
JUKUD KOOLI: SÜG-i Jukukooli laagrist alustasid heatujuliselt koduteed 10.b klassi õpilased Jakob Saare (vasakul), Marju Viskus, Marite Lõhmussaar (Tallinnast) ja Kennert Amberg. Foto: Irina Mägi
Saaremaa ühisgümnaasiumi kümnendate klasside õpilased alustasid uut õppeaastat juba sel teisipäeval kunagises Võhma koolimajas kokku tulnud Jukukooli laagris. Pärast kahepäevast kultuurilis-sportlikku programmi pandi gümnaasiumis õpinguid alustavatele Jukudele tek-lid pähe ja neist said SÜG-i täieõiguslikud õpilased.
Eile ennelõunal toimunud klassijuhatajatundides rääkisid õpetajad Merje Oopkaup (10.a), Merike Kuldsaar (10.b) ja Diana Õun (10.c) koolikorraldusest, klassivälisest tegevusest, kooli traditsioonidest ja üldse kõigest, mis värskeid gümnasiste ees ootab.
“Minu meelest ei ole ilusamat pilti kui sirgeselgsed ülikonnas noored mehed, portfell näpus, septembrikuus koolist kodu poole astumas. Vaatad ja mõtled: nende päralt on tulevik,” avaldas 10.c klassi juhataja Diana Õun noortega vesteldes oma mõtteid klassijuhatajatunnis.
“Millist värvi ülikonda kanda, millal toimub spordipäev, millal, miks, kuidas..?” pärisid õpilased klassijuhatajailt koolikorralduse kohta täpsemat infot.
Kuressaare vanalinna kooli lõpetanud ja nüüd SÜG-i 10.b klassis jätkav Jakob Saare ütles, et tema otsustas ühisgümnaasiumi kasuks, kuna selles koolis on kindlad traditsioonid ja õppetöö kõrge tase.
Klassijuhataja Merike Kuldsaar hindas gümnasiste lausa ülivõrdes: “Nad on suurepärased, väga positiivsed, erksad, teotahtelised ja entusiastlikud.”
SÜG-is on otsustanud oma kooliteed jätkata üsna palju noori maapiirkondadest. Õpetaja Kuldsaare sõnul on b-klassi nimekirjas vaid neli SÜG-is põhikooli lõpetanut. “Minu klassis on lapsi Kaalist, Kärlalt, Salmelt, Valjalast, Orissaarest, veel Tallinnast ja Ääsmäelt. Mandrilt tulnutel on Saaremaal vanavanemad. Neile siin meeldib ja seepärast nad meie kooli valisidki,” rääkis Merike Kuldsaar.
SÜG-i üks põhitõdesid, mille järgi ka talitatakse, on see, et kool saab olla tugev vaid siis, kui tal on välja kujunenud oma kindlad traditsioonid ning klassiväline tegevus toetab õppetöös ja kasvatuses seatud eesmärke. Traditsiooniline on ka Jukukooli laager. Tänavu kandis see juba järjenumbrit 20.
Valdavalt tegelevad Jukudega abituriendid ehk Juhanid. Nemad korraldavad kümnendikele igasuguseid mänge ja võistlusi. Teisipäeval käisid laagrilised Võhma ümbruses matkal ja kohtusid SÜG-i direktori Viljar Aroga.
“Siin saavad õpilased kiiresti üksteisega tuttavaks. Õppetööd on lihtsam alustada, kui ollakse omavahel sõbrunenud,” märkis Merike Kuldsaar.
Teise laagripäeva keskel tundus klassijuhataja Diana Õunale, et tema klassi lapsed on juba ammused tuttavad. “Nad sobivad omavahel ja on väga tegusad,” kiitis õpetaja Õun.
Saaremaa ühisgümnaasiumis alustab sel sügisel õpinguid ka üks hiidlane. Õpetaja Merje Oopkaup ütles oma kogemustele tuginedes, et erinevatest paikadest tulnud lapsed sulanduvadki paremini kokku. Temagi kiitis kooliteed alustavat seltskonda, öeldes, et kõigil neil on õpitahet väljendav nägu peas.
Ehkki Juhanid panid Jukud juba laagris proovile, siis teisel koolinädalal püüab abituurium vastseid kümnendikke veel veidi karastada. Nädal lõpeb Jukude korraldatud peoga, kus kõik kümnendikud oma klassi tutvustavad.
