja maal peavad inimesed sopas tallama?” küsis ta.

Kõige trööstitum on Sauveres asuva Saaremaa ühe suurima lambafarmi ümbrus varakevadel uttede poegimisperioodi lõpus, kui kahe farmihoone vaheline tee muutub pori tõttu raskesti läbitavaks.

“Meie töötajad on noored inimesed, mis huvi neil peaks olema maatööd teha, kui tuleb muudkui põlvini sopa sees tammuda,” osutas Kaljo Rand, kes sai tänavakivide ladumiseks PRIA-st investeeringutoetust.

Suurema poriga on mõni rekkajuht isegi keeldunud hoovi sisse sõitmast. Ükskord jäi aga maksuametnik oma autoga lauda juures niimoodi kinni, et mitte kuidagi ei õnnestunud enam välja pääseda. “See oli tookord isegi naljakas,” muigas Rand.

Kui tavaliselt kasutatakse linnakeskkonnas 6 cm paksuseid tänavakive, siis Sauvere lauda juurde tulevad 8 cm paksused kivid.

Paksem kivi on valitud kandevõime pärast, et traktorid ja kaubaautod kivile viga ei teeks. Kaljo Ranna hinnangul on kividest laotud pinda lihtsam parandada kui asfalti, samuti on võimalik kive ümber paigutada.

Lisaks tänavakividele saab farmi ümbrus ka korraliku valgustuse. “Praegu me käime pimedas ühest laudast teise pealampidega või näitame valgust mobiiltelefoniga,” ütles Kaljo Rand. Nüüd aga pannakse posti otsa liikumisanduritega valgustus, mis lööb inimese liikumise peale territooriumi valgeks.

Tänavakivide mahapanek tahetakse lõpetada novembrikuuks. “Kahju, et me sel aastal ei jõua haljastust teha, paneks roosipõõsa ka sinna Roosi tallu,” lausus Rand, tundes heameelt, et järgmisel lammaste poegimisperioodil on nende ettevõtte töötajatel paremad töötingimused kui kusagil mujal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 544 korda, sh täna 1)