Millal saab Kuressaare nõuetekohase vihasauna? (6)


Saunaliste pöördumine Kuressaare linnavalitsuse poole

Aastate eest oli linnal korralik linnasaun Rehe tänavas. Rahvast käis palju, olid küll järjekorrad, saunateenus oli aga kõigile kättesaadav. Lahtiolekuajad nädalalõpul olid inimestele vastuvõetavad

Korrastab ju iga endast lugupidav inimene nädala lõpus oma kodu ja läheb siis sauna. Pere sai koos lastega sauna minna – üks saunapool oli mõeldud naistele, teine meestele. Saun oli suur, jätkus ruumi, avarust, iste- ja veevõtukohti, dušinurki. Olid tavainimese-, pensionäri- ja lastepiletid. See oli tore aeg.

Vähe aega ja ruuminappus

Kuigi Kuressaaret nimetatakse terviselinnaks, praegu meil korralik vihasaun puudub. Ainsat võimalust Kuressaares vihaga saunas käia pakutakse spordihoone saunas. Tavalistel saunalistel pole seal aga mingit õigust, sest see saun on mõeldud sportlastele. On mainitud: olge õnnelikud, et sauna saate.

Kas see on normaalne, et terviselinnas on naistesaun avatud vaid laupäeval kell 12–16 ja meestesaun kell 17–21? Kui sel päeval pole võimalik sauna minna, jääbki minemata. Kellaaeg määrab palju – inimesed käivad vahetustega tööl, neil on pikad tööpäevad. Lastega sauna minna on peaaegu võimatu, kuna pole ruumi. Spordihoone pisikeses saunas on istumiseks kuus pinki, seal on viis dušši ja üks veevõtukoht. Kui pingil istudes end pesta, segab see duši all pesijaid. Kui rahvast on palju, ei tule ka õiget leili.

Sauna minnes tuleb pingid paika panna, kausid ja pingid pesta. Ootame ka pinkide vabanemist, kuna õiges vihasaunas ei suuda keegi ennast püsti seistes pesta.

Inimesed vajavad oma pesemiskohta, kus on nende isiklikud hügieenitarbed. See peaks üldkasutatavas saunas olema tagatud. Nii pesemis- kui ka riietusruumis puudub praegu ventilatsioon. Leiame ka, et õige saun ei tohiks asuda keldrikorrusel.

Oma rahva soove ei arvestata

Spordikeskuse üldkasutatavas saunas tuleb maksta tunni alusel. Vanasti oli kasutusel lapse-, pensionäri- ja tavapilet. Nüüd tuleb saunas olla stopperiga ja kella vaadata. Isegi saunas ei saa rahulikult olla.

Üldkasutatavas saunas tuleb arvestada ka teiste inimestega, kuna rahvast on palju. Vaata vaid kella, kiirusta – terve laupäevane päev on rikutud.

Kunagine linnapea Tamkivi ütles, et linnasaun peab olema kõigile kättesaadav ja linn peab seda doteerima. Järgnevad linnapead ei tea sellest aga midagi. Öeldakse: mis jutt see on, linnasaun asub ju spordikeskuses! Räägitakse, et meil on saunu küll – Rüütli, Meri, Grand Rose. Aga need on ju spaad. Meie räägime ikka vihasaunast.

Linnajuhid võiksid ka ise kohale tulla Spordihoone sauna olukorraga tutvuma. Linnajuhid toonitavad, kuidas nemad arvestavad linnakodanike soovidega, ent välja see küll ei paista. Palusime, et saunaehitus võetaks linna arengukavasse 2013–2016, aga ei võetud.

Kellele oli vaja golfiväljakut? Turistidele ja rikkuritele. Lihtinimene seal ei käinud. Mida külastavad turistid ja välismaalased, sinna linn paneb raha – on vaja näidata. Golfiväljaku peale kulunud raha eest oleks saanud nõuetekohase linnasauna.

Pidevalt toonitatakse spordi ja tervisliku toitumise tähtsust. Mis terviselinnast saab juttu olla, kui pole nõuetekohast vihasauna, mis oleks peredele vastuvõetav?

