Piimaühistu pürib uuele tasemele (3)

Piimaühistu pürib uuele tasemele

VIIB ELU EDASI: Andi Saagpaku juhitaval tööstusel on järgmisel elarveperioodil võimalik saada tooraine töötlemiseks kuni 2 miljonit eurotinvesteeringu toetust. Foto: Egon Ligi

Piimatootjad palkavad Paul Alase asemel Saaremaa piimaühistu etteotsa uue tegevjuhi, kes peab muu hulgas viima piimaühistu vastavusse tunnustatud tootjarühma nõuetega, mis lihtsustab investeeringutoetuste taotlemist.

“Tahame saada tunnustatud tootjarühmaks, et meil oleks võimalik tööstusele edaspidi toetusi saada,” ütles Saaremaa piimaühistu nõukogu esimees Liilia Eensaar. Tunnustatud tootjarühma staatuse saamiseks peab piimaühistule tekkima käive, mille saavutamiseks hakkab piimaühistu edaspidi tegelema toorpiima kokkuostuga ja selle tööstusele edasimüügiga. Praegu müüvad kõik Saaremaa farmid oma piima tööstusele otse.

Piima kokkuostu hakkab korraldama ühistu uus tegevjuht, kelle leidmiseks kuulutati kolmapäeval välja konkurss ja kelle töölevõtmises leppis ühistu nõukogu kokku kevadel, pärast Paul Alase lepingu lõppemist.

Võimalus toetust küsida

Põllumajandusministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand ütles, et tunnustatud tootjarühma kuulumine annab ühistu omanduses olevale piimatööstusele võimaluse taotleda toetust tooraine töötlemiseks ja turustamiseks tehtavateks investeeringuteks.

Kui seni on Saaremaa piimatööstus pidanud investeeringutoetuse taotlemisel konkureerima kõigi toiduainetetööstuses tegutsevate äriühingutega, siis tunnustatud tootjarühmade arv on oluliselt väiksem ja toetusraha konkurents kesisem.

Nagu praegu, on tunnustatud tootjarühmadel ka uuel eelarveperioodil eraldi rahakott, kust igale ühistulisele tööstusele on eelarveperioodi kohta investeeringuteks tooraine töötlemisse planeeritud kuni 2 miljonit eurot.

Saaremaa piimaühistu nõukogu liige Tõnu Post ütles, et igal areneval firmal on alati midagi investeerida. “Ehkki mõnikord paistab, et justkui midagi pole vaja, siis ikkagi tulevad uued suunad, uued nõuded, pidevalt on kohti, kuhu seda raha panna,” lausus Post.

Ka ühistulist tegevust on Posti sõnul plaanis Eestis üha rohkem arendada, sest see viib tegelikult elu edasi. “Vanasti olid ju talgud külades, mida võib ka võrrelda ühistulise tegevusega – teha asja koos, sest nii saab kiiremini ja tulemuslikumalt,” sõnas Post.

Uus põlvkond tulemas

Saaremaa piimaühistu praeguse tegevjuhi Paul Alase sõnul jätkab ta pärast ühistu juhtimisest taan-dumist piimatööstuses veel mõnda aega piimavarumise korraldajana. “Päris välja ma süsteemist ei lähe, mõneks ajaks ikka veel jään,” sõnas Alas. “Meil on Saagpakuga mõlemal juba aastaid nii palju, et paari aasta pärast peab juhtkonnas vahetus toimuma,” lisas ta. Piimatööstuse juht Andi Saagpakk ütles, et Paul Alasel on vanast järjest juba iga tootja ja talumehe olukord teada. “Momendil on ta ikkagi vajalik mees,” märkis Saagpakk.

Uue maaelu arengukava kohaselt on tunnustatud tootjarühmade eesmärk ühiselt turustada oma liikmete toodetud põllumajandustooteid ja nende töötlemisel saadud tooteid. Tootjarühm peab tegutsema tulundusühistu vormis ja kõiki ühistu liikmeid tuleb kohelda võrdselt. Saaremaa piimaühistul on praegu 51 liiget.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 248 korda, sh täna 1)