Kaali järvekontsert tuleb siiski (4)

Keskkonnaamet andis pärast täiendava info saamist siiski loa Kaali järvel 23. augustil kontserdi korraldamiseks. Publik võib aga olla vaid järve kaldavalli ülemisel osal.

Eelnevalt oli keskkonnaamet loa andmisest loobunud, kuna korraldaja ei olnud nende arvates piisavalt hästi kirjeldanud, kuidas tagatakse kraatriservadel kasvavate kaitsealuste liikide säästmine.

“Kontserdi korraldaja plaanib nüüd vastavalt keskkonnaameti nõuetele vältida kontserdikülastajate mahutamist peakraatri sisenõlvadele,” põhjendas Saarte Häälele loa andmist keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni direktor Kaja Lotman.

Teadupoolest hakkaski probleem Kaalis pihta sellest, et vaatamata keskkonnaameti nõudele publikut kraatri sisenõlvadele mitte lasta, oli seda ometi juba aastaid tehtud. Kummalisel kombel ei pööranud sellele varem tähelepanu ei keskkonnaamet ega keskkonnainspektsioon, kuni probleemi tõstatas Tartu ülikooli botaanik Nele Ingerpuu.

Kaja Lotmani sõnul peab korraldaja sel aastal publiku paigutamisega hakkama saama vaid kraatri ülemisel vallil. “Ülemisele vallile mahub kalkulatsioonide põhjal kuni 1000 inimest,” märkis Lotman, kelle hinnangul mahub ühele ruutmeetrile kaks istuvat või neli seisvat kontserdikülastajat.

“Pealtvaatajatel lubatakse kontserdi ajal viibida ainult treppidel, vaateplatvormil ja üleval jalgraja kõrval 3 meetri laiuses vööndis pääs kraatri sisenõlvadele piiratakse lindiga,” selgitas Lotman ja lisas, et järelevalvet teeb turvafirma. Esinejad saavad liikuda järvel asuva esinemiskohani mööda kraatri tagumisel serval asuvat rada.

“Vastavalt looduskaitseseadusele ei suleta kaitsealal asuvaid teid ja radu kaitsealust objekti külastama tulnud inimestele. Objekti külastama tulnud inimestele võimaldatakse ligipääs,” lubas Kaja Lotman.
Antud luba on regiooni direktori sõnul edastatud teadmiseks ka keskkonnainspektsioonile. “Loodan, et sel korral on võimalik tagada looduse säilimine ja kultuuri nautimine nii, et see ei riiva kellegi huve,” märkis Lotman.

Kaali järvekontsertide korraldaja Alver Sagur kinnitas Saarte Häälele, et tingimused on vastuvõetavad ja kontsert toimub, nagu plaan oli, 23. augustil. “Mina olen sellega rahul, sest usun, et sellega on osapooled kokkuleppele jõudnud ja ka loodus saab kaitstud. Meie ilma looduseta hakkama ei saa, aga loodus saab meieta väga hästi hakkama,” tähendas Sagur.

Tema sõnul saab ala kindlasti piiratud, et publik valli külgedele ei satuks. “Ülemine äär tuleb ära piirata, seal on ju vaateplatvorm ja trepp, kuhu võib minna. Ümber Kaali järve on ruumi küll ja veel ning kuna esineja on ujuvlaval, siis on ta kõigile hästi näha,” rääkis Sagur, lisades, et kes teab, võib-olla saabki kontsert sel moel hoopis huvitavam. Korraldaja sõnul on Kaali seekordsel kontserdil esinejaks Kaunimate Aastate Vennaskond. Selle kohta, et ülemisele vallile mahub kuni 1000 inimest, ütles Sagur, et selline publikuhulk on täiesti vastuvõetav.

Raul Vinni, Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 305 korda, sh täna 1)