Haigete mesilaste levik Saaremaale pole välistatud

Loomaarst Ly Kokla kinnitas Hiiu Lehes, et praeguseks on Hiiumaal avastatud viis mesilaste ohtliku nakkushaiguse, Ameerika haudmemädaniku kollet.

Ehkki proove võetakse kolme kilomeetri raadiuses iga taudikolde ümbruse taludest, võivad PRIA registris arvele võtmata mesilad levitada erinevaid haigusi ja ohustada suurte mesilate omanikke, kelle põhi­teenistus tulebki mesindussaaduste müügist.

Et naabersaarel toimuv muudab ka Saaremaa mesinikud valvsaks, möönis Kadi raadio usutluses Arnold Lokna Saaremaa mesinike ühingust. “See pole sugugi ebareaalne, et Ameerika haudmemädanikuga mesilinnud meile jõuavad,” sõnas Lokna, lisades, et siinsete mesinike muret leevendab vaid teadmine, et haigusekoldega mesilas kehtestatakse n-ö karantiin.

“Kriips on peal toodangu turustamisel ja mesindussaaduste väljaviimisel, kuigi kokkuvõttes toob see mesinikule tohutu kahju.”

Lokna mäletamist mööda on Ameerika haudmemädanik varasematel aastatel ka Saaremaa mesilasi kimbutanud, ent need juhtumid saadi kiiresti kontrolli alla. Ja kui vanasti tuli selle ohtliku taudi korral tarud ja muu inventar põletada, saab tänapäeval mesilastel haudmemädanikku ravida ja mesila inventari desinfitseerida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 163 korda, sh täna 1)