Teeb ka Jukukooli ja pole see kool ka halvem ühti. Lihtsalt ei pasunda enesest igal võimalikul momendil niipalju.
ei küsinud
No miks te siis ei pasunda, KG? Äkki selles ongi viga, et SÜGi on ikka kogu aeg näha-kuulda, aga teid mitte.
täpselt nii KGB, :)
Noortele tahad õppida ja omada head haridust, aga on vale arusaam, et kui valid SÜGi, saad parema hariduse. No kust otsast? Sama sugune kool nagu KG, Leisi KK, OG, KTG ja ametikool. Lõpueksamid on kõigil ühesugused ja sooritus oleneb ainult sinust endast. Kui sa ikka Leisis õppida ei viitsinud ja tuled SÜGi lootuses saada gümnaasiumi lõpus kuldmedal vaatamata põhikoolis välja pigistatud kolmedele, olete sina ja su vanemad kuskilt kõrgelt kukkunud. Igas koolis on oma head ja vead, SÜGis lihtsalt lisaks hariduskavale õpetatakse õpilastele, kuidas olla ülbed ja teha KG õpilastele selgeks, et nad tegid vale valiku ja seetõttu jääte lolliks.
Palju õnne, idioodikari
Sinu jutus on käärid – kord on süüdi need, kes “Leisis” õppida ei viitsi ja tahavad SÜGis kuldmedalit saada ja siis on süüdi hoopis SÜG, kes kuldmedali andmise asemel õpetab hoopis “kuidas olla ülbed…”. Kahjuks on hoopis nii, et see, kes Leisis õppida ei viitsi, ei püsi SÜGis kuigi kaua, seevastu KGs püsib ikka kauem. Eks seegi näita taset.
Ja veel – kes on see “idioodikari”? Kas need, kes Leisis või mujal õppida ei viitsi või need, kes SÜGis püsima jäänud ja kuldmedaligi välja teeninud?
Eks igasuguseid koole on ilmas vaja, Aga olgem ausad, SÜG toodab inimesi kes harjuvad tööd tegema, oma tahet läbi suruma, jms kõike et olla eesrindlik omal alal. KG toodab töölisi, kunstnikke, sots töötajaid, kes on küll tublid aga paraku elu edasi ei vii. Ses suhtes et võtke kasvõi viimase mingi 10 aasta statistika kust koolist saaremaal tuleb enamus tulevasi arste. Lõpueksami tulemused on ikka SÜGi kasuks olnud ju. Ja asi pole ka selles numbris. SÜG õpetab tööd tegema, õppima nii et vesi püksis keeb. Ja seda on vaja, kui tahad ülikoolis mingit reaaleriala õppida. Mis kasu on kui need KG “tahaks maailma näha ja siis kunagi ehk kodusaarele elu parandama tulla” ullikesed Esimesel aastal tänu mat analüüsile Ülikoolist lennuki saavad. Siis nemad hakkavad “ennast leidma” Samas kui sa oled ikka Ilvese ja A.Ausmehe kadalipust läbi käinud, siis pole sul üheski ülikoolis hakkamasaamine probleem. Ja see ongi vahe. SÜG-ist, kui oled kord suutnud selle ära lõpetada, võid minna kus tahad ja hakkama saada. KG-st lähed kuhu saad, ja saad sealt ka lennuki. Eks SÜG-is ole ka miinuseid. Direktor on minu jaoks liiga edev, ja eks seal hoitakse ja poputatakse populaarsemaid inimesi, keskpärasesse ja tavalisse õpilasse suhtutakse ehk liiga konveierlikult. St minul kui nö tavalisel maalapsel pole küll mingit kooliigatsust ja eks õpetajad mind ei mäletagi, ja ega tahaks jõlkuda seal ja õpetajatega muljetada. Mis ei ole minumeelest halb. See ei sega fakti et pärast on kõik teed valla.
Tooge mulle üks näide inimesest kes on SÜGi lõpetanud ja öelnud et ta tegi vale valiku.
Ma võin tuua mitmeid kes on lõpetanud KG ja öelnud et nemad on teinud vale valiku
TÄPSELT!!!!!
Miks peab kogu aeg koole pahatahtlikult võrdlema. SÜGil on omad plussid ja KG-l omad. Mulle tundub, et praegused kahe gümnaasiumi õpilased end küll nii ei vastanda, nagu teevad seda õelad kommentaatorid. Kahe kooli vaheline läbisaamine on pigem positiivne ja kuna inimesi on erinevaid, siis sobibki ühele üks, teisele teine kool.