Kaitseväe juhataja Riho Terras: saarlaste kaitsetahe on väga hea (3)

Kaitseväe juhataja Riho Terras: saarlaste kaitsetahe on väga hea

MALEVAPEALIK JA KAITSEVÄE JUHATAJA: “Tere tulemast Saaremaale!” lausus Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik Kristjan Moora (vasakul) eile Eesti kaitseväe juhatajale kindralmajor Riho Terrasele Kuressaare lennujaamas. Foto: Irina Mägi

Eile Kuressaares Kaitseliidu Saaremaa maleva juhtkonnaga kohtunud kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras kiitis saarlaste kaitsetahet ning hindas kõrgelt naiskodukaitsjate, kodutütarde ja noorkotkaste tegevust.

“Üleriigilise organisatsioonina kasvab Kaitseliit jõudsasti. Ka Saaremaa malev on viimastel aastatel märgatavalt kasvanud. Möödunud aastal astus Saare maakonnas Kaitseliitu sada uut liiget ja ka sellel aastal on juurdekasv olnud märgatav. Nii on Saaremaa malev jõudmas keskmiste malevate hulka,” toonitas kindralmajor Riho Terras.

Rääkides tegevteenistusest, rõhutas kaitseväe juhataja, et võib-olla peaks ümber vaatama selle, kuhu saare noormehed minna sooviksid. “Võib-olla sobib saarlastele rohkem merevägi,” arvas Riho Terras.

Õpilasorganisatsioonide tegevust hinnates kiitis kindralmajor kodutütarde tegevust. “Siin osaleb kodutütarde organisatsioonis isegi rohkem tütarlapsi kui suuremates maakondades. Noorkotkastega on igal pool aga see probleem, et ei jätku juhendajaid, kuna enamik õpetajaid on naised. Tegevus aga käib. Kaitseväe staabi Saaremaalt pärit osakonnajuhataja Rain Jano on aastaid noorkotkaid õpetanud,” rääkis Riho Terras.

Naiskodukaitsjate kohta oli kindralil vaid kiidusõnu. “Saar-lased on ammu teada-tuntud meie kaitseväelastele sokkide kudujad-kinkijad. Meie hulgast lahkunud Saaremaa naiskodukaitsjate eestvedaja Rita Loel selle algatas. Nüüdseks on tema eeskuju järginud ka mandri naiskodukaitsjad,” märkis kaitseväe juhataja.

Rääkides Saaremaa maleva majast, toonitas Terras, et hoone on vaja muuta igati nüüdisaegseks. “Ümbruskonna elanike suhtumine muutub kindlasti, kui asjad korralikult läbi mõeldakse, olgu siis tegu autode sissesõiduteega, inimeste kogunemiskohtadega või millegi muuga,” toonitas kaitseväe juhataja. Samas märkis Riho Terras, et riigikaitse vajab teatud asju, millega elanikud peavad arvestama, nagu õppekogunemised ja õppused.

Riho Terrase sõnul on praegu koostamisel kontseptsioon, mis puudutab merepäästet, rannakaitset ja muid merega seonduvaid tegevusi. “Meil on teatavad funktsioonid, mida täidame ise, ja funktsioonid, mida täidavad meie liitlased. Meresõja pidamine on liitlaste juhtida ja liitlaste vahenditega, nende oskuste ja ressurssidega,” teavitas Riho Terras.

Kaitseväe juhataja tänas saarlasi ettepanekute eest, mida nad on teinud riigi kaitsevõime tugevdamiseks. “Te olete esirinnas ka üle-eestilises diskussioonis. Sadamad, lennuväljad ja teised rajatised on ka riigikaitselisest seisukohast väga vajalikud asjad,” rääkis kindralmajor.

Põhjalikult tutvustas kindral kaitseliitlastele riigikaitse arengukava. Selle kava kohaselt kasvab Eesti kaitsevõime eeloleva kümnendi jooksul oluliselt. Kaitseväe kiirreageerimisstruktuuri hakkab eelmises arengukavas ettenähtud 18 000 asemel kuuluma üle 20 000 inimese, nende seas praeguse 3100 asemel üle 3600 tegevväelase.

Kuigi Eesti kaitseväe juhataja oli eile Saare maakonnas tööreisil, meeldib Riho Terrasele Saaremaal ka puhata. Metsakülade kartulikasvatajad võivad kindralile tänulikud olla, sest saarel jahil käinud kõrge sõjaväelase püssitoru ette on jäänud mõnigi kärssninast pahategija, kelle kindral kahjutuks on teinud. Vähisaakki on tänavu väga hea olnud. Kindral on koos sõpradega välja püüdnud umbes 200 vähki.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 584 korda, sh täna 1)