Ministeerium pakub muuseumi linnale (3)

Ministeerium pakub muuseumi linnale

MUUSEUM LIIGUB LINNALE: Sel pildil Lossi päevade rongkäigus marssiv direktor Endel Püüa ja teised Saaremaa muuseumi töötajad võivad aasta pärast töötada osaliselt Kuressaare linnale kuuluvas sihtasutuses. Foto: Arhiiv

Kultuuriministeerium tegi Kuressaare linnavalitsusele ettepaneku kaasata linn Saaremaa muuseumi omanikeringi.

Ministeeriumi kantsler Paavo Nõgene toob linnapea Mati Mäetalule saadetud kirjas välja kultuuriministeeriumi seisukoha, mille järgi võiks Kuressaare linnal olla ja peaks olema vahetum õigus ja võimalus Saaremaa muuseumi juhtimisel ja arendamisel kaasa rääkida.

Nõgene selgitab, et Saaremaa muuseumi kaks filiaali – linnus ja Aavikute majamuuseum – asuvad linna territooriumil, neist esimene on linna jaoks mainekujunduslikult tugeva märgilise tähendusega.

“Saaremaa muuseum toetab oma kohalolu ja tegevusega kõigiti linnas toimivat väikeettevõtlust ja turismielu, olles linna kõige olulisem turismiobjekt,” märgib kantsler.

Sellega seoses teebki kultuuriministeerium Paavo Nõgene sõnul linnale ettepaneku asutada riigi ja Kuressaare linna ühine sihtasutus, mis alustaks tegevust tuleva aasta 1. juulist.

Ministeerium on valmis sihtasutusele tasuta võõrandama praegu Saaremaa muuseumi kasutuses olevad kinnistud ja andma kasutusse muuseumikogu.

Riigi toetuse jätkumise garantiiks on seejuures muuseumikogu, kuna seda ei anta Paavo Nõgene sõnul asutatavale sihtasutusele üle, vaid see jääb riigi omandisse ja antakse halduslepinguga kasutamiseks.

Kultuuriministeeriumi kantsler toob näitena välja, et sarnastel põhimõtetel on nad koos kohalike omavalitsustega asutanud muuseumi sihtasutuse Narvas ja Haapsalus ning heaks näiteks on ka sihtasutus Virumaa Muuseumid.
Sihtasutuse vorm annab Nõgene sõnutsi muuseumile paindlikuma juhtimismudeli ning tagab kogukonna ja valdkonna parema kaasatuse oma piirkonna muuseumi arendamisel, kui seda suudab pakkuda ministeeriumist juhitud riigiasutuse vorm.

“Sihtasutuse nõukogu koosseis tagab professionaal-se valdkonna ja kogukonna kaasatuse muuseumi juhtimisse, sealhulgas nõukogude liikmetest enamik peaks meie arvates olema kohaliku kogukonna ja valdkonna esindajad.”
Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Liise Kallas ütles Saarte Häälele, et kõnealune kiri on alles värskelt linnavalitsusse jõudnud ning vastava valdkonna inimesed tutvuvad sellega. Seega sisulist kommentaari, mida linnajuhid ideest arvavad, polnud praegu saada võimalik.

“Teema on oluline ja vajab põhjalikku läbimõtlemist, seepärast on ka seisukoha kujundamiseks antud aega aasta lõpuni,” nentis Kallas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 014 korda, sh täna 1)