Ninase elanik pakub kaubasadama asemele etnoküla (61)

Ninase elanik pakub kauba-sadama asemele etnoküla

TURISTILE MÕELDES: Kruiisisadama vastu ei ole meil kellelgi midagi ja kuna turistidele läheduses kuskil midagi loodud ei ole, siis oleks etnoküla üks turismiatraktsioone,” selgitas Kristiina Paumo. Foto: Sander Ilvest

Mustjalga plaanitava kaubasadama vastu sõdivad Ninase poolsaare elanikud on vaimustuses kohaliku ideest säilitada kruiisisadam ja rajada sadama lähedusse etnoküla.

Idee autor on Ninase küla elanik Kristiina Paumo. “Kolisime mehega siia ligi aasta tagasi, kaks kuud saime rahulikult elada, siis pidime juba nii-öelda võitlema hakkama oma kodukoha eest,” lausus Kristiina Paumo.

Etnoküla jooniste tegemist alustaski ta kohe, kui kaubasadama plaaniga välja tuldi ning nüüd on joonised Mustjala rahvamajas kõigile tutvumiseks välja pandud.

“Minu ettekujutuse järgi võiks etnoküla asuda siin lähedal kruusaaugus, kuna sellisel juhul ei peaks ehitamiseks metsa maha võtma,” arvas Kristiina Paumo.

Küla keskele jääks laste mänguväljak ja kiigeplats, selle ümber oleksid sepikoda, võrgumaja, klaasi- või keraamikakoda, külapood, paadiehitus, veinikelder, peoplats laululavaga ja veel palju muid hooneid, kus turistid oleksid ise tegevusse kaasa haaratud.

“Kogu idee algaski sellest, kui nägin kruusaaugus vana maakeldrit, millest minu plaanis on saanud veinikelder, ning selle ümber ma seda küla ehitama hakkasingi,” rääkis Kristiina Paumo.

Omapärase ehitisena näeb plaanis välja ka laululava, mis koosneks justkui kahest kummuli pandud paadist.

Küla ehituseks kasutataks tema sõnul ainult loodustsäästvaid materjale ning kogu küla oleks maalähedane ja saaremaine.

“Suurt rõhku paneksime kohalikule toodangule. Kogu käsitöö, vein, mesi, suitsukala, liha ja muu võimalik tuleks Mustjalast kohapealt,” kinnitas Kristiina Paumo. See kõik looks tema sõnul kohalikele töökohti ja arendaks poolsaare elu.Kaubasadama puhul on kohalikele suureks mureks sellega kaasnev müra ja tolm. Seda kinnitab ka Mustjala rahvamaja juhataja Pille Venda.

“Ma ei kujuta ette, kui minu kodust hakkaksid päevad ja ööd läbi suured veoautod mööda sõitma, rahulikust külaelust ei jääks enam midagi alles,” lausus ta.

Ka Ninase külaseltsi liige Varje Maltsroos on etnoküla ideest vaimustuses. “Kuna siin külas tõesti praegu ei ole midagi teha, siis selline etnoküla ärataks meie küla ellu,” arvas ta. Samuti usub Varje Maltsroos, et etnoküla tooks tagasi iidsed töövõtted ja kombed ning räägiks midagi ka Ninase küla ajaloost.

Tallinna Sadamale ja Mustjala vallavalitsusele Kristiina Paumo oma ideed veel tutvustanud ei ole, kuna tahab esmalt koguda tagasisidet kohalikelt ja saada nende täieliku heakskiidu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 871 korda, sh täna 1)