Kati Nõu: tähtsaim on hoolimine (3)

Kati Nõu tähtsaim on hoolimine

NOORIMA LAPSELAPSEGA: Vanaema Kati Nõu on aastase Sandriga kodus, ligemale kolmene Mihkel on parasjagu lasteaias. Foto: Sander Ilvest

Lapselapsed panevad vanavanemaid tegema asju, mida nad kunagi varem pole teinud – jalgpalli mängima, spordisaalis hüppama ja lapsevankrit lükkama, milleks neil oma laste titeeas aega polnud.

Tegelikult punnis omal ajal tuntud ja tunnustatud zootehnik Kati Nõu vägagi vastu, kui palusin talt homse vanavanemate päeva puhul lehele intervjuud. Kati, keda ma tunnen juba üle 20 aasta eeskätt tema töö tõttu, leidis, et on vanaemasid, kes on hoopis rohkem väärt, et neist kirjutataks.

Muidugi, iga vanaema on kirjutamist väärt, aga kellega siis veel vanavanemate päeva puhul lugu teha kui mitte naisega, kel on kaksteist lapselast!

Lõpuks nõusse räägitud, pahvatab Kati Nõu meie kohtumisel esimese asjana, et tema arvates on vanavanemate roll pisemaks jäänud.

“Meil ei ole ju mitte midagi oma lastelastele anda, sest nad on meist palju targemad,” põhjendab ta. “Meie oskused piirduvad vikati ja labida kasutamisega, mida tuleb ka teha, aga kogu see vaimne tase..,” arutleb Kati. “Jah, nad loevad vähem, seda võiksid nad küll meilt õppida, aga muidu meil justkui polegi neile midagi õpetada, võib-olla veel käsitöövärki – heegeldamist, kudumist, tikkimist –, aga sedagi leiab nüüd internetist.”

Vanavanemate rolli pisenemise näitena toob Kati sellegi, et noored inimesed, nagu ta oma suuremad lapselapsedki, lükkavad oma lapsesaamist järjest edasi. “Mul oli selles vanuses juba pere ja lapsed olemas, aga nemad elavad praegu karjääri nimel,” tunnistab Kati.

Sa tahad väita, et kuna vanavanemaks saadakse järjest vanemas eas, siis ei pruugigi vanavanematel olla enam piisavalt aastaid oma lastelastest rõõmu tunda?

Jah, ma ise olin juba vanaemaeas (37-aastane – toim), kui mu noorim laps Martti sündis. Nüüd ütlen ma vahel naljaga pooleks Martti lastele Sandrile ja Mihklile, et Suur Vana (nii lapselapsed vanaema Katit kutsuvad – toim) ei saa enam teie pulmadeks kartuleid koorida ega süldiliha lõigata. Nad ei oska kumbki veel rääkida, aga ma ikka räägin ja nad kuulavad.

Martti poeg Sander on üheaastane, Mihkel saab oktoobris kolmeseks ja tütar Karoliina on 9-aastane. Kati Nõu vanima tütre Mareti tütar Marii on 32-aastane, Karin 30 ja Hanna 20. Poeg Marguse (surnud) tütar Marge on 31, pojad Rene ja Andre vastavalt 29 ja 27. Soomes elava tütre Marja vanim tütar Katariina Kati Marja on 22, poeg Hannu 20 ja noorim tütar Anni viieaastane.

Lisaks lihastele lastelastele peab Kati omadeks ka täditütre tütre, näitleja ja diplomaadi Gita Kalmeti poegi.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 104 korda, sh täna 1)