Rauni POÜ startis maratonile (FOTOD) (4)

Rauni POÜ startis maratonile

HEAD ALGUST SOOVIDES: Kõljala POÜ juht Tõnu Post soovis Rauni POÜ juhatuse esimehele Aive Keskülale head algust ning seda, et nii lehmad kui ka töötajad oleksid õnnelikud. Pildil paremal Karja osaühingu juht Sulev Madisson. Foto: Sander Ilvest

Eile tund pärast keskpäeva avati Orissaare vallas Väljakülas lõõskavas päikeses Eesti üks unikaalsemaid vabapidamisega lautu – Välja farm.

“Mul on praegu selline tunne, et seisaksin nagu sportlased seisavad jooksumaratoni ootel,” alustas Rauni POÜ juhatuse esimees Aive Kesküla oma pidukõnet, täpsustades, et ta ei mõelnud mitte sprindijooksu, vaid maratoni.

“Ma näen täna avastarti andes, millised on meie selged eesmärgid, kuhu tuleb välja jõuda,” lausus ta. Seoses uue laudaga ootab Rauni juht toodangutõusu ja ka seda, et lehmad püsiksid kauem karjas. Kolmas püstitatud eesmärk on loomade tervis ja Saaremaa piimatööstusesse jõudev kvaliteetne piim.

Kevadel tähistas Rauni POÜ 20. sünnipäeva. “Ongi väga südantsoojendav mõelda, et just juubeliaastal saab Rauni ühistu ajaloos uue, järgmise lehekülje pöörata,” tähendas Kesküla.

Uue lauda mõte tekkis Rauni POÜ juhatusel juba 2004. aastal. 2006 algatati keskkonnamõjude strateegiline hindamine ja esitati PRIA-le robotlauda projekt, mis ka PRIA-st heakskiidu sai. Takistuseks osutus aga pankadest laenu saamine. “Meile öeldi, et teil on projekteeritud vabariigi kõige kallim laut, arvestades loomakoha maksumust, ning et tehke projekt odavamaks,” meenutas Kesküla, lisades, et siis otsustatigi uuesti otsast alustada.

2013. aasta alguseks oli selge, et laenu saadakse SEB pangast, olemas oli ka PRIA toetus vabapidamisega laudale. 18. märts oligi see kuupäev, mil kopp esimest korda maasse löödi.

Ehitustöid teinud ettevõtte Nordecon Betoon projektijuht Dea Kuldorg ütles Saarte Häälele, et sellise lahendusega lauta ei ole nemad varem teinud. Kui tavaliselt on tehtud U-kujulisi lautasid, siis sellist T-kujulist lahendust ei ole varem olnud. Küsimusele, kas tegemist on terves Eestis ainulaadse lahendusega, vastas Kuldorg, et nii see on. Uues laudas on 389 kohta ja lüpsiplatsi suurus on 2x 16 meetrit.

Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär tõdes, et tal on väga hea meel, et Orissaare vald on olnud suhteliselt eesrindlik vald oma põllumajanduse poolest läbi aegade. “Vaadates täna, kuidas arenevad põllumajandusettevõtted meie vallas, võib Orissaare vald uhke olla,” kinnitas ta.

Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk tõdes, et oleks olnud äärmiselt suur ebaõiglus, kui sel rahastusperioodil ei oleks õnnestunud Raunil asja paika panna. Piimaühistu juhatuse esimees Paul Alas meenutas 1970.–80ndaid aastaid, mil aastakümneid oli Saaremaa lipulaev Orissaare kolhoos. “Ka nüüd, kuuldes perspektiive, ärgitaks teid taastama kuulsust ning suurtele vaaladele Kõljalale ja Kärlale kannule jõudma,” ütles Alas.

Häid soove, õnnitlusi ja lustakaid kingitusi võtsid headelt kolleegidelt ja koostööpartneritelt vastu Rauni POÜ juhatuse liikmed Ants Kuuder, Heino Vaba ja Aive Kesküla. Lindi lõikasid läbi vallavanem Aarne Põlluäär, Aive Kesküla ja Nordecon Betooni objektijuht Vahur Mäesalu. Tänukingitused, mille hulgas Saaremaa juustude valik, said Aive Keskülalt ehitusel järelevalvet teinud Feliks Tamberg, Fesma Alu esindus, SEB pank, De Lavali esindus, ehitusfirma Nordecon Betoon OÜ esindus ja objektijuht Vahur Mäesalu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 223 korda, sh täna 1)