Maakler hakkas maahooldajaks (6)

Maahooldajad pelgavad toetuse vähenemist

UUS AMET: Maahooldaja Raivo Pukk tunneb rõõmu, et saab oma kodukandi loodust kaunimaks muuta. Foto: Sander Ilvest

Pindi Kinnisvara maakler Raivo Pukk avas Valjala vallas Rannakülas külalistemaja ja hakkas tegelema maa-hooldusega.

Tõnijalt pärit Raivo Puki loodud MTÜ Laevnina Farm hooldab Kahtla-Kübassaare hoiualal 53 lamba ja kolme šoti mägiveisega umbes 21 hektari suurust maa-ala. Lambad on mehel juba neljandat aastat, kuid kolm veist tulid uude elukohta KIK-i projekti raames selle aasta aprillis.

Raivo Puki sõnul sattus ta maastikuhoolduse juurde mõneti juhuslikult, kui selgus, et tema maavaldustes pole looduskaitseliste piirangute tõttu lubatud suvalisse kohta ehitada. Seepeale võttis ta kuulda keskkonnaameti soovitust hakata hoopis maid hooldama, ehkki ta teadmised sellest valdkonnast olid oma sõnul tegelikult olematud.

Kõige olulisem oli algatuseks ala võsast puhtaks teha ja sellega on nüüd ilusasti toime tuldud. Varem oli mereni ulatuv mõnesaja meetri pikkune võsastunud metsatukk nii tihe, et randa jõudmiseks kulus vaata et tund, ja siis pidi ka tihnikust läbimurdmiseks kirves kaasas olema. Nüüd hakkab lahtiraiutud ala juba puisniidu ilmet võtma.

Raivo Pukk möönab, et see, kuidas maastik hooldamise tulemusel kaunimaks muutub, pakub rahuldust. “Just üks päev mõtlesin, et sel aastal ei ole enam sääskesid ja parmusid näinud, vanasti siin kubises parmudest, ei saanud ollagi. Nüüd käib õhk läbi ja nad on seetõttu ära kadunud.”

Kuigi veised võttis maahooldaja ennekõike kasvava pilliroo hävitamiseks, pole loomad roogu veel puutunud. “Pean nad vist rohkem aiaga ära piirama, et nad oleksid pool suve ühes kohas ja pool suve teises kohas,” on loomade isepäisus Raivo Puki mõtted tööle pannud. Juurde ta “šotlasi” osta ei plaani. “Veised on üsna kallid, juba see omaosalus võttis mul hinge kinni,” tunnistab ta.

Eelmisel aastal pidi Raivo Pukk maahooldusele peale maksma, ent sel aastal loodab ta lammaste müümisest nii palju raha teenida, et saaks uttedele talvise heina osta ja ots otsaga kokku tulla.

Sel nädalal ühines Raivo Pukk maahooldaja Mario Talvisti eestvedamisel põllumajandusministrile saadetud kirjaga, kus muretsetakse maahooldustoetuse vähenemise pärast. KIK-i projekti raames on MTÜ Laevnina Farm ehitanud lambalauda, kuid lauda veetorustiku ja hooldustehnika ostmiseks pole talle toetust makstud. “Endine tihe rapik peaks tulevikus välja nägema korralik puisniit, aga loomad ju kõike ei söö,” põhjendab ta hooldustehnika vajadust. Hooldustehnika ostmiseks esitas Pukk siiski uue taotluse.

Maahoolduse kõrval pakub MTÜ Laevnina Farm 2010. aastal valminud külalistemajas majutusteenust. “Sel suvel oli turiste päris palju,” möönab Raivo Pukk. Külalisi on käinud Hispaaniast, Venemaalt, Saksamaalt ning inimesed on rahule jäänud.

Samas on tal üha maalilisemaks muutuva rannaala lähedal vanast ajast ka veel mõni krunt pakkuda. “Olen maaklerina siiani veel Pindi Kinnisvara hingekirjas, aga mitte väga aktiivselt,” märgib Pukk, kes on nooruspõlves töötanud ka Saare Kaluris laevakokana.

 

Maahooldajad pelgavad toetuse vähenemist

Eesti poollooduslike koosluste hooldajad saatsid eile põllumajandusministrile ühispöördumise, kus muu hulgas tuntakse muret maahooldustoetuste võimaliku vähenemise pärast uuel eelarveperioodil.

Ida-Saaremaal tegutseva maahooldaja Mario Talvisti eestvedamisel valminud pöördumises tunnustatakse maaelu arengukava koostajaid puisniitude toetusmäära tõstmise eest, kuid ei lepita sellega, et teiste niidutüüpide puhul kipub toetus vähenema ning ka hooldustingimused karmistuvad.

Pöördumisele on alla kirjutanud 85 hooldajat üle Eesti, kes hooldavad kokku 13 527 hektarit niidukooslusi ehk 51 protsenti 2013. aastal toetust taotlenud poollooduslike koosluste kogupinnast.

Mario Talvisti sõnul on maahooldajad pöördumisega kaasa tulnud üllatavalt aktiivselt. Maahoolduse kaugem eesmärk on aga Talvisti sõnul säilitada Eesti mitmekesine loodus ja ökoloogiliselt puhas keskkond põllumajandustootmiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 937 korda, sh täna 1)