Viimasel ajal on käinud kõva vaidlus Mustjalga plaanitava kaubasadama üle. Aasta eest Ninasele kolinud Kristiina ja Reijo Paumo, kes ise end Ninase hipiduoks nimetavad, on algusest peale kaubasadama vastu sõdinud ning sellega seoses on nad pälvinud nii toetavaid kiidusõnu kui ka negatiivset suhtumist. Ehkki ka mõtted loobumisest ja allaandmisest ei ole neile võõrad, on nad seni leidnud jõudu oma eesmärgi nimel võidelda.
Kuidas said teist Ninase küla elanikud?
Kodu otsimisel olid võtmesõnad rahu ja vaikus. Leidsime oma elukoha Ninasel ja tundsime, et oleme lõplikult kodus. Siin on harukordne loodus, ühtpidi õrn ja haavatav, teistpidi uhke ja metsik. Kui nägime siin merikotkast lendamas, oli otsus tehtud.
Kuidas reageerisite, kui saite teada plaanitavast kaubasadamast?
Käisime veel möödunud aasta augusti alguses vallamajas küsimas, mis plaanid sadamaga on. Maanõunik Ilmar Pungari vastus oli: vaadake valla kodulehte, seal on kogu info olemas. Et tulemas on detailplaneeringu-teemaline avalik arutelu, ta meile ei öelnud. Ka valla kodulehelt ei leidnud me midagi.
Et siia kaubasadamat planeeritakse, selgus paar kuud hiljem, kui kogemata sattusin leheküljele www.ninaselappi.eu, kus käis allkirjade kogumine kaubasadama vastu.
See oli üks hirmus päev, kui selgus, mis siia tegelikult tulemas on. Valla plaanidest ei teadnud õieti veel keegi, välja arvatud allkirjade kogumise lehe looja Kerli Koovisk oma perega, kes olid vallaga sõdinud juba aastaid, et oma puhkekülale tegevusluba saada.
Meie lähinaabrid olid kõik nagu puuga pähe saanud, kui kuulsid, et siia tööstusparki rajama hakatakse. Kõige hirmsam tundubki see, et siis, kui käisime vallavalitsuses end tutvustamas, ei räägitud meile neist plaanidest midagi. Tunneme, et meid on petetud.
Teade kaubasadama ja, mis veel palju hullem, Mustjala vallavolikogu poolt juba kinnitatud 24 hektari suuruse ja kõrgehitistega tööstuspargi kohta mõjus surmaotsusena. Mitte ainult meie tulevikule, vaid kogu siinsele loodusele ja elanikele. See on nii uskumatult julm Ninase ja Tagaranna inimeste ning looduse suhtes, et paneb käsi laiutama. Kohalikelt saarlastelt oleme kuulnud, et vallavalitsus paneb oma kodulehele dokumendid üles ja siis võtab jälle maha. Oma suva järgi, nii, kuidas kasulik.
Pakkusite kaubasadama alternatiivina välja etnoküla. Mida arvate selleteemalisele artiklile (“Ninase elanik pakub kaubasadama asemele etnoküla”, SH, 14.08) tulnud negatiivsetest kommentaaridest?
Me ei pea vajalikuks kommentaare kommenteerida, kuigi tõele au andes on kommentaaridega igati liiale mindud. Meid ei huvita, kes on nende kommentaaride taga, aga mõnedest paistavad välja sadama pooldajate kõrvad.
Rünnak meie isikute suhtes tundus hetkeks kui piisk juba täis saanud karikas, aga oleme toibunud ja elu läheb edasi.
Kuna teie mõtetel ja ideedel oli Ninasel palju toetajaid, siis kas keegi neist ei julge oma arvamust välja öelda ja teie ideed toetada?
Hirm vallavõimude ees on see, mis inimestel endast üle sõita laseb. Mustjala vald rabeleb erinevate projektide vahel, et raha teha. Selle rabelemise käigus on kohalikud inimesed juba maha mängitud ja tundub, et projektid peavad täitma ainult teatud isikute taskuid.
Etnoküla idee, millega tuleb veel tööd teha, oli mõeldud kompromissina. See on meie kandi inimeste ühine projekt, sest Saaremaa Sadam on ju kogu Saaremaa visiitkaart. Ühine tulevik, mida näha soovime. Kuna siin kruiisisadam juba on, tuleks teemat edasi arendada, ühisel nõul ja jõul.
