Kohalikud protestivad Eikla kooli lammutamise vastu (FOTOD) (24)

Kohalikud protestivad Eikla kooli lammutamise vastu

MAJA TÜHJAKS: Raamatukogu aitasid kolida vabatahtlikud Sulavi Pruul (keskel) ja Martin Tisler. Neid juhendas raamatukogu juhataja Urve Pihl. Foto: Sander Ilvest

Piila külas elava Peeter Kaldi sõnul on Eikla klubi-lasteaed-algkooli lammutamise otsuse vastu kogutud juba 31 allkirja ja pöördumine saadetud õiguskantsler Indrek Tederile.

Nimelt ei rahuldanud inimesi juuli keskel toimunud vallavalitsuse liikmete kohtumine Eikla küla elanikega. Kaldi väitel ei reklaamitud kohtumist ja selle päevakorras olevaid teemasid eelnevalt piisavalt ning seetõttu osalesid kohtumisel vaid mõned üksikud Eikla elanikud.

Lammutamise põhjusena toodi kohtumisel välja, et hoone küttekulud on liiga suured (väidetavalt 70 000 eurot aastas). Samuti kinnitati, et hoone lammutamise otsus on lõplik, kuna Euroopa Liit on lammutusrahaks juba 60 000 eurot eraldanud ja lammutamise ajaks on määratud august 2013.

Otsus on arusaamatu

“Samale kohale lubati hiljem ehitada väiksem seltsimaja, mille eelprojekt olevat juba valmis ja ehitamiseks vajalikud 300 000 eurot samuti eraldatud,” vahendas Kalt kohal olnutelt kuuldut.
“Kohalike elanike jaoks oli Kaarma vallavalitsuse otsus arusaamatu ja põhjendamatu,” väitis Peeter Kalt.

Juba 15. juuli õhtuks oli hoone säilitamise poolt andnud allkirja 31 inimest, kes põhjendasid oma seisukohti sellega, et tegemist on alles hiljuti, 1989. a valminud, ilusa ning korralikult ehitatud ja soojustatud hoonega.
Veel on räägitud sellest, et hoonesse on plaanis rajada vanadekodu. Ka on hoonel olemas omaette katlamaja. Küttekulude vähendamiseks võiks õliküttel töötava katla asendada hakkpuidul töötava katlaga, soovitasid allakirjutanud.

Peeter Kalti ennast on eriti pahandanud vallavalitsuse plaan rajada senise 2400-ruutmeetrise hoone asemele uus 280-ruutmeetrine seltsimaja.

“Kui Nasva poolt vaadata, siis on Eikla tõepoolest valla kõige kaugem punkt ja võib näida, et selle kolkakandi elanikele piisab ühest pisikesest hobiruumist ja kööginurgast,” oli Kalt solvunud.

Tema sõnul ei saa veel kindel olla, et uuele hoonele ikka antakse lubatud A-klassi energiasäästlikkuse sertifikaat. “Sellekohased mõõtmised tehakse alles pärast hoone valmimist,” kinnitas Kalt.

Lisaks Saarte Hääle poole pöördumisele edastas ta avaliku kirja Eesti õiguskantslerile palvega anda õiguslik hinnang nii Kaarma vallavalitsuse otsusele Eikla koolihoone lammutada kui ka sellele eelnenud ja järgnenud sündmuste vastavusele Eesti vabariigi seadustele ja Euroopa Liidu direktiividele.

Vallarahva vara

Aastaid koolimaja eest hoolt kandnud Lembit Õunaid on üks neist, kes on koolimaja säilimiseks oma allkirja andnud.

“Ega see ole vallavalitsejate, vaid ikka vallarahva vara, mida nad maha lõhkuda tahavad!” kurjustas Õunaid.

Tema teada on hoone pööningul 30 cm soojustusvilla ja majal peal korralik plekk-katus. Pealegi saab ruumide kütet sektsioonide kaupa välja ja sisse lülitada, selgitas ta.

Õunaidi arvates sobiks hoone hästi vanadekoduks, mis asub praegu Pähklas, väikestes ruumides. “Kohalikele oleks sauna vaja ja noortele, kes praegu bussiootepaviljonis jalgu kõlgutavad, internetipunkti,” loetles ta.

Esmaspäeval Eikla raamatukogus vabatahtlike abiga raamatuid kokku pakkinud Urve Pihl ütles, et loomulikult on tal kahju, et hoone maha lõhutakse. Majas selle avamisest saati töötanud Pihla sõnul loodab ta selle aasta mööda saata peatselt kohale toodavas moodulmajas. “Raamatute laenutamise töö peab ju jätkuma,” lausus Pihl.

Raamatukogu juhataja tunnistas, et enamik raamatuid viiakse aga tühjalt seisvasse Kaarma koolihoonesse hoiule. Temalt endalt keegi allkirja küsimas käinud ei ole. Siiski lepib ta maja lammutamise kui paratamatusega.
Raamatukogu ruumid peab ta lammutajale üle andma 5. septembriks. Lisaks siin töötavale raamatukogule käib hiigelhoones praegu kaks korda kuus patsiente vastu võtmas perearst.
Kaarma vallavanem Andres Tinno kuulis vastuseisust lammutamisele alles Saarte Hääle käest.

“Seni kuni pöördumine koos allkirjadega minuni jõudnud ei ole, ei saa ma seda ka kommenteerida,” ütles vallavanem esmaspäeva pärastlõunal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 474 korda, sh täna 1)