Ekslikult Atlantiseks peetud tsivilisatsiooni ei hävitanud tsunami (3)

Hispaania teadlased on seisukohal, et kaks ja pool tuhat aastat tagasi ajalooareenilt ootamatult kadunud saladuslikku Tartessose linna ei hävitanud hiidlaine. Järelikult võib öelda, et linna kiire hävingu põhjus on endiselt ebaselge.


Kui pidada piiblit usaldusväärseks ajalooallikaks, siis tõi kuningas Saalomoni laevastik umbes kolm tuhat aastat tagasi Pürenee poolsaare edelaosas asunud Tharsise linnast iga kolme aasta tagant Iisraeli suure hulga kulda ja hõbedat. Vanas testamendis on öeldud: “Sest kuningal [Saalomonil] olid merel Tharsise laevad ühes Hiirami (Foiniikia linna Tüürose valitseja aastatel 980–947 eKr – toim) laevadega: kord kolmes aastas tulid Tharsise laevad ja tõid [Iisraeli] kulda ja hõbedat, elevandiluud, pärdikuid ja paabulinde.”(1. Ku. 10-22).

Seega võib öelda, et aastatuhandeid tagasi oli Tharsise linn, mida paljud ajaloolased samastavad vanakreeka tekstides  mainitud Tartessosega, Vahemere ääres peamine kullaeksportija. Ajalooteaduses oli Tartessos kaua aega midagi legendi taolist.

Mõned ajaloolased arvasid koguni, et Tartessos ongi saladuslik Atlantis – kõrgtsivilisatsiooniga riik, mida vanakreeka filosoof Platon kirjeldas oma hilistes dialoogides. “Jõesuudme läheduses asus [kõrgkultuuriga] saar, mida teie nimetasite Heraklese sammasteks,” kirjutas Platon.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 378 korda, sh täna 1)