Lihtne on lihtsalt metsa maha raiuda, selle asemel et oma pea tööle panna. Nii ju ka Mustjala valla koduleht meie valda reklaamib: “Mustjala on kuulus oma unikaalselt kauni ja tööstusest rikkumata looduse poolest. See on metsarikkaim piirkond Saaremaal. Mustjala on Saaremaa külaliste üks lemmikpaiku. Imeilus loodus, mererannad ja saastamata ümbrus soodustavad turismi arengut. Mustjala on suurepärane koht puhkamiseks.”
Just puhta ja puutumata looduse tõttu armastavad ka näiteks soomlased Saaremaad. Miks siis suruda jõuga kahe maalilise külakese vahele hiiglaslik tööstuspark ja seda otse sadamasse, kus randuvad kruiisituristid?
Otsustasite vahepeal negatiivse tagasiside tõttu projekti pooleli jätta.
Goethe on öelnud: “Jumal võib andestada, loodus ei andesta.” Kuritegu looduse vastu on kuritegu tulevaste põlvede vastu.
Meie meelest on Eestis viimasel ajal päris palju paiku, mille elanikud oma kodukoha rahu ja puutumatuse eest sõdima peavad. See näitab, et midagi on valesti, et hoolivust, millest palju räägitakse, tegelikult napib. Oma kodukandi ilu ei tohiks nii kergesti hävitada lühikese kasusaamise nimel. Võitlema peab, kuigi vahel tundub, et jõud on otsas. Kui teed head, saad endale vastaseid.
Rääkisite ka üldse saarelt lahkumisest.
Me pole lahkumise osas lõplikke plaane veel teinud, sest usume ikka veel terve mõistuse võitu. Senised kogemused saarlastega on ainult ja ainult positiivsed. Saarlaste sümpaatne “ö” paneb südame sulama. Me armastame Saaremaad, tegusaid saar-lasi, siin on meie kodu.
Kas tänaseks on asjaolud muutunud?
Artikkel tõi kaasa elavat vastukaja ja üllatavaid ühendusevõtte. Lisaks negatiivsetele kommentaaridele on tulnud ka äärmiselt positiivset vastukaja. Ikka on tõdetud, et idee on suurepärane ja just selline, mida Saaremaa praegu vajaks, tuues kaasa konkreetseid ja jätkusuutlikke töökohti. Saime uut jõudu projekti edasi arendada.
Täname kõiki häid inimesi, kes on meid toetanud ja hea sõnaga meeles pidanud. Loodame, et siit areneks edasi avalik arutelu Ninase tööstussadama teemal, kas sellist tööstusmaastikku on Ninasele tingimata vaja.
Kellele oma projekti nüüdseks tutvustanud olete?
Käisime projektist lühidalt rääkimas ettevõtluskonsultant Merike Ilvestile Saaremaa arenduskeskusest. Pärast artiklite ilmumist võttis meiega ise ühendust Leo Filippov, Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna nõunik. Ka tema oli meie ideest huvitatud ja rääkis, et nad on valmis korraldama seminari, kus saame oma plaani tutvustada. Ka Tallinna Sadama esindajatele tuleb sellest ideest loomulikult rääkida, kuid selleni pole me veel jõudnud.
Kristiina,tublid olete, sitkus ja vastupidavus on nagu meid ümbritsevad kadakad ja madalad rannamännid, küll nad teile sitkust õpetatavad. Tuleb karastada ennast meretuultega ja kuulata lainete raksumist randa- see hoiab teid õigel rajal ja annab jõudu ebaõigluse vastu edasi võitlemiseks. Aastatega karastab meretuul teid kangeteks saarlasteks, kes ei tea sõna -allaandmine-!!
Metsavana ütleb nii ilusti,ühinen ja soovin tugevat jõudu!Olete õige asja eest väljas!
Kristiina on ära tabanud Mustjala valla valupunktid, nimelt rabelemine erinevate projektide kallal, mis sõidab üle inimeste. See on küll väga õige tähelepanek.Sadama detaili kehtestamise vastu räägib juba see asjaolu, et valla arengukavaga pole see absoluutselt kooskõlas.Soovin jõudu inimestele, kes tahavad maailma paremaks muuta.
Lähenevate valimiste eel on vaja teie ideesid laiemalt levitada, sest meie võimalus on valida volikokku need inimesed, kes mõistavad neid probleeme ja ei pea ainult omakasu silmas. Järelikult praeguse volikogu liikmetest enamik ei peaks meie poolthääli saama, arvan, et praeguste liikmete vaadete teada saamine pole väikeses kogukonnas võimatu
Vallavalitsus sõidab üle oma inimeste volikogu tummade käetõstjale jõul. Volikogu on ammu kaotanud oma sisulise mõtte, sellest on saanud paljas vormitäide.Tore lugeda, et on inimesi, kes on oma uudsete ideedega valmis alternatiive välja pakkuma, kes näevad seda, mida aastakümneid Mustjalas elanud inimesed enam ei oska märgata ja kellel on vastutustunne tulevaste põlvede ees.
