Mamma Malle ideed ja energia nakatavad Külasema küla (3)

Mamma Malle ideed ja energia nakatavad Külasema küla

AU JA KUULSUS MUHULASTELE: Sepahansu peret tulid teiste hulgas õnnitlema ka Muhu vallavolikogu esimees Jaana Palu (paremal) ja Hellamaa külakeskuse juhataja Tiina Jõgi. Õnnitlusi ja auhindu võtsid vastu (vasakult) Merje, Malle ehk Mamma Malle, Tõnu ja Marju Mätas. Foto: Alar Truu

Esmaspäeva õhtul astusid Külasema küla Sepahansu talu õueväravast sisse Muhu rahvariietes nänned, neiud, nooremad ja vanemad mehed. Külainimesed tulid, pillid süles ja laulud huulil.

Veidi pärast kella poolt kuute vuras Külasema küla kenade kiviaedade vahelisel käänulisel kruusateel limusiin regionaalminister Siim Valmar Kiisleri ja Eesti külaliikumise Kodukant tegevjuhi Kaie Toobaliga. Kingikott näpus, tuli rahva hulka Saare maavanem Kaido Kaasik.

Minister tuli Sepahansu taluperele auhinda “Kogukonna pärl 2013” üle andma. Üleriigilisele regionaalministri ja külaliikumise Kodukant korraldatavale võistlusele esitati “Kogukonna pärlile” kandideerima ligi sada peret, kelle seast tunnustati igast maakonnast ühte perekonda. Saare maakonnas tunnistati auhinna vääriliseks Sepahansu pere – Malle ja Tõnu Mätas.

Üleeile olid koos vanematega külalisi võõrustamas ka peretütred, Tondi Selveri juhataja Merje ja tänavu ülikooli hispaania keele filoloogina lõpetanud Marju Mätas.

Kodukandi tegevjuht Kaie Toobal märkis tunnuskirja üle andes, et Külasema Sepahansu pere on aastaid küla ja kogukonna tegemisi vedanud ning kohalikku kultuurielu edendanud. Külaplatsil seisab uhke külakoda, kus saab uudistada väljapanekut Külasema taluperede ajaloost. Külas tegutseb mitu tantsurühma, sealhulgas segarühm. Lauluansambel ja näitering on teada-tuntud nii Muhus kui ka kaugemalgi. Üle aasta peetakse külas oma laulupäeva.

Külaseltsi eestvedajana korraldab Malle Mätas töötubasid, kus õpetatakse kohalikust toorainest hoidiseid valmistama ja tegeletakse muudegi asjadega.

Minister Siim Valmar Kiisler rõhutas, kui tähtis on märgata külaelu eestvedajaid ja neid tunnustamiseks esitada.

Muhus oli Hellamaa külakeskuse juhataja Tiina Jõgi see, kes Sepahansu pere “Kogukonna pärlile” esitas. “Mul on hea meel, et hindajad mõistsid selle pere tegemisi. Nad tõesti väärivad seda autasu,” rõõmustas Tiina Jõgi.
Muhu vallavolikogu esimees Jaana Palu ütles, et Malle on pannud kõik külamehed tantsima. Veel tähtsustas Jaana Palu küla ajaloo jäädvustamist ja selle eksponeerimist külakojas. “Kogu selle muu tralle kõrval tõsise asjaga tegeleda, see väärib tõesti esiletõstmist,” tõdes Palu.

Sepahansu pereliikmed võtsid vastu õnnitlusi nii kodusaare inimestelt kui ka naabersaare esindajailt. Külasema meeste lauluansambel laulis, rahvatantsijad tantsisid ja kapell mängis.
Sel nädalal võõrustab Külasema külavanem ja seltsi eestvedaja veel prantslasi ja külalisi mujaltki. Augustikuu viimasel päeval jõuab publiku ette näiteseltskonna uus etendus “Pildikesi külaelust”, mis loob pildi koduküla töödest-tegemistest ja naljakatest juhtumitest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 863 korda, sh täna 1)