Kärla vaeb, kas valida päikese- ja maaküte (4)

KÜTAB ALEVIT: Praegu põhineb Kärla valla soojatootmine kütteõlil, mis muudab teenuse tarbijale kulukaks. Foto: Raul Vinni

Kärla vallavolikogu kinnitas oma eelmisel istungil valla energiamajanduse uuendatud arengukava. See näeb ette ka võimaluse, et Kärla aleviku soojamajandus võib hakata lähitulevikus põhinema päikese- ja maaküttel.

Praegu põhineb Kärla valla soojatootmine kütteõlil, mis muudab teenuse tarbijale kulukaks.

Kärla volikogu aseesimees ja endine vallavanem Villi Pihl ütles, et praegu on valida, kas hakkpuidupõhine küte või siis uuenduslik päikese- ja maaküte.

Pihli sõnul on vallal sõlmitud soojatootmise leping firmaga SW Energia ja see lõpeb 2014. aasta suvel.

Kärla alevik on soojatootmise muudatust planeerinud juba pikemat aega. Praegu maksab sooja megavatt-tund Pihli sõnul ligikaudu 80 eurot pluss käibemaks. Uuritud on hakkpuidule üleminekut, mis nõuaks katlamaja ümberehitamist ja torustike uuendamist. Sealjuures ei oska praegu keegi öelda, mis seisus soojatorustikud on.

Pihl rääkis, et uuritud on ka maakütte võimalusi ning kuigi ka see nõuab suuri kulutusi, on samas üsna tõenäoline, et võrreldes praeguse küttehinnaga saab tulevikus sooja odavamalt.

“Milliseks kujuneb aga lõpuks megavatt-tunni (MWh) maksumus, on raske öelda, sest tegureid, mis mõjutavad soojahinda, on rohkem kui üks,” märkis Villi Pihl.

Kärlal on arutusel olnud ka veelgi uuenduslikumaid võimalusi. Villi Pihli sõnul satuti juhuslikult kokku ettevõtte Soletek juhiga, kes tuli vallale pakkuma päikeseenergial põhinevat lahendust. Vestlusest koorus välja, et kasulik oleks arendada soojatootmist, mis põhineb päikese- ja maakütte koostööl. Esialgu jäi see arutelu Pihli sõnul vaid jutuks, kuid nüüdseks on Soletek pakkunud Kärla vallale võimalust olla nende projektides n-ö test-alevik.

Ka vallavolikogu energiamajanduse arengukavas on soovitatud kaugemale tulevikku vaadata. “Kõige kaasaegsem ja tulevikku vaatav variant olekski päikesekütte ja maasoojuspumba kombineeritud lahendus,” nentis Pihl, kuid tõdes, et ka siin on probleemiks jällegi rahastamine.

“Asja sai arutatud nii valla arengukomisjonis kui ka soojamajanduse töörühmas, kuhu olid kutsutud ka korteriühistute esimehed, ja leidsime, et teeme volikogule ettepaneku minna edasi tulevikku vaatava projektiga,” rääkis Villi Pihl.

Vallavolikogu pani paika ka järgmised sammud: esmalt välja selgitada SW Energiaga lepingu lõpetamise tingimused ning küsida Soletekilt lepingu eelnõu, milles oleksid kajastatud ajagraafik koos tegevusplaaniga, finantsplaan ja soojusenergia hinna kujunemine.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 664 korda, sh täna 1)