Mereleivast sai Sõrvemaal osa paarsada inimest

Laupäeval toimunud III Sörvemaa pärimuspäev ehk Mereleivapäev tõi Taga-Sõrvemaa südamesse, Laadla seltsimaja õuele kokku ligi paarsada inimest.

Uudistati kirbuturukaupa, prooviti kätt õnneloosis, aga kui regilaulurühm Ammuker alustas leivalauludega, siis koondus kogu tähelepanu leivaahju esisele platsile. Küpsetati mereleiba ehk kalakakku, taigna tegi Annika Prei ja leivaahju küttis kuumaks seitsmendat korda leivapäeva peremees olnud Jone Koppel. Õie Väli rääkis leiva teest põllult söögilauale, siis loitsiti leivataigen Kaupo Vipi eestvedamisel korralikult Sörvemaa völude kombel ära, et leib ikka maitsev tuleks ja sööjale rammu annaks.

Kalakakud ahju pandud, läks lahti traditsiooniline koduleivakonkurss – rahvale oli maitsmiseks toodud seitsme küpsetaja üheksa eri sorti leiba. Asjatundjate kogu pagarmeister Aare Heibergi eestvedamisel valis oma lemmiku – selleks sai Annika Prei Lihtne leib, mis oli ka üks publiku valikutest. Kaks populaarsemat publiku lemmikut olid veel Elo Naaberi Jõululeib ja Andi Kuivjõgi toodud Marta-Loviise leib.
Korraldajad pakkusid leivapäevalistele meelelahutuseks ka sõnaarvamismängu. Sõrve murrakus sõnade kirjakeelseid vasteid teadis kõige rohkem Ammukeri eestvedaja Tammeougu Mari. Kes siis veel, kui mitte tema – küllap mängis siin oma osa töö sörvekeelse aabitsa kokkupanemisel.

Kui kalakakk ahjust välja võeti, ei olnud maitsjad kiitusega kitsid. Ka Taritu-Lümanda näitemänguseltskonna esitatud “Kosjasõit” (lavastaja Tiiu Villsaar) pälvis rahvalt kõva aplausi. Siis müüdi oksjonil maha veel üks Lihtne leib ja oligi käes simmani aeg – rahvast tantsitas sügava südaööni Hiiumaa parim tantsubänd H3.

Korraldajad palusid aga kõikidele küpsetajatele ja leivapäeval osalejatele edasi ütelda suure tänu ning kohtumiseni järgmisel suvel!

Maire Sillavee,
mereleivapäevaline

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 231 korda, sh täna 1)