Vabaduse taastulemise lood

Vabaduse taastulemise lood

OHHOO: Merit Karise (vasakul) leidis enda foto esmalt näituselt ja siis juba maailma ühe mainekama ajalehe uudisloo juurest.

Tüdruk leidis oma pildi New York Timesist

Praeguse Kuressaare ametikooli õpetaja Merit Karise lugu räägib ühest fotost, mis talle ikka ja jälle juhuslikult ette sattus. Toona Tallinnas elanud Karise käis iseenesestmõistetavalt ka 1988. aasta öölaulupidudel. Hiljem sattus ta Kiek in de Köki muuseumis fotograaf Kalju Suure fotonäitusele, kus ta endalegi üllatuseks avastas end ühelt lauluväljakul tehtud fotolt. Autor saatis heal meelel ka Karisele selle pildi.

Veidi hiljem avanes tal võimalus sõita oma klassiga New Yorki, ühte sealset kooli külastama. “Ühel hommikul oli meil kogunemine kooli raamatukogus, kus tutvustati selle päeva ajakava. Mina seisin tagapool, raamatukoguhoidja laua ääres, kes oli just toonud värskeid lehti. Ta lappas neid laual läbi ja mina kiikasin ka. Äkki näen sedasama pilti – New York Timesi 4. leheküljel! Näitasin näpuga ja ütlesin, et see olen mina.

Sain lehe endale,” meenutab Merit Karise taaskohtumist selle pildiga.

“Õhtul ütlesin perele, kelle juures elasin, et nägin oma pilti New York Timesis. Ausalt öelda ei uskunud nad seda enne, kui lehe ette võtsid. Pärast andsin mõne autogrammi, ka naabrid tulid elusat noor-revolutsionääri uudistama.”

Merit Karise sõnul tuli neil Ameerikas toona üsna palju selgitada, mis Eestis toimub, ning selle pildi avaldamise tõttu oli temal veelgi parem võimalus rääkida okupatsioonist ja eestlaste vabadusepüüust.

Merit lisab, et välismaalased ei saanud sellest okupatsioonivärgist mõnikord ikka üldse aru: “1989. aastal toimus Eestis üks suur rahvusvaheline konverents, ka selle toimumine oli väga eriline ja suur sündmus tol ajal, ning mina olin seal giid. Sõitsime ekskursioonile ja minu kõrval istus üks vanem ameeriklanna. Rääkisin talle Eesti okupeerimisest, kuidas Nõukogude väed sisse tulid ja inimesi Siberisse viidi. Tema tegi suured silmad ja küsis: “Aga miks te siis politseid ei kutsunud?”.”

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 192 korda, sh täna 1)