Kuhu liigub heaolu- ja spaaturism?

Saaremaa on eestlaste ja lähinaabrite seas tuntud kui kaunis meretagune koht, kus on palju spaasid. Naljatamisi on Saaremaad kutsutud ka S(p)aaremaaks ja terviseturismi arendamine on üks siinsetest turismi arengusuundadest.

Millises suunas peaks arendustöö toimuma, annab juhiseid äsja valminud rahvusvaheline uuring “4WR: Wellness for Whom, Where and What? Wellness Tourism 2020” ehk kellele, kus ja mida pakkuda. Uuringus tuuakse välja ostukäitumiselt erinevad suuremad külastajategrupid: paarid, üksikult reisivad naised ja sõbrad, lastega pered, mehed ja koos reisivad emad-tütred. Neile toodete arendamisel on põhilised märksõnad tunnusteenuste-toodete kujundamine ja brändimine. Plahvatuslikult levib hinnatud tervise- ja fitnessi-ekspertide kaasamine programmide ja menüüde koostamisse ja hilisemasse turundusse.

Tunnushoolitsuste loomine on vajalik eristumiseks. Näiteks saun on iseloomulik väga paljudele riikidele, kuid pakkudes elamuslikku teenust (rituaalid, lood), on võimalik eristuda.

Kasvav tähtsus on märksõnal looduslähedus, mis on tingitud üha kiirenevast linnastumisprotsessist. Tervisespaas on elementaarsed loomuliku valgustusega hoolitsuste toad ja jõusaalid, hoolitsused värskes õhus, pop up´id ehk lühiajalised unikaalsed spaad looduses loodushäälte taustal, trennid katustel, aktiivne aastaringne tegevus õues, tervislikud ja personaliseeritud menüüd nii toidu kui ka hoolitsuste puhul. Wellness-turism ei ole vaid lõõgastumine spaas, vaid kõik eelpool nimetatu.

Möödanikuks loetakse ka passiivse massaaži aegu, kus eesmärk oli lihtsalt lõõgastuda. Leviv trend on mõtestatud massaaž – the mindfulness massage (ajurveda jmt)–, mille eesmärk on lisaks lihaspingete leevendamisele kasutada vabastavaid hingamistehnikaid, aktiveerimaks ajutööd, soodustamaks loovust ja innovatsiooni. Oma osa selle populaarsusesse on andnud ka Steve Jobs, kelle sõnul võlgneb ta Apple’i kaubamärgi edu meditatsioonile. Kaugel pole ajad, mil hoolitsuste nimekirjast leiab lihtsalt läbiviidavad geenitestid bioloogilise vanuse ja telomeeride pikkuse testimiseks.

Juba täna leiab eesrindlike spaade teenuste valikust 24 tundi avatud jõusaalid-ujulad, tasuta trennitarvete kasutamise, aroomiteraapia tubades, mp3-de ja iPod’ide laenutuse koos sobiva muusikavalikuga, head und soodustavaid hoolitsusi tubades jpm. Oluliseks on muutumas just terviseteenuste ja -toodete pakkumine, majutus seevastu on muutumas seda toetavaks teenuseks.

Linnastumistrend tekitab lisanõudluse ehedatele, looduslähedastele toodetele unikaalsetes kohtades asuvates spaades. Näiteks Four Seasons Geo Spa Langkawi UNESCO kaitse all olevas geopargis, endisesse ajaloolisse nunnakloostrisse rajatud Nun Assisi Relais Spa & Spa Museum, Amsterdami lähistel avatakse ujuvspaa Õitsev Aed. Head ideed, mis oleksid Saaremaalgi teostatavad: meilgi on nii rahvus- kui ka geopark, võimalus teha hoolitsusi kadakate vahel, võimalus luua Läänemere spaa-muuseum ning kutsuda ellu S(p)aaremaa tugevusi toetav madalhooaja üritus.

Kaira Kivi
Saarte turismiarenduskeskuse juhataja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 127 korda, sh täna 1)