Natukene peast pehmed on need hipid ikka.
Igalpool mujal saavad inimesed väga hästi sadamate lähedal elada. Terve Saare maakond näeb vaeva, et rahvas püsiks saarel ja ei põgeneks ära.
Aga hipidele see ei sobi. Peab olema rahu ja vaikus nagu surnuaias. Varsti ongi see saar paras surnuaed, kus pole peale võsastunud karjamaade midagi.
Saaremaa vajab inimesi ja kui sellega tuleb mõni miinuspool, siis inimene on võimekas inimene, kes suudab oma keskkonda sobivaks kujundada.
VÄHEM VINGUMIST JA ROHKEM TEGUTSEMIST.
Täiesti haige jutt sul. Saaremaal ruumi küll tööstuspargi jaoks, aga vaja ikka kõige ilusam koht ära rikkuda ja kahele külale kraevahele pugeda. Küllap oma palgijupid vaja rahaks teha. Või saad muudpidi kasu ega muidu nii suurt hädakisa tõstaks.
Kuulge hipid, kängurud, metasavanad ja pokud. Kui vanasse karjääri tööstusparki planeeritakse, siis kuidas see äkki Saaremaa kõige ilusam koht on? Ma saaksin aru, kui tõesti oleks üks Saaremaa ilusaimaid paiku ohus – Panga pank, Karujärv, kurisud jne. Kuid KRUUSAAUK?
Ma lihtsalt ütlen, et tulge mõistusele ja laske üksteisel elada ning ärge ajage segi avalikku ruumi eraomandiga. Elage ise ja laske ka teistel elada.
Tubli “mmm” elu peab käima! Saaremaa külaelu oli fenomen omaette. Kahju, et sellesse rolli üritavad sisse elada hipid kes asjast tuhkagi ei tea ja esmalt üritavad maailma seisma panna et oma maailmapilt paigast ei loksuks.
Karikatuuril on tööstuskülas tuuleveski – äge et roheline mõtteviis on seotud tööstuskülaga!
Valli jälle platsis. Kes räägib kruusaaugust? Maha võetakse metsa, peale ehitatakse tööstuspark. Kruusaauk on pool hektarit, aga ülejäänud 23,5 hektarit? Tee endale asi ükskord selgeks või jää vakka.
Tead metsamoor, vaata ise planeeringut ja käi ka looduses ära kus poolele maale on sõnajalgade kaitseks ja kaevude kaitsetsoonile aed ümber tõmmatud ning siis sajata edasi.
Muidugi võiks metsamoorile ja kanajalgadel maja ehituse planeerida üldisesse kompleksi.
Tegelikult – kas teate mis on “tööstuspark”? See on täiesti tavaline ettevõtlusega tegelemise koht. Sinna võib rajada toitlustusasutusest kuni kämpingu, etnoküla ja moodsa laevaehitustehaseni.
Kas teised ettevõtlused n. kämping on kuidagi “rohelisemad”?
Valli, mis rõõmu sulle küll pakub üle saja ehitise, laod freesasfalti, väetiste jmt jaoks, suur betoonmüür ja keda sa seal siis toitlustad? Tule mõistusele, õnnetu hing, kui su nimi pole just ader vms. Siis pole mõistusele loota.
Roomassaares on juba sul see hirmus kompleks olemas, aga ikka käid seal merevaadet nautimas ja head sööki söömas kohvikus…
+ Roomassaares on veel hirmus tööstuskompleks koos väikelaevatehaste ja lennujaamaga. Kuigi inimesed elavad väga hästi 500m kaugusel…
Tore et Kuressaare külje all on, Kuressaareon linn ja tõmb ekeskus. Iga asi ikka omal kohal. Ärge siis seletage Saaremaa puhtast puutumata loodusest. Kusjuures Roomassaare puhul arvestatakse, et kõrval on linn, kahe küla vahel aga aetakse asju räpaselt ja hoolimatult, sest võim on kaugel. Mis hunnikud seisavad Musjala kooli värava taga? Lohakust on palju, miks arvata, et vald suudab laoplatsid ja tööstusalad korras hoida? Kes vastutab lõhutud maantee ja veereostuse eest? Paha on kuulata optimistlikku tilu-lilu suurtest rahadest ja töökohtadest. Kes vastutab, et uus dp ei osutu samasuguseks fiaskoks nagu kogu see hale ja tegelikult läbikukkunud sadama projekt. Unistustes võite seal ju tulevast Las Vegast näha, aga tegelikkuses on Las Vegas suuremaid õnnetusi inimkonnale.
