“Sõrmuste isandad” ja “emandad” on elus kenasti edasi jõudnud (3)

“Sõrmuste isandad” ja “emandad” on elus kenasti edasi jõudnud

50 AASTAT HILJEM: Marje Puusepp, Gerda Lopp, Maimo Lääts, Kaja Kive, Sirje Lõhmus, Aime Salong, Anne Ramst, Kristi Oolu. Teine rida: Laine Kapsta, Evi Mesila, Maret Piirsalu, Raja
Jagotina, Ada Vaga, Liivi Luup, Raili-Ingrid Oolma, Marvi Kilumets, Anna Siiner, Maiga Alas. Kolmas rida: Mai Välling, Meeri Kuusk, Mahta Õunpuu, Helle Lind. Tagareas: Mati Kirs, Raivo Kasemets, Toivo Sepp, Vello Kald, Adik Sepp, Mihhail Kauber, Ilmar Juursoo ja Aarne Mustis. Foto: Erakogu

 

Selle loo pealkirjas olev motiiv sõrmuste isandatest ei haaku kuidagi sajandi saja parima raamatu hulka valitud J. R. R. Tolkieni fantaasiaromaanist “Sõrmuste isandad”. Küll aga võivad viiskümmend aastat tagasi tollase Kingissepa 1. keskkooli lõpetanud 45. lennu vilistlased kooli lõpusõrmuste pärast tekkinud skandaali tõttu ennast piltlikult öeldes sõrmuste isandateks ja emandateks pidada.

Pool sajandit hiljem juulikuus kokku saanud klassivennad ja -õed tuletasid sõrmuste lugu taas meelde. Miks see teema ajaloohämarusest päevavalgele tõstetuna siis ikka ja jälle kõneainet pakub?

“Tegelikult ei tohtinud lõpusõrmuseid üldse teha. Meie tegime. Ka õpetajatele. Et teada saada, kui suurt sõrmust tellida, panid tüdrukud käe märkamatult õpetaja käe kõrvale ja kelle käsi klassijuhataja käega kõige rohkem sarnanes, selle käe järgi telliti. A-klassi juhataja Alviine Viikov sõrmust vastu ei võtnud, öeldes, et kui need teie käest ära korjatakse, siis vähemalt üks jääb järele,” meenutas Vello Kald.

Vilistlane Adik Sepp ütles, et nn natsionalistliku tähenduse tõttu mõjutas sõrmus mitme õpetaja ja õpilase edasist käekäiku.

Otsiti sinist värvi

“Meil oli üks õpetaja, kellest hiljem sai kooli parteisekretär. Tema selle sõrmusteskandaali algatas. Kuigi meil, kooli lõpetajail, oli kokkulepe, et sõrmuseid me koolis ei kanna, ei suutnud keegi sellest kinni pidada. Niisiis ei jäänud see sõrmus sel õpetajal märkamata. Ja hakkas see jama pihta. Mustvalgelt sõrmuselt otsiti sinist värvi. Kuna sõrmuseid ei tohtinud olla, siis järgnesid üsna karmid karistused,” rääkis Vello Kald.

45. lennu vilistlase Kaja Kive (Kivi) sõnul kutsuti lõpetajate vanemad kooli, uuriti ja puuriti, kas keegi kodust soovitas jne. Kuna sõrmuste lugu kajastus ka lõpetajate iseloomustustes, sai see nii mõnelegi takistuseks kõrgkooli astumisel. Tollased lõpetajad olid aga hakkajad igal rindel ja sellestki said nad üle. Nüüd saavad 45. lennu vilistlased end tõesti täieõiguslikeks sõrmuste isandateks ja emandateks pidada.

 Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 660 korda, sh täna 1)