Lümanda volikogus läks sõnasõjaks (43)

Lümanda volikogus läks sõnasõjaks

KOHE NÄHA, ET VANAD SÕBRAD: Nii eile kui ka maikuus toimunud volikogu istungil läksid Mart Maastik (vasakul) ja Tarmo Pikner (paremal) ühepikkuseks ja loopisid kohati isiklikuks läinud solvanguid. Fotol on veel vallasekretär Eevi Kiks ning volinikud Margo Berens ja Väino Tarkmeel.

Üksteisele vahele rääkimine, ülerääkimine ja teiste süüdistamine asjadest mittearusaamises. Sellised võiksid olla märksõnad Lümanda vallavolikogu eilselt istungilt, kus arutati seda, kas minna PRIA vastu Atla sadama vaide osas kohtusse või maksta ära tagasinõue summas 40 000 eurot. Lõpuks ei suudetudki midagi otsustada.

Lümanda volikogu algas Skype’i vahendusel volikogus külalisena osalenud vandeadvokaat Denis Piskunovi arvamusavaldusega, et Lümanda vald peaks kindlasti kaaluma PRIA viimase vaideotsuse kohtusse kaebamist. Sama meelt oli ka Lümanda vallavanem Jaanika Tiitson. Kuigi volinikud tundsid huvi, kas vallal on kohtutee käimiseks ka raha, ütles vallavanem, et vahendeid selleks on võimalik leida. Seni on näiteks juriidilise nõustamise eest osaliselt tasutud fondist, kuhu on laekunud volikogu esimehe Mart Maastiku väljavõtmata hüvitis töö eest.

Kostis küll nurinat, et nüüd leitakse sellise asja jaoks raha, kuid kui eelarve koostamisel sooviti natukenegi vallatöötajate palka tõsta, siis oli kitsas käes olnud.

Teadupoolest esitas PRIA hiljuti Lümanda vallale vaideotsuse Atla sadama osas ja jättis sellega valla vaide rahuldamata. Samas suurendas PRIA tagasinõutavat summat ligi 40 000 euroni. Vaideotsuses tõi PRIA välja ka ridamisi uusi asjaolusid, kus toetuse saaja ehk Lümanda vald on nende arvates seadust rikkunud. Sealhulgas ka segased lood riigihanke korraldamisega (loe pikemalt lk 4).

Legendaarne etendus

Vallavolikogu esimees Mart Maastik tegi ettepaneku PRIA otsus kohtusse kaevata, et saada teada lõplik tõde. “Seda, kas vallale on liiga tehtud, saab öelda kohus,” märkis Mart Maastik.

Kui Maastik kutsus volikogu üles arutelule, järgnes pea pooletunnine Maastiku ja opositsionäär Tarmo Pikneri emotsionaalne sõnasõda, millised on saamas juba legendaarseks.

Maastik toonitas korduvalt, et vald ei saa PRIA süüdistustega nõus olla ning kui kohtusse ei minda, siis jääb mulje, et Lümanda vallale võivad nõudeid esitada kõik ning vald muudkui rahuldab neid.

Tarmo Pikner oli siiski teist meelt ja andis volinikele ülevaate PRIA poolt valla suunas lennutatud süüdistustest: mittevastavad dokumendid, riigihangete seaduse rikkumine, tegemata tööd ja valed esitatud mahud jne.

“Ma ei saa praegu aru, kas te olete PRIA esindaja või valla esindaja,” katkestas volikogu esimees Pikneri jutu. “Pole mõtet siin kõike ümber jutustada.”

Maastik toonitas veel kord, et kõik, mis on PRIA vaideotsuses kirjas, on õigustühine. “Te vist arvate, et asjad ongi nii, nagu seal kirjas?” küsis volikogu esimees. Pikner pareeris Maastiku küsimuse väitega, et vallavalitsus pole tegelikult siiani aru saanud, millega neil tegemist on. “Me ei saa minna vaidlustama Eesti ja Euroopa seadusi,” märkis Tarmo Pikner, viidates PRIA vaideotsuses toodud ja põhjendatud seaduserikkumistele.

Raha tagasi

Pikner esitas volikogule ka eelnõu, mille kohaselt vaidlus PRIA-ga lõpetataks, leitaks mingi kompromissotsus, makstaks nõutud raha ja see raha nõutaks sisse lepingu osapooltelt. Tema sõnul oleks kohtusse minemine sulaselge rumalus.

“Ma saan aru küll, et varsti on valimised, kuid ärge palun tehke siin valimispropagandat,” arvas Maastik ja tundis huvi, miks Pikner arvab, et kui hakata lepingu osapooltelt mingeid trahve või summasid nõudma, siis need omakorda valla vastu kohtusse ei lähe.

“Te teete ju ettepaneku maksta raha, mida meil ei õnnestu kuidagi tagasi küsida,” ütles Maastik. “Mul ei ole sõnu!”

“Tahad ma ütlen, millega see lõpeb..,” alustas Tarmo Pikner oma järjekordset sõnavõttu, mis mattus nüüd juba mitme inimese emotsionaalsesse läbisegi rääkimisse. Teistkordsel katsel sai Pikneri kõne kuuldavaks ning tema sõnul on PRIA juba praegu esitanud rahandusministeeriumisse päringuid Atla sadama hanke seaduspärasuse kohta ning nagu ka vaides märgitakse, on seal PRIA arvates toimunud seaduserikkumisi. “Kohus tühistab kogu hanke ja kogu raha küsitakse tagasi,” sedastas Tarmo Pikner.

Volikogu esimees Mart Maastik lõpetas arutelu järsult, pakkudes volinikele välja, et küsimuse arutamine katkestatakse ning sellega jätkatakse järgmisel, volikogu selle koosseisu viimasel istungil. Maastiku otsus oli ilmselgelt tingitud sellest, et ta nägi oma kohtusse minemise ettepaneku läbikukkumise suurt võimalust. Imestust tekitab see, miks katkestamise poolt hääletasid ka opositsionäärid, kes soovisid raha tagasi maksta ja kes on volikogus enamuses.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 109 korda, sh täna 1)