Sõrve tuletornilinnak ootab tänasest külla (11)

Sõrve tuletornilinnak ootab tänasest külla

KÜLALISTEKS VALMIS: Külastuskeskuses põhjalikult rassinud Martin Vipp tuletornilinnaku peahoone ees. Foto: Alar Truu

Täna kell 20 avab Sõrve sääre tipus uksed külastuskeskus, kus saab näitustega tutvuda, kultuuriüritusi külastada ja kuhu inimesed võivad pakkuda ka Sõrve sääre ja meresõiduga seotud fotosid.

Hävimisohust päästetud ajaloolised tuletornihooned annavad lisaks mereteemalistele väljapanekutele põhjaliku ülevaate Sõrve sääre sündmusterohkest ajaloost ja unikaalsest loodusest.

150 aastat pärast tuletornilinnaku rajamist saab nüüdses peahoones vaadata kaht püsinäitust. Esimese korruse väljapanek tutvustab Eesti 20 olulisemat tuletorni, neist kõigist on valmistatud täpne väike mudel. Uudistada võib vanu tuletornipäevikuid ja ajaloolisi merekaarte. Teisel korrusel ootab huvilisi põhjalik näitus Sõrve rannikul sajandite jooksul põhja läinud laevadest, imelistest pääsemislugudest ja unikaalsetest eksponaatidest.

Lisaks on keskusse plaanitud laste mängutuba ning paadi- ja jalgrattalaenutus. Tulevikus hakatakse ühes kompleksi keldritest müüma Saaremaa mahetooteid. “On juba huvi tuntud küll, et võiks siin Saaremaa asju müüa, kadakasiirupit näiteks,” ütles eile veel värvi järgi lõhnavas tuletornilinnakus viimaseid asjatoimetusi teinud Tiia Lind.

Et kauakestnud korrastustöödele nüüd väärikas lõpp-punkt pannakse, on tuletornilinnaku korrastajad nüüd ise üsna elevil. “Tegelikult ei ole ma juba mitu ööd järjest korralikult magada saanud. Põnev on, et nüüd saab uksed avada,” rääkis Tiia Lind, kes muu hulgas külvas hoonetekompleksi õue muruseemet täis.

Labidatööst kompleksi seinte värvimiseni kõikvõimalike ülesannetega hõivatud olnud Martin Vipp pidi juba juuni alguses külastuskeskuse administraatoriks tulema, aga et kompleksi korrastamine võttis oodatust kauem, tuli ta hoopis juuli alguses abitöid tegema. “On tõesti palju teha olnud. Aga vahva on siin ka: teistmoodi tunne kui mujal ja loodus on metsik,” rääkis Vipp Sõrve sääre tipust, mida peab eriliseks paigaks.

MTÜ Sõrve Külastuskeskus eestvedaja Andro Roosilehe sõnul on tuletornilinnak tajutav samasugusena, kui see poolteist sajandit tagasi kavandatud oli. “Ainus täiesti uus hoone on avar simmanimaja hoovis, mis toob siia Eesti kõige edelapoolsemasse tippu keset Läänemerd aasta läbi erinevaid kultuuriüritusi,” lubas Roosileht. Konverentside ja pidude korraldamiseks olevat Sõrve sääre tipp hea valik, sest juba ainuüksi Läänemere kõrgeim majakas – Sõrve tuletorn – väärib Roosilehe sõnul oma silmaga väljast uudistamist.

Lisaks kutsub Sõrve külastuskeskus kõiki inimesi jagama oma mälestusi, saatma fotosid ja lugusid, mis ühel või teisel moel selle piirkonna ja meresõiduga haakuvad. Roosilehe sõnul võib põneva leiu või originaalse idee korral sellest külastuskeskuses koguni omaette näituse teha.

Sõrve külastuskeskuse rajamise ideest kuni teostuseni kulus kokku viis aastat. Ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) eraldas 2011. aastal keskuse rajamiseks 1,26 miljonit eurot. Enam kui 1000-ruutmeetrised hooned renoveeris ja ehitas AS Kuressaare Ehitus.

Sõrve külastuskeskus jääb Kuressaarest umbes 45 minuti autosõidu kaugusele. Keskus on avatud suveperioodil 1. maist kuni 1. oktoobrini iga päev kell 11–19, sügisel ja talvel on külastajad oodatud samadel kellaaegadel kolmapäevast pühapäevani.

Mariell Raisma, Madli Kullaste

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 439 korda, sh täna 1)