Kübassaare retk pani taas võimed proovile

Kübassaare retk pani taas võimed proovile

ÜLDVÕITJA: Jooksikute võidukas meeskond Vootele Pihel, Tanel Kuusikma, Tõnis Pook ja Aire Pahapill Kõrkvere küla
vahel. Foto: Raili Nõgu

Juuli viimasel laupäeval sai taas teoks Kaitseliidu Saaremaa maleva pika traditsiooniga sõjalis-sportlik patrullvõistlus Kübassaare retk.

Sedakorda oli oma teadmisi, oskusi ja vastupidavust proovile panema tulnud kümme tiimi ja kaks matkapunti. Retkega tulid tutvuma noored riigikaitsjate laagrist ja matkana võttis retke ka Valjala tiim. Võistlema asusid aga noored kotkad Tornimäelt ja Leisist ning naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased, kes olid ennast jaganud võistkondadesse Kukkkana, Päälik, Pigilind, Mustjala, Lahe, Muhu, Pöide ja Jooksikud.

Juba varavalges täitus kogunemisplats retkelistega, tehti veel viimaseid ettevalmistusi ja arutati, kuhu seekord minnakse ja mis ülesanded ees ootavad. See kõik selgus alles retke käigus. Ilm oli esialgu suisa suurepärane, ei vihma ega lõõskavat päikest.

Pärast varustuse kontrolli said võistkonnad kätte kaardi ja koordinaadid, et liikuda esimese punkti poole. Seal ootas retkelisi sadamahoone seinal postkast, mis andis teada järgmise sihtpunkti. Tee viis edasi Saaremaa suurima kivi poole ning seal lähedal asuva tuuliku tiibade all sai kontrollida teadmisi. Küsimusi oli mitmesuguseid: mis on nelja tankisti koera nimi, millal ehitati Salme muinaslaev, millal toimus Jüriöö ülestõus. Parima tulemuse said siin Pöide mehed ja Leisi NK.

Uued koordinaadid juhatasid järgmisse sadamasse, nüüd sai iga võistleja võtta oma noa ja visata märklauda. Lisaks oli vaja täpsust tabada granaadiga. Täpsema tabamuse said Jooksikud ja Tornimäe NK. Kui järgmise punkti asukoht kaardil oli paika pandud, suunduti põllule. Sealses keldris ootas aja peale kokkupanemist neli eset. Unustuse hõlma vajuma hakkav hakklihamasin võttis nii mõnegi kukalt sügama, lipsusõlm oli palju tuttavam, raskusi ei valmistanud ka mootorsae ja relva kokkupanek. Jooksikutel kulus selleks kõigeks vähem kui kaks minutit.

Viies kontrollpunkt asus taas mere ääres ja muidugi tuli paadiga sõita. Ülesanne oli lihtne – võistlejatel tuli merelt tuua järgmised koordinaadid. Kiirema paadisõidu tegid Jooksikud ja Leisi NK.
Edasi viis tee mändide alla, ees ootas miinivälja ületamine. Kõige kiiremini ja ohutumalt ületas mineeritud metsaaluse Kukkkana. Postkastist järgmiste oluliste numbrite toomine oli väike pähkel õige raja valimise juures.

Oli neid, kes pääsesid kuiva jalaga, neid, kes said põlvini märjaks, ja ka neid, kes üle kahe meetri kõrguse roo vahel end kui padrikus tundsid. Leidmata ei jäänud postkast siiski kellelgi ja laskma jõudsid kõik.

Sportrelva käsitsemisel näitasid kindlat kätt ja täpset silma Lahe, Muhu mehed ja Leisi NK. Taas üks käik postkasti juurde ning siis juba lahendama meditsiiniülesannet, mis alati põnevust pakub. Seekord tuli esmaabi anda kolmele kannatanule. Parima abi andsid Pöide mehed ja Tornimäe NK.

Jäänud oli veel takistusriba. Pärast ligikaudu paari-kümnekilomeetrist rännakut läbi vee ja pärastlõunase päikeselõõsa pidid osalejad läbi kraavi ronima, piirdeid ületama, rehvireas tippima, traadi alt läbi roomama ning seda kõike endiselt rõõmsas meeleolus. Kõige kiiremini läbisid raja Leisi NK ja Kukkkana, kes ühtlasi saavutasid ka rännaku parima üldaja.

Kui kõik see tehtud, sõid retkelised suppi, käisid saunas, nautisid basseini, puhastasid relvi ja jagasid muljeid. Maitsva kõhutäie eest hoolitsesid Orissaare naiskodukaitsjad, kohtunikud olid Orissaare kompaniist ja abiks ka Kuressaare mehed.

Kuni peakohtunik Jüri Linde tabelisse üldjärjestuse saamiseks kõiki punkte kokku lõi, olid põhikorraldajad-rajameistrid Raivo Kabur ja Sven Ernesaks päevaga väga rahul. Suhteliselt tasavägine tulemus viitas paljudele headele märkidele.

Noorte kotkaste arvestuses sai esikoha Leisi NK. Üldarvestuses oli võidukas Jooksikud koosseisus: Aire Pahapill, Tõnis Pook, Tanel Kuusikma ja Vootele Pihel. Teise koha sai Kukkkana (Martin ja Meelis Linde, Alo Oll ja Alan Tammik) ja kolmanda koha võistkond Lahe (Ene Vokk, Heli Armus, Argo Toomsalu ja Lembit Kirs).

Raili Nõgu
rindereporter

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 659 korda, sh täna 1)