Tuule Grupp hakkab lihaveiseid välja rentima (13)

Tuule Grupp hakkab lihaveiseid välja rentima

UUTMOODI: Põllumajandusülikooli lõpetanud noor spetsialist Helerin Opp hakkab Audla OÜ loomakasvatusjuhi ameti kõrvalt ka loomi välja rentima. Foto: Sander Ilvest

Tuule Gruppi kuuluvad loomakasvatusettevõtted Audla OÜ ja Saare Veisekasvatus OÜ hakkavad soovijatele välja rentima lihaveiseid.

Veiste väljarentimise projektijuht Helerin Opp ütles, et veiseid võivad kasvatada võtta inimesed, kes elavad maal ja soovivad lisasissetulekut. “See oleks hea võimalus vanaemadele- vanaisadele, kes tahavad lisa teenida,” sõnas Opp.

Üks võimalus on rentida endale lehmad ja sellisel juhul jääb iga teine karjas sündinud vasikas loomade rentijale. Üks Karalas elav perekond võttis näiteks sel kevadel kasvatada 12 looma. “Neist viiel on nüüd juba vasikad, mis tähendab, et perekond on kaks vasikat juba endale saanud,” kinnitas Opp. “Oleme seni väga hästi hakkama saanud ja ma arvan, et mõlemad pooled on rahul,” lisas ta.

Teine võimalus on võtta oma hoolde teatud hulk võõrutusealisi pulle ja kasvatada need paari aastaga tapaküpseks. Sellisel juhul tasutakse inimesele loomade kasvatamise eest, arvestades looma kaalu. Tasu sõltub ka sellest, kas inimene varub rendilevõetud veistele loomasööda ise või teeb seda veiste rendileandja. Mõistagi võib tasu osas arutada ka muude peensuste üle, kui rendilevõtja seda oluliseks peab.

Helerin Opi sõnul on Tuule Grupp valmis rendile andma sadu loomi, mis ühtaegu suurendab nii lihatööstuse toorainebaasi kui ka tagab veistele paremad tingimused.

“Kuna igal aastal sünnib meil loomi väga palju juurde, siis rentimise arvelt saavad need loomad, kes jäävad lautadesse, rohkem ruumi, kuigi ruumist meil iseenesest puudust pole,” rääkis Opp.

Projektijuht märkis, et väikeses karjas kasvavad loomad paremini kui näiteks sajapealises pullikarjas. Väikeses karjas pääsevad loomad söödale paremini ligi ning saavad ka individuaalset hoolt ja tähelepanu rohkem.

Samuti on väikeses grupis kergem märgata ja kõrvaldada puudusi ja haigusi. Sarnaselt inimestega on ka loomadele väga oluline individuaalne lähenemine, sest ka loom tahab suhelda, märkis Helerin Opp.

Vähetähtis pole ka see, et pisikeses karjas on ka hierarhia teistsugune – ei ole nii palju agressiivsust ning selle võrra on loomad rahulikumad ja vähem stressis. Ja sellisel loomal on ka parem söögiisu. Kui on vähem loomi, siis võetakse neid paratamatult kui koduloomi, mitte kui produktiivloomi. Sellised veised on rõõmsamad ja söövad paremini, selgitas loomakasvatusjuht.

Kõigil, keda hakkas mõte loomade rentimisest huvitama, palutakse helistada Helerin Opile telefonil 58 603 881.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 736 korda, sh täna 1)