Huvi päikesepaneelide vastu on Saaremaal oluliselt kasvanud (3)

Kevadel kirjutas Saarte Hääl, et üks Muhus tegutsev ettevõtja rajas Nautse külla maakonna suurima päikesepargi.

Saaremaal päikesepaneele paigaldav Kodupäike OÜ tunnistab, et artikkel tekitas inimestes paneelide vastu suuremat huvi.

Ettevõtte esindaja Mihkel Pere sõnutsi on peamine, et inimesed, kel tekkis huvi, uurisid teemat ja süvenesid teemasse.

“Mitte ainult ei uuritud, mis on meie lahendused, efektiivsus ja kasumlikkus, vaid pöörati tähelepanu oma tarbimisele,” sõnas ta.

Sellele aitas kaasa ka hinnatõus aasta algul, kui liituti elektribörsiga, mille tõttu hakkasid inimesed oma tarbimist põhjalikult analüüsima.

“Küsiti ka nõu, et mida meie soovitame ja kuidas peaks käituma, arvestades tuleviku vajadusi,” sõnas ta.

Kasuks on tulnud seegi, et aasta on olnud väga päikeseküllane.  “Juba augustis oli meil mainitud Nautse Mihkli talus aastane planeeritud päikeseenergiatoodang juba saavutatud,” kinnitas Pere.

Positiivne on tema sõnul ka see, et suvel, kui toodetakse peamine päikeseenergia ehk 70–80% aastasest toodangust, on börsihinnad kõrgeimad. “See tähendab, et suvel toodetud ja börsil müüdud 1 kW eest saab talvel odavamat ja rohkem elektrit osta.”

Võrreldes aastataguse ajaga on huvi päikeseenergia kasutamise vastu Eestis ja ka Saare maakonnas Mihkel Pere kinnitusel tublisti kasvanud. “Inimesed on saanud teadlikumaks päikeseenergia kasutamisest ja selle tasuvusest ning peame tõdema, et populaarsus on tõesti tõusnud,” märkis ta.

Olles ise valdkonnaga seotud, tajuvad Kodupäikese vedajad hästi turul toimuvat. Sellest lähtuvalt teab Mihkel Pere öelda, et mitte ainult lõpptarbijad pole huvi üles näidanud, vaid kasvanud on ka konkurents Eesti turul.

“Võrreldes aastataguse ajaga, oli meiega koos turul pea kümme tõsisemat päikselahendustega seotud pakkujat. Tänaseks on pakkujate arv kolme-neljakordistunud.”

Paraku ei ole veel selle tulemusena samaväärselt lõpptarbijaid juurde tulnud, kes alternatiivseid ja soodsaid lahendusi kasutaksid, nentis Pere.

“Peame tunnistama, et oleme oma hinna suutnud hoida madala ning pakume endiselt efektiivseimaid ja soodsamaid päikeseenergialahendusi Eestis,” sõnas ta.

Mihkel Pere tõi näiteks, et keskmine kasutatud auto maksab umbes sama palju, kui päikeseenergialahendus, mis on sobilik keskmisele majapidamisele.

Ta märkis, et auto on seejuures selline asi, mis nõuab igakuiseid kulutusi.

“Päikeseenergialahendus toodab aga elektrit, ülejääk on puhas kasum selle juures ning nii vähemalt 30 aastat,” sõnas Pere.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 787 korda, sh täna 1)