Tulid ja asusud elama. Selle elukoha saamiseks tuli ilmselt kõva raha anda. Rikkad hipid
no mida te vingute, kallid suvitajad, ärge pidage ennast kohalikeks ja laske meil elada, see kruusaaugu asustamine ajab kohalikud koerad ka naerma. Tulete Saaremaale ja hakkate ülistama meie puutumatut loodust, me oleme juba näinud, mida selle säilitamine on meie eludega teinud. Ääremaid tahetakse sellega ainult välja suretada ja kellele see kasulik on, ainult teile, kallid suvitajad, kes te tahate nautida rahu ja vaikust, aga meie tahame siin elada ja tööd teha.
Vingumist kostab rohkem küll mujalt. Hea, kui leidub veel kohalikke, kes usuvad, et saavad tänu Tallinna Sadamale tööd. Mida te, kohalikud, aga teha oskate? Millised koolid ja kursused on löbi käidud? Kui suvitajatel on töömehi vaja, siis põlgavad kohalikud pakutud töö ära ja eelistavadpoe juures “filosofeerida”. Kust see töötahe ja -oskus siis nii äkki peaksid tulema? Kindlasti leidub ppaar-kolm tublit inimest ka, aga ülejäänud tuleks siis mujalt sisse tuua, muidugi kui üldse mingitest töökohtadest ikka rääkida saab, sest senine kogemus Tallinna Sadamaga pole kohalikele töökohti toonud. Hakkaja inimene leiab tööd a,ati ja kõikjalt, laisk viriseja aga loodab, et talle supertöökohad koju kätte tuuakse.
Metsamoor, äkki siis on mõnel spetsialistil julgust ka kodusaarele naasta kui saab oma kodukohas väärtustatud tööd teha?
Aga sina oledki just see laisk viriseja.
Paari inimese pärast, kes vöibolla ehk kodukanti tagasi tuleksid, loodusele jalaga – tüüpiline. Ega tea, kas ikka tuleksid, palgad, elukohad, sotsiaalne turvalisus – kes selle ragab? Minul pole virisemiseks põhjust, see, kui kirjutatakse, et ise oled, ei ole ka minu jaoks mingi argument. Ei Tallinna Sadam ega ammugi mitte vald ei ole kuidagi veennud, et mäng nii suurte panuste ja ohvritega küünlaid tasub, ega tõestagi. Lõpetan siin diskuteerimise, sest olen veendunud, et loodust hävitavate planeeringute pooldajatel on omad finantshuvid mängus. Ühelt poolt TS ja teiselt poolt valla osavnäpud kommimas. Sel juhul ei ole rohkem millestki rääkida.
Sõnasõda kommentaariumis ei anna muud, kui inimesed saavad oma ülekeenud emotsioonid välja elada. Kas tööstuspark on hea mõte või hoopis etnoküla aga praegusel juhul on selge, et vastuvõetud detailplaneering ei kehti. Vald oma suurusehullustuses unustas ära arengukava põhisuunad.
Tegutsege vaikselt ja tasa! Saavutate võidu.Ja nii ka läheb.Mingit kaubamonstrumit ei tule!Head und!
ja imes käppa. Usin saarlane ehitas sadama, rajas õlletehase sadama tööstusparki ja pani pidu koduõlle ja suitsulestaga.
Mitte usinad saarlased vaid meie ida virumaa mehed jehitasjme sell jadam
Algul plaaniti seda sadamat Uudepangale Kihelkonna valda.Nüüd hakkab selguma,millisest pasast me pääsesime.Edu teile,kallid naabrid,teie raskes,kuid õiglases võitluses.
Saaremaa sadama ümbrus vaid ka Mustjala- Küdema vaheline ala tehakse lagedaks.sellel lõigul oleval nn. rautee äärsel alal juba jälle pikemat aega saed uuganud ja traktorid mürisenud. Varsti võib mõne kõrgema koha pealt juba vaadata mida teises külas tehakse.marjaajal on sellel teelõigul raske möödasõite teha,teeääred marjulisi täis,sellise tempoga pole kusagil enam marju ega miskit vaid tõesti ainult lagendikud.