Nõukogu liige protestis lepingu pikendamise Tiia Tammsaluga (38)

Nõukogu liige protestis lepingu pikendamise Tiia Tammsaluga

POLIITILINE KÜSIMUS: Volikokku kuuluva Tiia Tammsalu (esiplaanil seljaga) ametis jätkamise nimel ei põlanud Reformierakond ära oma poliitilise partneri IRL-iga riiduminemist. Volinikele peab kõnet linnapea Mati Mäetalu. Foto: Egon Ligi

Kuressaare võimuliidu lammutanud skandaal päevakeskuse juhataja valimise ümber ei vaibu, sest üks sihtasutuse nõukogu liige teatas võimalikust seaduserikkumisest senise juhataja lepingu pikendamisel.

Teatavasti valis SA Kuressaare Hoolekanne nõukogu tänavu juuni hakul asutuse juhatajaks Piret Sarjase, kes kandideeris avalikul konkursil koos praeguse juhatuse liikme Tiia Tammsaluga. Nõukogu hääled jagunesid seejuures 3 : 2, mis ei olnud reformierakondlasele Tammsalule oodatud tulemus.

Tema toetajad SA nõukogus ja Reformierakonna liikmete hulgas korraldasid olukorra muutmiseks ühe liikme väljavahetamise nõukogus. Selleks kasutati Keskerakonna aasta eest septembris avaldatud soovi asendada Elo Naaber linnavolikogu liikme Lea Kuldsepaga. Toona oli põhjuseks mullukevadene pereheitmine, mil paljud erakonna liikmed, ka Elo Naaber, Kalle Laaneti toetuseks Keskerakonnast lahkusid.

Sügisel polnud nõus

Eelmisel sügisel reformierakondlik linnavõim Kuldsepa nõukokku määramisega päri ei olnud: “Nõukogude koosseisude suhtes rahuldame teie ettepaneku 50% ulatuses. Kuressaare Veevärgi ja Kuressaare Hoolekande nõukogudes muudatusi ei tehta,” teatasid linnajuhid Erik Keerberg ja Mati Mäetalu mullu detsembris.

Tänavu juulis kasutati aga võimalus nõukogus positsioone muuta ära – Naabri asemele nimetas linnavalitsus nõukokku keskerakondlase Astrid Sepa. Lea Kuldsepp astus seepeale erakonnast välja. “Huvitav, kuidas siis nüüd järsku sai oluliseks, et nõukogu liige peab olema (Kesk)erakonnast? Miks nüüd Astrid Sepp? Olen seda küsinud erakonnakaaslastelt, kuid selget vastust pole mulle antud. Põiklevalt on vastatud, et liikme esitamisega oli kiire,” kirjutas Kuldsepp kahe nädala eest Saarte Hääles ilmunud artiklis.

Tähenduslik on ka see, et kui Saarte Hääl päris volikogu reformierakondlasest esimehelt Erik Keerbergilt kommentaari nõukogu koha tagastamise kohta Keskerakonnale, keeldus Keerberg kommentaaridest.

Astrid Sepa nimetamisega muutus jõudude vahekord sihtasutuse nõukogus, Piret Sarjase valimine Kuressaare Hoolekande juhatajaks tühistati ja Tiia Tammsalu lepingut pikendati tuleva aasta märtsikuuni.

Koos nõukogu esimehe Argo Kirsiga “Sarjase leeri” jäänud sotsiaaldemokraat Kairit Lindmäe sellega ei leppinud ja esitas protesti. Ta viitas, et ei sihtasutuste seadus ega SA põhikiri juhatuse liikme lepingu pikendamist sellisel kujul ette ei näe, vaid koht tuleb täita konkursi alusel. “Tegelen asjaga edasi,” kinnitas Kairit Lindmäe eile Saarte Häälele.

Kuressaare Hoolekande põhikirjaga tutvunud Alari Rammo Eesti mittetulundusühingute ja sihtasutuste liidust kommenteeris, et põhikiri näeb juhatuse liikme leidmiseks ette avaliku konkursi ja ka senisega lepingu pikendamine eeldanuks, et selleni jõuti konkursi käigus.

“Ma muidugi ei tea, kuidas nad selle otsuse vormistasid, mis põhjusel konkursi tulemuse tühistasid jne. Juriidiliselt võisid nad seda isegi pädevalt teha, iseasi, kas see eetiline on,” ütles Rammo. Ta möönis, et eluliselt võib muidugi õigustatud olla – kui konkurss päriselt läbi kukub, mitte poliitilistel põhjustel – lepingu pikendamine teatud ajaks senise juhatuse liikmega, aga seda vaid uue konkursi läbiviimise tarvis.

Kohus peab tuvastama

“Raske muidugi öelda, mis see põhjendatud periood oleks lepingu pikendamisel, ja mis hetkest võib väita, et nõukogu otsus juhatuse liikme valimise kohta on tühine, kuna oluliselt on rikutud otsuse vastuvõtmise korda (konkursita). Seda tühisust saab muidugi juriidiliselt ainult kohus tuvastada,” lausus Alari Rammo.

Kuressaares pole tänaseks enam mingi saladus, et Reformierakonna ja IRL-i neli aastat püsinud liit linnavalitsemisel on purunenud. Vähe sellest, omavahel on riius ka Reformierakonna liikmed, kellest suur osa ei kiida päevakeskuse juhataja valimisel mängitud räpast mängu heaks.

Tiia Tammsalu lepingu pikendamisel mindi näiteks risti vastu ka linnapea Mati Mäetalu tahtmisele, kes saatis kohalikele RE otsustajatele kirja, milles palus Sarjasega lepingu sõlmida ja asja enne valimisi enam teravamaks mitte ajada. Ja ehkki Mäetalu on hiljem põrutanud rusikaga lauale ja nõudnud, et “töövõimetu nõukogu koosseis tuleb laiali saata ja nimetada sinna uued inimesed”, pole sõnadele tegusid järgnenud.

Saarte Hääl küsis võimaliku rikkumise kohta Tammsalu lepingu pikendamisel ka linnavalitsuse seisukohta ja pressiesindaja Liise Kallas vastas pärast mitmepäevast viivitamist napilt: “Linnavalitsuse spetsialistide hinnangul on SA Kuressaare Hoolekanne juhatuse liikme volituste pikendamine antud olukorras põhjendatud ja õiguspärane.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 848 korda, sh täna 1)