Tallinn avab Raua tänaval nõuetekohase leilisauna, on mõeldud ka eluheidikute peale. Ka Nõmmele tuleb saun. Rakveres ja Sindis on saun, kuigi need linnad on väiksemad kui Kuressaare. Linnajuhid, iga kodanik soovib nõuetekohast kohtlemist – oleme ju kõik maksumaksjad. Näidake üles oma head tahet, et teete linnakodanike soove arvestades rahvaga koostööd.

Lugupidamisega,
Anne Nõmm, Sirje Kuusküll, Aksa Timm, Ilme Riisik,
Anne Tšernovitski jt saunalised

KOMMENTAAR
Majandusala abilinnapea Kalle Koov:
Linnakodaniku ja abilinnapeana ei pea ma veel ühe munitsipaalsauna väljaehitamist majanduslikult mõistlikuks ega ka lahenduseks tõstatatud probleemidele. Ka linnakodanikest koosnev arengukava töögrupp ei pidanud vajalikuks sauna ehitamise lülitamist arengukavasse.

Hetkeseisuga katab linn vahetult oma eelarvest tervelt kahe – sihtasutuste Kuressaare Hoolekanne ja Kuressaare Spordibaasid – saunakompleksi tegevuskulusid.

Elame ühes vähestest väikelinnadest, kus leidub saunamõnude nautimiseks nii palju erinevaid saunu. Kasutagem siis neid! Kiire kontrolli järel julgen kinnitada, et Kuressaares saab leilisaunas ehtsa vihaga vihelda ka Grand Rose’i spaa saunakompleksis, sealjuures ei ole seatud piiranguid saunas viibimise ajale.

Kui saunahuvilistel on muresid seoses sihtasutuste saunade lahtiolekuaegadega, seal pakutavate teenuste tasemega, saunas viha kasutamise õiguse või hoopiski saunapileti maksumusega, siis on vastastikuse hea tahte korral võimalik leida lahendused kõigile neile küsimustele. Teemat on korduvalt arutatud ja lahendusi pakutud ning kui vaja, arutame veel. Ajalehes viheldes ihu ega hinge puhtaks ei saa.

SA Kuressaare Spordibaasid juhataja
Kalev Kütt:
Spordikeskuse saun ei ole klassikaline linnasaun. Spordikeskuse rajamisel on eelkõige silmas peetud linnakodanike sportimistingimuste parendamist, sellest lähtuvad ka maja ruumilahendused. Samas, tagamaks maja efektiivsemat majandamist, pakume klientidele ka spordiväliseid teenuseid. Üks nendest on laupäevane saunateenus, kus pakume ka vihtlemisvõimalust.

Suure saunaga riietusruum on ehitatud eelkõige sportimisteenuste kasutajaile ega ole projekteeritud nn klassikalise sauna ruumiks. Nii pesemisruumi suurus kui ka ruumide ventilatsioon vastavad nõuetele. Pesemisruumi suurusest tuleneb ka saunapinkide arv, mis tagab liikumisruumi ja dušikasutamise võimaluse.

Spordikeskuses on üks keldrikorrusel asuv suurem saunaruum, sellest on tingitud ka laupäevased erinevad lahtiolekuajad meestele ja naistele. Teistel päevadel on sauna-/riietusruum kasutusel spordikeskuses sportimas käivate klientide jaoks. Samas on seitsmel päeval nädalas avatud meie väikesed saunad (küll vihtlemisvõimaluseta), mida saavad kasutada ka need kliendid, kes ei soovi enne sportida.

Meie võimalusi arvestades saame korraga pakkuda vihasaunateenust samaaegselt 10 kuni 15 inimesele, lootes, et üldkasutatavas saunas saunalised üksteisega arvestavad. Aastas kasutab saunapäeval meie vihasauna keskmiselt 9 naist ja 17 meest.

Paindlikud võimalused on ka saunateenuse eest tasumisel: osta saab nii päevapileti kui ka soodsama 10 korra kaardi. Algusest saadik on meil lastele ja pensionäridele soodsamad hinnad, samuti on võimalik osta nii päevapilet kui ka tasuda näiteks kahe tunni saunakasutuse eest.

Arvestades meie linnas pakutavate erinevate saunateenuste rohkust, on meil heameel, et saame pakkuda spordikeskuse saunateenust saunalistele, kellele meie võimalused sobivad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 715 korda, sh täna 1)