Pommituukrid sukelduvad Karujärvel (2)

Pommituukrid sukelduvad Karujärvel

POMMIMEHED: Arno Pugoneni sõnul on Karujärves nii õppeotstarbelisi pomme kui ka lõhkeainet sisaldavaid leide. Neid otsitakse praegu Rootsi demineerijatega, keda juhib Jörgen Mahlin. Foto: Tõnu Veldre

Sel nädalal toimub Karujärve ääres pommituukrite väljaõppelaager. Eesti kolleegid jagavad seal ka oma kogemusi Rootsi tsiviilhädaolukordade agentuuri (MSB) demineerijatele.

Demineerimiskeskuse juhataja Arno Pugonen ütles, et tuukrite laagri korraldamist oli juba ammu planeeritud. Nüüd lisati sinna juurde rootslased koos neid juhendavate Eesti meeskondadega.

Rootslasi on kokku kümme: kaks neljaliikmelist meeskonda ja kaks instruktorit. Kummagi Rootsi meeskonna kohta on lisaks üks Eesti meeskond.

Lisaks tuukrite leitavate lennukipommide hävitamisele reageerivad rootslased koos kohalikega Saaremaalt tulevatele reaalsetele väljakutsetele.

Õppuste legendi kohaselt on rootslased missioonil sõjapiirkonnas. “Neil on vastav varustus ja nad peavad ise endaga hakkama saama,” ütles Pugonen. Eesti meeskonnad aitavad neil täita vaid meil kehtivaid protseduurireegleid.

Üheksa tuukrit, kellest igaüks on vee all umbes pool tundi leidsid teisipäeval kolm lennukipommi, mis eile Mõntu hävituskohas kahjutuks tehti. Pugoneni sõnul on Karujärves nii õppeotstarbelisi pomme kui ka lõhkeainet sisaldavaid leide. Järve keskel olevat

saart kasutati pärast Teist maailmasõda polügoonina. “Meie leiud on need pommid, mis sihtmärki ei tabanud,” selgitas ta.

Üldse on Karujärvel korraldatud neli pommituukrite laagrit. Kõik on toimunud pärast turismihooaja lõppu, et suvitajaid mitte häirida. Ka koostöö rootslastega on kestnud neli aastat. Selle tulemusena on kaks eestlast MSB missiooni raames Malis, kusjuures grupi juht on eestlane.

Karujärvel toimuvate õppuste Rootsi-poolne operatsiooni juht Jörgen Mohlin oli eestlaste ja laagriga väga rahul. “Minu kodumaal I ja II maailmasõja aegseid lõhkekehi ei leita. Me käime vaid maailma aitamas,” lausus ta.

Lisaks meestele on Saaremaal ka kolm MSB missioonidel kasutatavat džiipi. Kahe aku, kompressori ja raadiosidega varustatud autod soomustatud siiski ei ole. See muudaks need maastikul liikumiseks liiga raskeks. Mohlin ütles, et missioonil pannakse autole siiski lisakaitsed.

Pommimehed jäävad Karujärvele laagrisse reedeni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 552 korda, sh täna 1)