Valjala päevakeskuse tuletõrje-alarm ajas vanurid paanikasse (1)

Valjala päevakeskuse tuletõrje-alarm ajas vanurid paanikasse

KÕIK KOMBES: Valjala päevakeskuses elav Elna Tamm on rõõmus, et nüüd on kõik kombes ja häda pole enam miskit. Foto: Alar Truu

Laupäeva õhtupoolikul Valjala päevakeskuses tööle hakanud ja üle poole tunni üüranud tuletõrjesignalisatsioon tekitas seal elavates inimestes paanikat.

Kuna inimesed ei osanud alarmi maha võtta, pani see nad abi otsima mujalt. “Äkki pääses kisa lahti, see kohutas hirmsasti. Küll ma oli hädas, jeerum-jeerum!” ahhetas alles hiljuti päevakeskusse tulnud Elna Tamm Tõnijalt. Vanaproua meenutas, et sel ajal, kui alarm üürgama hakkas, toimetas igaüks tavapäraselt omaette. Kes oli õues, kes vaatas televiisorit ja kes luges lehte.

Otsis abi möödasõitjailt

1. augustil 88-aastaseks saanud krapsakas memm palus abi ka möödasõitnud autost, kuid sai noortelt poistelt vastuseks, et nemad ei tea ega oska aidata. Memm võttis kätte ja läks abi otsima nii alevikust, kui ka lähedal elavast perest. Abi saadigi lõpuks naabruses elavalt perelt, kes aidanud otsida päevakeskuse töötajat.

Päevakeskusest leiti üheskoos tema telefoninumber ja anti talle juhtunust teada. Alvi Tänav, kes ise sel ajal Tõnija küla kokkutulekul viibis, ütles, et tema sai info alarmi töötamisest kahelt teavitajalt ja sõitis kiiresti kohale. “Iseenesest paanikat ei olnud. Suitsu ja tossu polnud, järelikult andis alarm valehäiret,” lausus Tänav, kelle sõnul ei anna alarm valehäiret tihti, aga vahel siiski juhtub.

Tänava sõnul said päevakeskuse elanikud sellest ka ise aru, et midagi lahti ei olnud, aga alarmi heli on muidugi vali ja häiriv. Viimati tehti tuletõrjesignalisatsioonile hooldustöid juuli lõpus.

Päevakeskuse töötaja tööpäev lõpeb kell 17 ja pärast seda on sealsed elanikud omapäi ning peavad ise olukordade lahendamisega hakkama saama. Praegu kasutab Valjala päevakeskuse teenuseid seitse inimest.

Seda hirmu Elna Tammel oma sõnul ei olnud, et tegemist võinuks tõesti olla tulekahjuga. “Ma ei tea, mispärast, aga seda tunnet ei olnud,” sõnas ta. Memm rõõmustas, et nüüd on kõik kombes ja häda pole enam miskit.

Tekitas kohalikes küsimusi

Anonüümseks jääda soovinud vallaelanik, kes toimunuga kursis oli, ütles, et alles paar kuud tagasi levis lehtedes uudis, et Valjala päevakeskus on Eesti üks odavamaid päevakeskusi.

Nüüd saavat tõesti aru, miks see nii on.

Teda hämmastas, kas vanainimesed saavad tunda end turvaliselt, kui kedagi personalist majas pole, kes ikkagi vastutab ja kui tegemist poleks olnud valehäirega, mis siis oleks saanud.

Puhkusel viibivalt Valjala vallavanemalt Aare Martinsonilt eile kommentaari saada ei õnnestunud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 673 korda, sh täna 1)