Endel Püüa: sihtasutus eeldab rohkem kommertsi (1)

Endel Püüa sihtasutus eeldab rohkem kommertsi

PÕLETAVAD MUUTUSED SILME EES: Kuidas mõjutab omandivormi muutus riigimuuseumist sihtasutuseks käimasolevat vallide renoveerimise suurprojekti, Endel Püüa ennustada ei osanud. Foto: Egon Ligi

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa arvab, et senisest teadus- ja mäluasutusest saab sihtasutusena tunduvalt kommertslikum ettevõtmine.

Haiguslehelt tööle naasnud Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa ütles, et kõik oleneb muidugi sihtasutuse nõukogust ja selle juhist. Seni on loodud sihtasutuste nõukogusse valitud kultuuri- ja rahandusministeeriumi ja omavalitsuse esindajaid ning üks spetsialist.

Kultuuriministeerium saatis Kuressaare linnavalitsusele 14. augustil kirja, milles pakkus linnale suuremat õigust ja võimalust kaasa rääkida Saaremaa muuseumi juhtimisel ja arendamisel.

Püüa täpsustas, et kindlasti ei anta muuseumi linnale, vaid ettepanek tähendab ühise sihtasutuse moodustamist Eesti vabariigi ja Kuressaare linna poolt. Püüa teada ei ole Saaremaa puhul tegemist mingi erakordse juhtumiga.
“Ministeerium on võtnud suuna muuta kõik maakonnamuuseumid sihtasutusteks,” märkis ta.

Osa muuseume nagu Mahtra, Iisaku, Läänemaa ja muidugi Rakvere on juba sihtasutusteks tehtud. Ees ootavad Hiiumaa, Harju ja Valga. “Näiteks Tartu muuseum likvideeriti, sest omavalitsus ei olnud valmis sihtasutust moodustama,” tõi Püüa näiteks negatiivsest lõpplahendusest.

Rakvere linnust toob ministeerium näiteks kui ülimalt õnnestunud projekti. Endel Püüa juhtis aga tähelepanu sellele, et Rakvere ehitati sisuliselt uuesti üles varemetest. Kuressaare linnuse puhul on aga oluline erinevate ajalooliste ehitusetappide säilitamine ja eksponeerimine.

Pealegi on Kuressaares vaba ruumi vaid ajutise ooperimaja kohal, kuhu saaks “lõbustuspargi” rajada.

“Teine võimalus oleks laululava lossihoovist ära viia,” arutles Püüa. Muuseumil on juba plaanis rajada ajastukohane lastenurk. See saab ilmselt teoks pärast rekonstrueerimistööde lõppu.

Kuidas mõjutab omandivormi muutus riigimuuseumist sihtasutuseks käimasolevat suurprojekti, Püüa ennustada ei osanud. “Ilmselt kaasnevad sellega mingid probleemid, aga täpsemalt ma seda uurinud ei ole,” laiutas ta käsi.
Tõenäoliselt jäävad sihtasutusele ka muuseumi filiaalid Mihkli talumuuseum ja Aavikute majamuuseum, sest vähemalt seni ei ole sihtasutuse loomine muuseumide tükeldamist kaasa toonud.

Linnavalitsuse pressiesindaja Liise Kallas ütles muuseumi teema kommentaariks, et kuna teema on mahukas ja otsuse tegemisel peab arvestama paljude erinevate aspektidega, siis tuleb teemat enne ministeeriumile vastuse andmist rahulikult kaaluda. “Seisukoha kujundamiseks on antud piisavalt aega,” sõnas Kallas.

Kuressaare linnavalitsusel on plaanis tutvuda ka teiste Eesti muuseumide kogemustega, nt 2002. aastal loodud sihtasutusega Virumaa Muuseumid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 307 korda, sh täna 1)